Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Některé povinnosti obce podle zákona o odpadech

08.08.2007  |  zdroj: Moderní obec  |  166× přečteno      vytisknout článek

Ptali jsme se za vás..

V obci sídlí právnická osoba či fyzická osoba podnikající a produkující při své činnosti odpad. Smí svůj "nekomunální" odpad dávat do sběrných nádob obce?

Takový subjekt je původcem odpadů a musí je likvidovat v souladu se zákonem o odpadech. To znamená, že si může svůj "nekomunální" odpad dávat do sběrných nádob obce určených pro komunální odpad nebo si sám zajistí svozovou společnost, jež bude jeho odpad odvážet a likvidovat. V prvním případě však musí uzavřít s obcí smlouvu, ve které si obec stanoví, za jakých podmínek bude tento subjekt odpad do oněch sběrných nádob odkládat a jaká bude výše ceny za tyto služby. Pokud tedy subjekt využije sběrné nádoby obce (využije systém zavedený obcí), musí obecní úřad zkontrolovat, zda uzavřel s danou obcí platnou smlouvu. V druhém případě - jestliže subjekt nevyužívá systém zavedený obcí, má obecní úřad povinnost kontrolovat, zda si zajistil využití nebo odstranění odpadu. Jinými slovy: zda si sjednal společnost na odvoz a likvidaci odpadu či má doklady o tom, že odpad předal právnické osobě nebo fyzické osobě oprávněné k podnikání. Když se osoba, která provozuje zařízení k využití nebo odstranění nebo ke sběru či výkupu určeného druhu odpadu, neprokáže oprávněním k takovéto činnosti, nesmí jí být odpad předán. Obecní úřad by si měl dokumenty osvědčující jeho kontrolní činnost uschovat.


Zjistili jsme, že firma využívá náš systém pro nakládání s komunálním odpadem, ale bez písemné smlouvy s naší obcí. Může jí obecní úřad uložit pokutu?

Je to dokonce jeho povinnost uložit takovému subjektu sankci až do výše 300 tisíc korun. Na řízení o uložení pokuty se plně vztahuje zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění. Upozorňuji však, že nelze vést řízení vůči uvedenému subjektu podle přestupkového zákona, neboť ten se týká pouze fyzických osob nepodnikajících.

Jak máme sankcionovat fyzickou osobu, která se zbaví autovraku nebo vozidla vyřazeného z registru vozidel tak, že ho jednoduše nechá stát na ulici?

Autovrakem je každé úplné nebo neúplné motorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí a stalo se odpadem (tedy věcí, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit). Každý, kdo se zbavuje autovraku, je povinen ho předat pouze osobám, které jsou provozovateli zařízení ke sběru, výkupu, zpracování, využívání nebo odstraňování autovraků.

Vlastník vozidla před jeho předáním osobě oprávněné k likvidaci je povinen umístit vozidlo na místo, kde nepoškodí nebo neohrozí životní prostředí ani nenaruší estetický vzhled obce či přírody nebo krajiny. Když tak neučiní, přemístí obecní úřad vozidlo po uplynutí 2 měsíců na náklady jeho vlastníka na vybrané parkoviště. Informaci o umístění opuštěného vozidla na vybrané parkoviště zveřejní obecní úřad na své úřední desce. O umístnění vozidla písemně informuje jeho vlastníka, pokud je ho možné identifikovat.

Pokud vlastník nepřevezme vozidlo z vybraného parkoviště po marném uplynutí lhůty 2 měsíců od informování vlastníka, má se za to, že vozidlo je autovrak, a obecní úřad je povinen nechat vrak zlikvidovat u oprávněné osoby.

Náklady obecního úřadu je povinen uhradit obci poslední vlastník opuštěného vozidla uvedený v registru motorových vozidel. Vlastník vozidla se zjišťuje buď podle registrační značky, či podle jiných údajů zapisovaných do registru vozidel (například identifikační číslo silničního motorového vozidla, tzv. VIN, není-li, pak výrobní číslo podvozku silničního motorového vozidla apod.).

Současně s ukládanou pokutou, jejíž horní hranice je 20 tisíc korun, má obecní úřad možnost stanovit opatření a lhůty pro zjednání nápravy samostatným rozhodnutím. I v tomto případě je nutné vést řízení podle správního řádu. Stejnou povinnost má obec i v případě umístění vozidla vyřazeného z registru vozidel v rozporu se zákonem o odpadech či odložení elektrozařízení mimo místa k tomu určená nebo mimo místa jejich zpětného odběru.

Dodejme, že působnosti stanovené obecnímu úřadu podle zákona č. 185/2001, o odpadech jsou výkonem přenesené působnosti.

MGR. PETR ADÁMEK, PRÁVNÍK, HRADEC KRÁLOVÉ


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Množstí odpadu
Prosím o informaci jaký průměr produkce v litrech TKO je na osobu/ měsíc.
Ptám se proto, protože nám v obci mají redukovat popelnice které jsou odváženy 1x za 14 dní.
Děkuji
vloženo: 13.05.2009 10:17     vložil:  Václava Reagovat 
Vzdálenost nádob na odpady
Obec, kde máme rekreační objekt, po nás požaduje poplatek 300 Kč za chatu za likvidaci komunálního odpadu, který stejně všichni vozíme po víkendu do svých trvalých bydlišť, protože zde platíme za osobu poplatek za odpad. Starostka nám postavila popelnice 2 km od našich chat, což je sice estetické, ale když to není ani po cestě domů, nemá to žádný smysl. Poplatek za odvoz odpadu je tedy jen formalita vyžadovaná zákonem, resp. vyhláškou obce, nebo za něj také něco dobrého plyne pro občana ?
Děkuji za odpověď, jsem v chatovém výboru a lidé se mě na to zcela logicky ptají.
vloženo: 20.04.2009 22:59     vložil:  Petra Chovancová Reagovat 
Re: Re:
Rozdíl je v životním stylu, pokud domácnost chová zvířectvo, pěstuje si nějakou úrodu, topí uhlím má samozdřejmě větší množství odpadu než ten kdo nakupuje v supermarketu a topí plynem, což je případ malých měst.
Chce to jen trochu myslet.
vloženo: 17.08.2007 10:39     vložil:  Bikkhu Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist