Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Českých Budějovicích vytřídí za rok v průměru dvakrát méně odpadu na obyvatele než v Písku

11.05.2007  |  129× přečteno      vytisknout článek

V Českých Budějovicích vytřídí za rok v průměru dvakrát méně odpadu na obyvatele než v Písku

ČESKÉ BUDĚJOVICE/PÍSEK – V Českých Budějovicích bylo za rok 2006 vytříděno v průměru dvakrát méně odpadu než v Písku. Na jednoho obyvatele Českých Budějovic připadá v přepočtu 20 kilogramů vytříděného papíru, plastu a skla. Na obyvatele Písku je to 40,5 kilogramu. V oblasti třídění skla jsou si města téměř rovna, ovšem město Písek poskytuje k recyklaci dvakrát více papíru a téměř třikrát více plastu. Jeden obyvatel Písku také za rok vyprodukuje o 34 kilogramů směsného komunálního odpadu méně než jeden obyvatel Českých Budějovic. Uvádí to „Srovnávací studie odpadového hospodářství měst České Budějovice a Písek“, kterou vypracovala Jitka Straková z českobudějovické pobočky sdružení Arnika.

 

Studie ukazuje, že pokud se budou chtít České Budějovice v míře třídění odpadu přiblížit Písku a naplňovat tak cíle POH (Plánu odpadového hospodářství) Jihočeského kraje a Českých Budějovic a snížit ekonomickou zatíženost města současným systémem odpadového hospodářství, neobejdou se bez ambiciózních projektů zahrnujících moderní zařízení na svoz, shromažďování, třídění a úpravu odpadu. Studie ve svých závěrech dále konstatuje, že se České Budějovice v budoucnosti neobejdou bez fungující sítě sběrných dvorů a moderní linky na dotřídění odpadu, která zajistí bezproblémový odbyt odpadové suroviny.

Rozdíly v používaných technologiích se podle Strakové významně promítají i do financování. „Zatímco České Budějovice musí na nakládání s odpady doplácet, písecký systém dotace z městského rozpočtu nepotřebuje. Projekty třídících a dotřiďovacích linek jsou totiž financovány za spoluúčasti státu a další možnosti plynou z grantů Evropské unie,“ vysvětluje autorka studie.

Podle Arniky je důležitá také osvěta, která zajistí informovanost obyvatel a povede k navýšení míry třídění odpadu ve městě. „V Písku byla  zahájena intenzivní informační a osvětová činnost již na konci 90.let, zatímco České Budějovice začaly lidem vysvětlovat význam třídění odpadů až v roce 2005. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že pro zvýšení výkonnosti recyklačního systému města nebo obce jsou nejzásadnějšími faktory informační a osvětová činnost, technologie sběru odpadu a technologie (efektivnost) shromažďování a třídění odpadu pro pozdější zpracování,“ říká Jitka Straková.

Studie Arniky odhalila také významné rozdíly v nakládání s odpady v obou městech. Zatímco v Českých Budějovicích jsou odpady volně sypány na nákladní auto, v Písku je lisují již během svozu. Na českobudějovické skládce se pak odpady třídí ručně, kdežto písecká je vybavena dotřiďovací linkou.

 

Přílohy:

 

1)      Srovnávací studii odpadového hospodářství měst České Budějovice a Písek Vám na požádání zašleme e-mailem. Stejně tak i přehledné grafy a tabulky porovnávající produkci odpadu v obou městech.

 

2)      Další informace o odpadech se dozvíte na adrese: odpady.arnika.org

 

3)      Další informace o schvalování Plánu odpadového hospodářství Jihočeského kraje se dozvíte zde: ceskebudejovice.arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist