Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Česká Lípa umožní lidem třídit zelené odpady

05.11.2007  |  125× přečteno      vytisknout článek

Česká Lípa umožní lidem třídit zelené odpady Hnutí DUHA přivítalo, že počínaje dneškem v České Lípě začne zkušební sběr zelených odpadů: z kuchyní a zahrad [1]. Řadí se tak mezi první česká města a obce, které tuto službu občanům nabízejí. Projekt bude na zkoušku probíhat do června 2008 a zájemci o kontejnery na třídění zelených odpadů se mohou od dnešního dne hlásit na městském úřadě.

Vládní Plán odpadového hospodářství počítá se zvýšením recyklace a kompostování komunálního odpadu ze současných 20 % na 50 %. [2]. Bez třídění a využití zelených odpadů, které tvoří až polovinu hmotnosti odpadů vyprodukovaných ve městech a obcích [3], není možné dosáhnout tak vysoké míry recyklace [4].

Zelený odpad je přitom možné relativně snadno přeměnit na kvalitní hnojivo, které dodává zemědělské půdě chybějící organickou hmotu, a tím zlepšuje zeminu.

Ačkoli se Česká republika zavázala snížit skládkování zelených odpadů z měst a obcí, skládkuje se naopak v posledních letech stále větší množství [5]. Příčinou jsou hlavně špatné recyklační služby: v drtivé většině měst a obcí domácnosti vůbec nemají možnost zelený odpad a zbytky z kuchyně třídit.

Třídění a zpracování zelených odpadů na kompostárnách nebo v bioplynových stanicích je tedy důležitým krokem ke:
· snížení skládkování komunálních odpadů,
· zvýšení míry recyklace komunálních odpadů,
· zlepšení kvality zemědělské půdy.

Hnutí DUHA prosazuje změny v zákoně, které by mimo jiné zavázaly města a obce, aby tuto možnost domácnostem dávaly. Vydalo podrobný plán konkrétních opatření, která umožní zvýšit recyklaci na 50 %, tedy na současnou úroveň Rakouska či Německa. Ministerstvo životního prostředí již anoncovalo, že v novele zákona o odpadech takovou klauzuli zařadí.

Recyklační plán Hnutí DUHA je ke stažení na:
www.hnutiduha.cz

Miloslav Lomič, místní skupina Hnutí DUHA Česká Lípa, řekl:
„Vítáme zkušební projekt třídění zeleného odpadu. Systém by však měl vedle tříděného sběru zelených odpadů klást důraz především na domácí a komunitní kompostování. Tedy nejlevnější a nejekologičtější způsoby zpracování zelených odpadů.“

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Zelený odpad nepatří na skládky, měl by se vrátit zpátky na zemědělskou půdu ve formě kvalitního kompostu. Bez třídění to však nejde. Je tedy dobře, že radnice v České Lípě umožní domácnostem, aby třídily také zelený odpad. Zařadí se tak mezi nejlepší města v republice.“

Kontakty:

Miloslav Lomič, Hnutí DUHA Česká Lípa, telefon 721 508 086, email m.lomic@tiscali.cz

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] informace tiskové mluvčí města Česká Lípa, 31.10.2007

[2] Nařízení Vlády č. 197/2003 Sb., o Plánu odpadového hospodářství ČR, bod 6.

[3] Biologicky rozložitelné odpady tvoří kolem 41 % hmotnosti komunálních odpadů, Zdroj: Manuál pro přípravu projektů odpadového hospodářství Fondu soudržnosti , verze 9.0 (konečná), 8.11.2004

[4] Doposud tříděné suroviny papír, plasty, sklo a kovy tvoří pouze 45 % hmotnosti komunálních odpadů. Tedy ani v případě, že by se vytřídily všechny, není možné dosáhnout 50% míry recyklace komunálních odpadů.

[5] Podíl biologicky rozložitelných komunálních odpadů ukládaných na skládku má poklesnout na 35 % hmotnostních v roce 2020 v porovnání s rokem 1995. V ČR se uložilo na skládku v roce 2003 108 %, v roce 2004 114 % a v roce 2005 119 % biologicky rozložitelných komunálních odpadů v porovnání s rokem 1995. Viz Druhá hodnotící zpráva o plnění POH ČR za rok 2005.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist