Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Metodický návod k systému uzavírání (zacyklování) materiálových toků surovin

08.06.2007  |  129× přečteno      vytisknout článek

Metodický návod je vydáván jako pomůcka sjednocující problematiku nakládání s odpady a problematiku udržení surovin, které jsou materiálovou základnou těchto odpadů, v užívání lidskou společností.

Metodický návod k systému uzavírání (zacyklování) materiálových toků surovin, které tvoří materiálovou základnu sběrových odpadů kovů, papíru a skla

Metodický návod je vydáván jako pomůcka sjednocující problematiku nakládání s odpady a problematiku udržení surovin, které jsou materiálovou základnou těchto odpadů, v užívání lidskou společností. Návod je zaměřen na problematiku nakládání s odpady, zejména kovů, papíru a skla, které jsou někdy nazývány sběrovými odpady. V minulosti se pro ně zpravidla používal výraz "druhotné suroviny".

Ministerstvo průmyslu a obchodu vydává tento návod k naplnění surovinové politiky ČR, která prosazuje materiálové využívání odpadů s cílem úspor primárních zdrojů surovin.

Cílem metodického návodu je sjednocení přístupů orgánů veřejné správy, původců odpadů a oprávněných osob k nakládání s odpady tvořenými cennými surovinami. Návod vysvětluje integrující prvky několika zákonů (obchodní zákoník, zákon o odpadech, živnostenský zákon, zákon o obecné bezpečnosti výrobků) a poskytuje informace o tom, jak v souladu s platnými právními předpisy převést odpady do podoby výrobků, které bude možné uvádět na trh jako výrobky — suroviny určené pro další zpracování. Návod přináší i doporučení pro správné vedení evidence odpadů od jejich vzniku až po jejich materiálové využití. V návodu jsou rovněž popsány souhlasy příslušných správních úřadů, které je nutné získat, aby nakládání s odpady a jejich zpracování a následné uvedení výrobků z odpadů na trh bylo v souladu s příslušnými zákony. V návodu je obsažen nejen správný postup vedení evidence odpadů a nakládání s nimi, ale také postup pro uvedení příslušného podnikatelského subjektu do souladu se živnostenským zákonem, což je podmínka pro legální uvádění výrobků na trh. Je v něm rovněž obsažen návod pro vypracování průvodní dokumentace výrobků z odpadů při jejich uvádění na trh tak, aby tato dokumentace vyhovovala ustanovení příslušných zákonů.

Popsané skutečnosti řeší metodický návod variantě pro různé druhy provozoven a je v této části doplněn postupovými grafy popisujícími materiálový tok surovin od shromáždění odpadů a jejich předání do sběrny, přes jejich zpracování až po uvedení na trh v podobě výrobků s určením — suroviny pro další zpracování.

Metodický návod vyjasňuje a sjednocuje zejména problematiku týkající se podnikatelských aktivit v oblasti nakládání s odpady zařazenými pod kódy OKEČ (odvětvová klasifikace ekonomických činností, revize 8.2004) 37 Recyklace druhotných surovin, 51.5 Velkoobchod s meziprodukty (kromě zemědělských), odpadem a šrotem (51.57 Velkoobchod s odpadem a šrotem).

Přílohy ke stažení

 

Zdroj: www.mpo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist