Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odborníci budou diskutovat o zpětném odběru a recyklaci elektrozařízení, baterií a obalů

19.06.2007  |  125× přečteno      vytisknout článek

Odborníci budou diskutovat o zpětném odběru a recyklaci elektrozařízení, baterií a obalů

V úterý 19. června se v pražském hotelu Corinthia Towers uskuteční jednodenní odborná konference Zpětný odběr 2007. Ústředním tématem bude problematika zpětného odběru elektrozařízení, obalů, baterií a akumulátorů. Odborníci z řad zástupců kolektivních systémů, výrobců, prodejců, státní správy, obcí či zpracovatelů budou diskutovat o problematice v rovině praktické i legislativní. Akci pořádá kolektivní systém zpětného odběru ASEKOL ve spolupráci s EKO-KOM, EKOLAMP a ECOBAT. Záštitu převzalo Ministerstvo životního prostředí České republiky a Asociace spotřební elektroniky.

„Téma zpětného odběru je velmi aktuální, což dokazuje i 330 přihlášených účastníků konference,“ řekl Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL. Mezi účastníky dominují zejména výrobci a dovozci elektrozařízení, zástupci měst a obcí. „Na konferenci představíme a zhodnotíme problematiku zpětného odběru z různých úhlů pohledu. Účastníci budou moci vzájemně diskutovat názory legislativního i praktického rázu. Navzájem se podělíme i o každodenní zkušenosti z našeho oboru,“ vysvětlil Vrba.

Výsledky jednotlivých oblastí zpětného odběru se v České republice značně liší. Zatímco ve sběru obalů patří Česká republika k evropské špičce – každý občan jich loni v průměru vytřídil 43,6 kg – u vysloužilých elektrozařízení je tomu jinak. Průměrně se u nás ročně odevzdá pouze kolem 2 kg elektroodpadu na osobu. Přitom v některých evropských zemích není problém vybrat až 15 kg na osobu a rok. „Situace se ale u nás zlepšuje. Oproti roku 2005 se loni vybralo jedenáctinásobně více,“ zhodnotil Vrba. Podle nařízení EU ale musíme do roku 2008 odevzdat 4 kg elektrozařízení na osobu a rok. „Při současném tempu růstu sběru bychom to měli zvládnout,“ věří Vrba.

Na konferenci Zpětný odběr 2007 vystoupí například Libor Ambrozek, předseda Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky či Markéta Grünerová, specialistka na problematiku elektroodpadu na Ministerstvu životního prostředí ČR. České kolektivní systémy budou reprezentovat Jan Vrba (ASEKOL), Zbyněk Kozel (EKO-KOM), Petr Kratochvíl (ECOBAT), Pavel Straka (EKOLAMP) a další. Zahraniční systémy zpětného odběru elektrozařízení a jejich výsledky představí Jiří Mikulenka (SEWA, Slovensko) či Helmut Kolba (UFH GmbH, Rakousko) a Filip Geerts, prezident asociace WEEE Forum, které sdružuje evropské kolektivní systémy zabývající se elektrozařízeními.

Podle novel zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. a zákona o obalech č. 477/2001 Sb. jsou výrobci a dovozci elektrozařízení, elektrických akumulátorů, galvanických článků a baterií, obalů, balených výrobků a dalších komodit povinni zajistit zpětný odběr těchto výrobků, když doslouží. Na základě těchto novel se výrobci a dovozci stali klienty kolektivních systémů, které zajišťují organizaci sběru a ekologické likvidace.

Více informací o konferenci Zpětný odběr 2007 je možné najít na www.asekol.cz.

Společnost ASEKOL s. r. o. je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4, a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 1580 městy a obcemi a 763 servisy, opravnami a prodejnami elektro. 

Společnost ECOBAT s. r. o. zajišťuje pro 120 výrobců a dovozců baterií jejich sběr a recyklaci od roku 2003. V současné době provozuje na území ČR cca 5800 sběrných míst. Loni ECOBAT zpětně odebral 184 tun vysloužilých bateriích, což činí zhruba 7,5 milionů kusů. 

Společnost EKO-KOM, a. s.,je autorizovaná obalová společnost, která zajišťuje sdružené plnění povinnosti zpětného odběru a využití odpadů z obalů v rámci tříděného sběru odpadů ve spolupráci s obcemi. Jedná se o neziskovou společnost založenou producenty obalů a baleného zboží.

Společnost EKOLAMP s. r. o. je nezisková společnost, která byla v prosinci 2005 zapsaná Ministerstvem životního prostředí ČR do Seznamu výrobců jako kolektivní systém, který zajišťuje oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění použitých osvětlovacích zařízení. EKOLAMP smluvně spolupracuje s 391 sběrnými dvory měst a obcí a dalších 2639 obcí pokrývá mobilním sběrem. Sběr světelných zdrojů a svítidel zajišťuje také prostřednictvím 245 velkoobchodů.

Asociace spotřební elektroniky (ASE), která dala základ dalšímu společnému postupu pro zajištění, organizaci a financování nakládání s odpady z elektrických a elektronických zařízení, byla založena v květnu 2005. V červenci 2005 byla členy asociace jako výkonná složka založena společnost ASEKOL s.r.o.

 

Kontakty:

AMI Communications, spol. s r. o.: Týn 641/4, Praha 1, account manager: Marcela Minářová,
e-mail: marcela.minarova@amic.cz, tel.: 724 012 631, press.amic.cz

ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, manažerka komunikace: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist