Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Základní pravidla

08.10.2007  |  zdroj: Moderní obec  |  132× přečteno      vytisknout článek

Základní pravidla Nakládání s vraky upravují zvláštní právní předpisy, a to zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech (úprava nakládání s autovraky v § 36-37e) a zákon číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích (úprava obecného užívání pozemní komunikace v § 19).

Zákon o odpadech: Co se týče vraku odstaveného na území obce, s výjimkou jeho odstavení na dálnici, silnici nebo místní komunikaci, postupuje se podle zákona o odpadech (§ 36-37e zákona číslo 185/2001 Sb., o odpadech). Obecní úřad vrak do 2 měsíců od okamžiku, kdy se o něm dozví, přemístí na vybrané parkoviště. Poté vyvěsí na úřední desce informaci o umístění vozidla na parkovišti, a je-li to možné, písemně o tom vyrozumí vlastníka vraku. Po uplynutí 2 měsíců od vyvěšení informace na úřední desce, případně od vyrozumění vlastníka, pokud se ho podařilo nalézt a podařilo se mu doručit informaci o umístění vraku na parkoviště, se obecní úřad zbaví nevyzvednutého vraku tak, že jej bez zbytečných průtahů předá provozovateli zařízení k odstraňování autovraků.

Náklady vynaložené obcí je povinen uhradit obci poslední vlastník opuštěného vozidla uvedený v registru motorových vozidel.

Zákon o pozemních komunikacích: Pokud jde o vrak odstavený na dálnici, silnici nebo místní komunikaci, postupuje se podle zákona o pozemních komunikacích (úprava obecného užívání pozemní komunikace v § 19 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích). Další nakládání s vrakem (nepostará-li se o něj jeho vlastník) je úkolem vlastníka silnice, dálnice nebo místní komunikace. V případě dálnic a silnic první třídy tento úkol tedy připadá státu, v případě ostatních silnic příslušnému kraji, a teprve v případě místních komunikací zůstává další nakládání s vrakem úkolem dané obce. Na vraky odstavené na účelových komunikacích se vztahuje režim zákona o odpadech.

Je-li vrak odstaven na místní komunikaci, doručuje obec vlastníkovi vraku bez zbytečných průtahů výzvu k jeho odstranění a pokud tak vlastník vraku do 2 měsíců od doručení výzvy sám neučiní, zlikviduje vrak obec na náklady vlastníka.

Nelze-li vlastníka přes vyvinuté úsilí dohledat, zveřejní obec bez zbytečných průtahů výzvu k odstranění vraku, a to způsobem v místě obvyklým (zpravidla na úřední desce, případně i umístěním stejnopisu výzvy na vrak) a po 2 měsících od zveřejnění výzvy zlikviduje nevyzvednutý vrak na své náklady.

Likvidace vraku by měla probíhat podle zákona o odpadech, tzn. formou předání vraku provozovateli zařízení k odstraňování autovraků (opět bez zbytečných průtahů). Náklady likvidace může obec vymáhat po vlastníkovi vraku, podaří-li se jej odhalit.

Zdokumentování postupu obce: Ať už je vrak nalezen kdekoliv, vždy je vhodné zdokumentovat jeho stav (fotograficky, protokolárně), stejně jako všechny úkony, které obec s vrakem provede (zjišťování vlastníka, zveřejňování výzev, předání vraku provozovateli zařízení k odstraňování autovraků atd.). A to nejen pro případ sporů s náhle se "objevivším" majitelem zlikvidovaného vraku (po němž lze naopak vymáhat náklady spojené s likvidací odstaveného vozidla), ale i pro případ kontroly České inspekce životního prostředí, týkající se nakládání obce s odpady.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist