Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

III. mezinárodní konference BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÉ ODPADY

18.10.2007  |  124× přečteno      vytisknout článek

jejich zpracování a využití v zemědělské a komunální praxi, se zaměřením na využití vhodných technologií pro údržbu krajiny.

Tato již tradiční akce spojující teoretické přednášky o problematice bioodpadů s praktickými ukázkami jednotlivých technologií proběhla v termínu 9. - 11.10. 2007.

V úterý 9.10. zhlédli účastníci konference dvě bioplynové stanice v sousedním Rakousku. Vybrány byly dva základní typy bioplynových stanic – zemědělská (zpracovávající pouze produkty záměrně pěstované, pro účely výroby bioplynu) a průmyslová (zpracovávající převážně biologicky rozložitelné odpady). Oba typy jsou v současnosti v hojné míře plánovány a realizovány v České republice, účastníci exkurze měli tedy možnost využít zkušeností rakouských provozovatelů a poučit se z jejich chyb.

10.10. byly v Hrotovicích prezentovány příspěvky předních českých i zahraničních odborníků. Program byl koncipován tak, aby postihl všechna důležitá témata vztahující se ke kompostování a výrobě bioplynu. Hlavně pak legislativu, dotační politiku, možnosti  financování záměrů, využitelnou  techniku pro ekologicky vhodné technologie a představení úspěšně řešených projektů.

Velký důraz byl kladen na představení novinek z oblasti výzkumu a vývoje. Většina přednášejících představovala špičku ve svém oboru, za zmínku stojí např. rakouští a němečtí odborníci na kompostování – pan Amlinger, Mayer, Barht a paní Leutgöb. Dipl. Ing. Florián Amlinger se účastní tvorby evropské politiky a legislativy v oblasti BRO. Ve své poutavé přednášce shrnul mimo jiné i možnosti, jak lze do české legislativy zabudovat pravidla pro zpracování kuchyňských odpadů, která jsou pro běžné technologie zpracování BRO lépe dosažitelná než ekonomicky velmi náročná hygienizace požadovaná nařízením o vedlejších živočišných produktech.

Dipl. Ing. Johann Mayer se s posluchači podělil o své dlouholeté zkušenosti se zaváděním systémů odděleného sběru bioodpadu a zdůraznil kritické body těchto systémů, kterým je třeba věnovat zvláštní pozornost.

O nezbytnosti kontroly výstupů biotechnologií (kompostu a digestátu) třetí nezávislou stranou informoval pan Josef Barth. Představil úspěšné systémy certifikace produktů zpracování BRO v Evropě a zdůraznil jejich nezastupitelnou roli při vytváření dobře fungujícího trhu s kompostem a digestátem.

Johana Leutgöb se specializuje na práci s veřejností v oblasti prevence vzniku bioodpadů a předala cenné poznatky o podpoře domácího a komunitního kompostování.

Další den proběhla diskuse u kulatého stolu se zástupci ministerstva životního prostředí, zemědělství a dalšími odborníky. Plodná diskuse o potřebách českých zpracovatelů BRO se zabývala  především těmito tématy:

1)      Nová legislativa k bioodpadům.

2)      Možnosti využívání digestátu na zemědělské půdě.

3)      Ekonomická udržitelnost zařízení na zpracování bioodpadů.

Obě zúčastněná ministerstva vyzvala odborníky i veřejnost k účasti na dotvoření připravované vyhlášky o bioodpadu, která postoupí v nejbližších dnech do vnějšího připomínkového řízení.

Na diskusní část navazoval den techniky, na kterém byly předvedeny stroje odpovídajících svým charakterem nejlepším dostupným technikám pro kompostování. Při praktické ukázce byly k vidění štěpkovače, drtiče, míchací zařízení a traktorový překopávač pásových hromad. Den techniky se konal na kompostárně CMC Náměšť, která je modelovým zařízením pro kompostárny na volné ploše.

Další informace k proběhlé konferenci a možnost případného objednání sborníku přednášek z konference naleznete na internetových stránkách: www.zeraagency.eu nebo na adrese: Zemědělská a ekologická regionální agentura ZERA,  V. Nezvala 977, 675 71 Náměšť nad Oslavou, e-mail: info@zeraagency.eu, tel: 568620070


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist