Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odstraňuje se nebezpečná skládka u Nového Rychnova

13.06.2007  |  128× přečteno      vytisknout článek

Odstraňuje se nebezpečná skládka u Nového Rychnova Skládka průmyslových odpadů v k. ú. Nový Rychnov se nachází mezi Novým Rychnovem a Rohoznou na okraji lesa poblíž přírodního parku Čeřínek. Skládka je umístěna v prostoru bývalého žulového lomu o rozměrech cca 20 x 30 metrů a hloubce 5 – 8 metrů. V minulosti bylo toto území vybráno pro ukládání průmyslových nebezpečných odpadů a v 70. a 80. letech minulého století zde probíhalo skládkování nebezpečných odpadů, např. galvanických kalů, kalírenských solí, odpadů s obsahem ropných látek. Při privatizaci původce této ekologické zátěže ale nebyl proveden ekologický audit, čímž došlo k tomu, že původce ztratil odpovědnost za tuto ekologickou zátěž. Dosud byla skládka překryta izolační fólií a zeminou s travním porostem, takže nezasvěcený kolemjdoucí ani nepoznal, že se pod zemí nachází časovaná ekologická bomba.

„Tato skládka dlouhodobě prokazatelně znečišťuje podzemní a povrchové vody únikem nebezpečných a toxických látek, zejména se jedná o chlorované uhlovodíky, pesticidy, těžké kovy a další. Toto znečištění má plošný charakter a ohrožuje i místní vodní zdroje podzemní vody, které slouží k zásobování 1200 obyvatel obce Dolní Cerekev pitnou vodou. V současnosti má pitná voda v těchto zdrojích kvalitu odpovídající kvalitě vody kojenecké, ale podle zpracované analýzy rizik z roku 2003 v časovém horizontu 15 let hrozí rozšíření znečištění i do těchto zdrojů pitné vody. Kromě toho znečištění ohrožuje i vodní zdroje podzemní vody osad Hamr, Šance, obce Rohozná a vodní tok Rohozná,“ uvedl Zdeněk Jirsa, starosta městysu Dolní Cerekev.

Městys Dolní Cerekev se proto rozhodl, i když není původcem této staré ekologické zátěže, že se stane investorem sanace této staré ekologické zátěže, aby zabránil znečištění svých vodních zdrojů. Městys tedy v loňském roce požádal o poskytnutí finančních prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie a Státní fond životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Infrastruktura, kde byla tato akce podpořena. Celkové náklady na sanaci skládky činí 40,8 mil. Kč, z toho z Operačního programu Infrastruktura a ze Státního fondu životního prostředí bude poskytnuto 85 % uznatelných nákladů, což je 30,4 mil. Kč. Zbylých 10,4 mil. Kč dofinancuje kraj Vysočina. „Zastupitelstvo kraje Vysočina již v březnu roku 2005 svým usnesením schválilo, že ze zvláštního účtu zřízeného podle vodního zákona kraj zafinancuje veškeré předsanační práce, a přislíbilo, že dofinancuje náklady na sanační práce. Na červnové zasedání zastupitelstva kraje v letošním roce bude předložen materiál právě pro poskytnutí dotace kraje na dofinancování sanačních prací městysu Dolní Cerekev“ uvedl Ivo Rohovský, radní za oblast zemědělství a vodního hospodářství.

V březnu letošního roku byly zahájeny sanační práce, které budou ukončeny v červnu roku 2008. Ve čtvrtek 31. května se konal kontrolní den sanace na skládce, kde bylo zjištěno, že je již provedena příjezdová komunikace ke skládce a bylo zahájeno čerpání podzemních vod a jejich čištění na dekontaminační stanici. Následně dojde k odtěžení uložených odpadů z tělesa skládky a jejich odvozu k bezpečnému zneškodnění. Poté bude ještě po dobu několika let probíhat monitoring kvality podzemních a povrchových vod.

„Všichni se těšíme, že po několikaletém odsouvání problému bude tato stará ekologická zátěž odstraněna, jelikož skládka průmyslových odpadů v k.ú. Nový Rychnov se v regionálním seznamu priorit pro odstraňování starých ekologických zátěží nachází z hlediska rizikovosti vlivu na životní prostředí na desátém místě v rámci celé ČR a na prvním místě v kraji Vysočina. Sanací této skládky dojde k odstranění jedné z největších skrytých ekologických hrozeb v kraji Vysočina a následně ke zlepšení životního prostředí, zejména kvality podzemních a povrchových vod v širokém okolí skládky a v konečném důsledku k zabránění znečištění zdrojů pitné vody pro obec Dolní Cerekev,“ uvedl na závěr Ivo Rohovský.

Radek Zvolánek, odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství, tel.: 564 602 363

velké foto
Náměstek Pavel Hájek a radní Ivo Rohovský se starostou městyse Dolní Cerekev Zdeňkem Jirsou (uprostřed).

Databáze tiskových zpráv Krajského úřadu kraje Vysočina.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist