Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Do roka musíme zdvojnásobit objem sebraného elektroodpadu

14.08.2007  |  143× přečteno      vytisknout článek

Dnes se v Česku vyberou necelé dva kilogramy elektroodpadu na osobu a rok.

Elektroodpadu, který se u nás začal sbírat v roce 2005, se daří od občanů i firem zpětně získávat stále málo. Jak v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, tak z pohledu firem, které tento odpad zpracovávají.

Dnes se v Česku vyberou necelé dva kilogramy elektroodpadu na osobu a rok. Podle nejnovějších údajů množství ve většině kategorií zařízení sice rychle stoupá, ale stále není jasné, zda se už do příštího roku podaří toto množství zdvojnásobit, jak po nás požaduje Evropská unie. „My ale věříme, že se to podaří, protože v posledních měsících se objem sebraného elektroodpadu v porovnání s loňským rokem až zpětinásobuje,“ vysvětluje Jan Vrba, jednatel firmy Asekol, jedné z šestice firem vybraných pro zpětný odběr elektroodpadu. Ten je financován výrobci elektrozařízení v rámci tzv. kolektivních systémů sběru. Ti si ovšem tento příspěvek započítávají do cen elektrických přístrojů.

Ani dosažením cíle v podobě 4 kg na osobu a rok ale ČR vyspělou Evropu zatím nedožene. Evropský průměr je 9,6 kg, některé země, jako například Švédsko, však sbírají až 15 kg elektroodpadu na osobu. Méně než v České republice se ale sbírá například v Maďarsku a v Polsku. Všech šest kolektivních systémů, které zpětný odběr elektroodpadu zajišťují (Elektrowin, Asekol, Retela, Rema, OFO- recycling a Ekolamp) sebralo v roce 2006 celkem 17 000 tun elektroodpadu, což představuje asi 1,67 kg na osobu a rok.

Polovina kolektivních systémů prý funguje jen fiktivně

Podle Vrby ale i při sebraných 4 kilogramech na osobu a rok bude v České republice elektroodpadu žalostně málo. „V takovém případě by se v Česku sebralo zhruba 40 tisíc tun ročně. Ale jen ve Středočeském kraji jsou zpracovatelské kapacity na 20 tisíc tun. Zpracovatelé si proto musí vypomáhat i dovozem,“ říká Vrba. Podle Vrby by pomohla i změna legislativy. „Momentálně je sběrem elektroodpadu pověřeno šest firem. Fakticky ale odpad shromažďují jen tři, zbylé tři fungují víceméně fiktivně, tj. dají výrobcům elektrozařízení potvrzení, že i oni se podílejí na zpětném odběru. Tak jen shrabují zisky, což považujeme za nekalou konkurenci,“ uvádí Vrba.

Zpracovatelé zatím naplní jen část kapacity

Jeden z největších zpracovatelů elektroodpadu v Česku - společnost Safina - si v roce 2005 pořídila zpracovatelskou linku o kapacitě 10 tisíc tun, zatím je však schopna „sehnat“ jen 1500 tun. „A to ještě asi desetinu musíme dovážet ze zahraničí,“ vysvětluje marketingový ředitel Safiny Tomáš Mydlarčík. Přesto tvrdí, že se investiční náklady na recyklační linku do pěti let vrátí. „Museli jsme ale začít zpracovávat i vysloužilé ledničky a další „neeletroodpad“,“ připouští Mydlarčík.

Středočeské obce se učí sbírat elektroodpad

Mydlarčík si proto hodně slibuje od pilotního projektu ve Středočeském kraji, který společně financují firma Asekol a kraj. Projekt sběru elektrozařízení byl zahájen v červenci a skončí v listopadu. Pak bude vyhodnocen.

Projekt probíhá v 10 malých středočeských obcích. V polovině z nich budou instalovány kontejnery na sběr menšího elektroodpadu, jako jsou třeba fény, mobilní telefony, klávesnice či rychlovarné konvice. V dalších pěti obcích bude jednou měsíčně k dispozici kontejner s obsluhou, který bude vhodný k odevzdání malých i velkých vysloužilých spotřebičů.

V listopadu se vyhodnotí, který způsob sběru je lepší a podle toho bude pak zvolen způsob sběru ve středních Čechách. Jan Vorel, místostrarosta Jíloviště, jedné z deseti vybraných obcí, doufá, že díky sběru elektroodpadu se sníží objem komunálního odpadu až o deset procent, a tím obec ušetří. „Podle průzkumu totiž 40 procent občanů malých obcí dosud neví, jak se elektrozařízení zbavit, a tak jej nejčastěji vyhazují do „normální“ popelnice nebo skladují doma. I díky informační kampani v médiích věříme, že toto brzy změní,“ uzavírá Vrba.

Ekonomika.iHNed.cz
Autor/ři: Alena Adámková


Související články


Poslední diskuse k článku - 5 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Můžete mi vysvětlit,
Aby věděli jestli plníš nebo nepřekračuješ kvótu a kdo se do limitů nevejde zaplatí pokutu.A nebo proto, jestli jsi ten elektroodpad náhodou neukradl nebo nepropašoval.
Ať žije zelený socialismus! Milujte Absurdistán.
vloženo: 16.08.2007 10:25     vložil:  Miroslav Mácha Reagovat 
Re: Můžete mi vysvětlit,
A ještě jednas věc: PROČ si tam zapisují u každého kusu přístroje moji adresu? PROČ ???
vloženo: 14.08.2007 16:19     vložil:  EMIL Reagovat 
Můžete mi vysvětlit,
PROČ po mě chtějí ve sběrném dvoře platit za "odpad", tedy za elektronický odpad, jako jsou napříkald staré mainboardy z PC, videokarty a podobně? Prý to není KOMPLETNÍ přístroj!!!
S takovou politikou jděte do prdele.
Hlavně že za každý tento díl platím "ekologickou" daň!
A tak, soudruzi, ať se vám to líbí nebo ne, končí V POPELNICI.
vloženo: 14.08.2007 16:16     vložil:  EMIL Reagovat 
Abychom věděli proč

http://www.businessinfo.cz/cz/zahranicni-poptavky/elektronicky-odpad-nefunkcni-telefony/50681/

Zahraniční poptávka - Elektronický odpad, nefunkční telefony
Země zadání: Velká Británie
Země určení: Velká Británie (teritoriální informace)
Datum zveřejnění poptávky: 10.08.2007
Poptávka je platná do: 09.11.2007
Referenční číslo poptávky: POCZ200750681
Zdroj: Your Czech Supplier
Třídy celního sazebníku:

T15 00 00 - Blíže neurčeno - Obecné kovy a výrobky z obecných kovů
T16 00 00 - Blíže neurčeno - Stroje a mechanická zařízení; elektrická zařízení; jejich části a součásti; přístroje pro záznam a reprodukci zvuku, přístroje pro záznam a reprodukci televizního obrazu a zvuku a části, součásti a příslušenství k těmto přístrojům
Popis poptávky v českém jazyce:
Britská společnost hledá kontakty na české dodavatele elektronického odpadu a nefunkčních mobilních telefonů.

Firma se zabývá zpracováváním zastaralé nebo nefunkční elektroniky, a to zejména počitačů – obvodové desky, lcd monitory, čipy, silikon, ze kterého se vyrábí čipy.
Dále celé počitače – laptopy, desktopy a také servery, vše nefunkční nebo zastaralé.
Firma je schopna z těchto věcí získat cenné kovy nebo je znovu použít.


vloženo: 14.08.2007 12:40     vložil:  Medvědovič Reagovat 
Hrušky s jabky
Srovnávat ekonomicky a SPOTŘEBNĚ vyspělou zemi se zeměmi téměř rozvojovými, méně zahnojenými vysloužilým zařizením může jen úřednictvo v Bruselu pod tlakem výrobců elektrospotřebičů.
Porovnávejte spíč počet nahrazovaných zařízení. Ekonomicky slabší obyvatelstvo nevydodí fungující zařízení jen proto že je již 3 roky staré. Pokud chcete naplnit qoty Bruselu přestaňte prodávat Set top boxy, ať si všichni musí koupit novou televizi.
vloženo: 14.08.2007 12:31     vložil:  medvědovič Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist