Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČIŽP OI Praha uložila společnosti LIDL v.o.s. pokutu ve výši 2 000 000 Kč

17.01.2008  |  135× přečteno      vytisknout článek

ČIŽP OI Praha uložila společnosti LIDL v.o.s. pokutu ve výši 2 000 000 Kč

Česká inspekce životního prostředí uložila společnosti LIDL ČR v.o.s pokutu ve výši
2 000 000 Kč za porušení zákona o odpadech tím, že ve svých prodejnách dostatečně nezajistila zpětný odběr použitých výrobků určených ke zpětnému odběru.

ČIŽP OI  Praha provedla v srpnu roku 2006 opakovanou namátkovou kontrolu, která se týkala plnění povinností zpětného odběru výrobků. U tří prodejen byla na vstupních dveřích prodejny vyvěšena cedulka o zpětném odběru výrobků v souladu se zákonem o odpadech. Po vstupu do vnitřních prostor prodejen však ČIŽP zjistila, že v oddělení, kde jsou prodávány motorové oleje, jsou umístěny další cedule, které zpětný odběr konkrétních výrobků omezují a vážou jej na několik podmínek, což odporovalo zákonu.

Konkrétní rozpor spatřuje Inspekce v tom, že společnost podmiňovala bezplatný zpětný odběr předložením „účtenky“ či „dokladu ke koupi“ nebo vrácením výrobku v originálním balení, a že zpětný odběr byl vázán na konkrétní výrobní značku zboží. Stanovení takovýchto podmínek je však dle zákona o odpadech nepřípustné, neboť je zcela v rozporu se základním principem systému zpětného odběru. Zpětný odběr může povinná osoba odmítnout jen tehdy, pokud výrobek z důvodu kontaminace ohrožuje zdraví osob, které zpětný odběr provádějí.

Při stanovení výše pokuty ČIŽP přihlédla i k tomu, že ze strany společnosti LIDL jde již o druhé porušení této informační povinnosti, a že v posledních letech opakovaně porušila i jiné povinnosti týkající se zpětného odběru výrobků než jen povinnost informovat spotřebitele. Jedná se tedy již o několikátou pokutu, kterou ČIŽP společnosti za porušení zákona o odpadech uložila. Za přitěžující okolnost považuje ČIŽP i to, že porušení informační povinnosti ze strany společnosti LIDL mohlo ve svém důsledku vést k určitému odrazení spotřebitelů od nabízení výrobků ke zpětnému odběru v prodejnách této společnosti, což může mít své důsledky na životní prostředí.

Vzhledem k okolnostem případu uložila ČIŽP odpovídající sankci ve výši 2 000 000 Kč tak, aby společnost LIDL byla napříště motivována k dodržování zákona o odpadech.

Dle aktuálních informací, které má ČIŽP k dispozici, chce společnost LIDL sjednat patřičnou nápravu tak, aby k podobným věcem již nedocházelo. Tuto skutečnost si ČIŽP v budoucnu opět namátkově ověří.

 
V Praze dne 10.1.2008

Mgr. Ivana Awwadová

mluvčí ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist