Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kraj začal v Nalžovicích s likvidací nebezpečných odpadů

29.02.2008  |  127× přečteno      vytisknout článek

Kraj začal v Nalžovicích s likvidací nebezpečných odpadů Středočeský kraj zahájil likvidaci odpadů, chemických látek a přípravků uložených v bývalém zemědělském objektu v Nalžovicích. Vlastní práce započaly předáním pracoviště královéhradecké firmě Marius Pedersen, jejíž návrh na způsob likvidace odpadů byl v rámci výběrového řízení vyhodnocen jako nejlepší. Předpokládaná cena představuje 9 075 698 korun. Dozor nad sanačními pracemi bude vykonávat společnost WASTECH z Prahy.

Zahájení prací bylo oznámeno rovněž všem zainteresovaným orgánům a institucím, mimo jiné České inspekci životního prostředí (ČIŽP), Krajské hygienické stanici, hasičům, Policii ČR, obci Nalžovice a Městskému úřad Sedlčany.

Uložení odpadů, chemických látek a přípravků bylo v bývalém vepříně v Nalžovicích zjištěno v prosinci roku 2006. Situací se zabývala Bezpečnostní rada města Sedlčan a Bezpečností rada Středočeského kraje. Následně, dne 15. prosince 2006, proběhlo v Nalžovicích jednání za účasti obce, MěÚ Sedlčany, Středočeského kraje a ČIŽP. Výsledkem bylo mimo jiné rozhodnutí o nutnosti stálého střežení objektu a provedení průzkumu areálu pro vyloučení výskytu radioaktivních látek.

"Vypracováním bezpečnostního a realizačního projektu byla pověřena firma DEKONTA, která měla zkušenosti s řešením obdobných případů v Libčanech a Chvaleticích. Součástí projektu bylo i provedení rozborů čtyř vzorků vody a tří vzorků zeminy odebraných z okolí objektu," připomněl Vilém Žák, náměstek hejtmana pro životní prostředí, zemědělství a informatiku. Podle jeho slov výsledky analýz nevykázaly kontaminaci vody a zeminy anorganickými ani organickými látkami. Hasiči z objektu odstranili šest radioaktivních zářičů (soli U a Th v množství 1,9 kilogramů) a tři tlakové lahve s obsahem fluoridu boritého, oxidu siřičitého a sirovodíku v množství 11 kilogramů. Uvedený materiál byl předán Státnímu ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Kamenná u Příbrami.

31. května 2007 nařídil Středočeský kraj vlastníkovi stavby provést do 16. července 2007 nezbytné úpravy stávajícího zemědělského objektu tak, aby stavba neohrožovalo životní prostředí, zdraví a životy osob. "Nařízené nezbytné úpravy spočívaly v odvozu a nezávadném uložení chemických látek a dalších odpadů, uložených ve stavbě v rozporu s jejím původním určením," upřesnil Jaroslav Obermajer, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Dané rozhodnutí se po jeho nabytí právní moci stalo podle správního řádu exekučním titulem, na jehož základě bylo možné přistoupit k nucenému náhradnímu výkonu rozhodnutí – tedy exekuci k vymožení nepeněžité povinnosti.

"Středočeský kraj vyhlásil soutěž na Provedení nezbytných úprav zemědělské stavby v Nalžovicích k dosažení stavu, kdy nebude ohroženo životní prostředí, zdraví a životy osob. Nejlepší nabídku v této soutěži podala společnost Marius Pedersen," vysvětlil náměstek Žák. Definitivně bylo o tomto návrhu rozhodnuto letos 9. ledna, a to v ceně 9 075 698 korun, která obsahuje navýšení ceny oproti soutěžnímu návrhu o zajištění ostrahy objektu během vlastní realizace zakázky.

Dne 4. února byl vydán exekuční příkaz, kterým se nařídila exekuce rozhodnutím Středočeského kraje. Exekuce bude provedena náhradním výkonem na náklady a nebezpečí vlastníka stavby v Nalžovicích. Exekuční příkaz vlastník stavby převzal osobně 15. února. Zároveň byl exekuční příkaz zaslán Pozemkovému fondu, územnímu pracovišti Příbram, který má ve správě pozemky v okolí stavby. Územní pracoviště bylo následně požádáno i o vydání povolení vstupu na uvedené pozemky.

 
Vydavatel: Ochrana obyvatel
Redaktor: Kateřina Bouda Kašparová
Telefon: 420 733 112 112
e-mail: kasparova@ochranaobyvatel.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist