Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČIŽP OI Praha uložila pokutu autodopravci ve výši 950 000 Kč

19.11.2007  |  126× přečteno      vytisknout článek

ČIŽP OI Praha uložila pokutu autodopravci ve výši 950 000 Kč

ČIŽP OI  Praha uložila citelnou pokutu autodopravci za nakládání s převzatými odpady bez platného souhlasu KÚ ve výši  950 000 Kč.

V roce 2006 na základě podnětu provedla Česká inspekce životního prostředí OI Praha kontrolu, při které zjistila, že se na pozemku za areálem TJ v Praze Modřanech nachází dvě hromady smíšeného stavebního odpadu, tvořené převážně odpadní lepenkou, dřevem, plasty, sádrokartonem a stavební sutí. V době kontroly se na tomto pozemku dále nacházelo 12 kovových kontejnerů, z toho 6 jich bylo naplněno různými odpady. ČIŽP při šetření zjistila, že odpovědnou osobou je autodopravce, který zde provozuje mobilní zařízení ke sběru a výkupu odpadů. Odpady tedy přebírá a sváží na uvedený pozemek od několika firem ze Středočeského kraje a hlavního města Prahy. Bylo zjištěno, že např. za rok 2005 prošlo tímto zařízením přes 4 102 tun odpadu, přitom souhlas  k provozu tohoto zařízení subjektu vypršel již koncem roku 2004. Přestože  byl  v minulosti za podobné porušení zákona o odpadech Inspekcí již několikrát pokutován, ve své protiprávní činnosti neustále pokračoval, a ani v době kontroly v srpnu roku  2006 platné povolení neměl.

Při stanovení výše pokuty  tedy ČIŽP přihlédla k několika aspektům. V první řadě posuzovala délku trvání závadného stavu a vědomé opakované porušování zákona o odpadech, které je v rozporu s požadavky na ochranu životního prostředí. Dále upozornila na skutečnost, že způsob provozu zařízení v kombinaci s nevhodným zajištěním plochy, na kterou jsou odpady ukládány spolu s jejich množstvím, může představovat rizika pro životní prostředí v dané lokalitě. Závažné pochybení shledala ČIŽP i v tom, že podnikatel nevedl evidenci odpadů v zákonem požadovaném rozsahu. Evidence tak nevypovídala o skutečném průběhu nakládání s odpady v tomto zařízení, což Inspekci komplikovalo šetření celého případu.

Inspekce považuje dané skutečnosti za závažné i z toho důvodu, že evidování nakládání s odpady a prokazování toků odpadů mezi jednotlivými subjekty je považováno zákonem za jeden ze základních nástrojů pro kontrolu odpadového hospodářství jak v rámci konkrétního regionu, tak i v rámci celé České republiky. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem tedy ČIŽP přistoupila k poměrně citelné sankci pro tuto fyzickou osobu oprávněnou k podnikání.

Rozhodnutí o pokutě potvrdilo v roce  2007 i MŽP, ke kterému se subjekt odvolal. Současně s pokutou mu ČIŽP uložila i rozhodnutí o nápravě stavu, které je v současné době u odvolacího řízení MŽP.

 

V Praze dne 16.11.2007

Mgr. Ivana Awwadová

mluvčí ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist