Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

TECHAGRO ukáže možnosti zpracování a využití bioodpadů

12.03.2008  |  143× přečteno      vytisknout článek

Dramatický rozvoj tohoto oboru a jeho atraktivnost ilustruje stav, kdy pouze během roku 2006 bylo v Německu uvedeno do provozu 700 nových bioplynových stanic s celkovým elektrickým výkonem 550 MW.

Jak si asi každý z nás uvědomuje, s bioodpady se zatím příliš nehospodaří, ve většině případů končí na skládkách, v lepším případě na skládkách řízených. Přitom představují obrovské množství energie a živin, nehledě na energii, která do nich musela být v předchozím procesu pěstování a zpracování vložena. Tématu „Bioplynové stanice a anaerobní fermentace“ bude věnován doprovodný program mezinárodního veletrhu zemědělské techniky TECHAGRO, který se uskuteční v Brně od 6. do 10. dubna.  

V současné době jsou již dostupné technologie, které určité druhy bioodpadů dokáží přeměnit na kapalná biopaliva v podobě pohonných hmot. Vysoce účinné je zhodnocení biologicky rozložitelných odpadů pomocí anaerobní digesce, v bioplynových stanicích. Jejich výsledný produkt, bioplyn, může být použit přímo v místě výroby k produkci elektrické energie a tepla, nebo může být po vyčištění dodáván do distribuční sítě zemního plynu nebo využit jako pohonná hmota - CNG.

Zpracování bioodpadů v bioplynových stanicích je z tohoto pohledu výhodné, neboť z odpadů se stává vysoce kvalitní zdroj energie a navíc je výstupem opět kvalitní hnojivo. Bioplynová stanice může být navíc výhodně spojena s kompostárnou a produkovat tak velmi kvalitní kompost založený na výstupu z bioplynové stanice (odstředěného digestátu) a na biologických materiálech, které není vhodné v bioplynové stanici zpracovávat (např. ořezy z údržby veřejné zeleně). Výroba elektrické energie z bioplynu je technologicky velmi dobře zvládnuta, dále se již připravují i projekty na čištění tohoto bioplynu pro využití jako pohonné hmoty nebo dodávky do distribuční sítě.

Dramatický rozvoj tohoto oboru a jeho atraktivnost ilustruje stav, kdy pouze během roku 2006 bylo v Německu uvedeno do provozu 700 nových bioplynových stanic s celkovým elektrickým výkonem 550 MW.

Chcete vědět více o „bioplynkách“ ? Přijďte na Techagro

I v ČR se postupně vytváří podmínky pro realizaci těchto zařízení a v současnosti lze zaznamenat oživení tohoto oboru v souvislosti s dotacemi ze Strukturálních fondů a lepšími výkupními cenami elektřiny. Výstavba komunálních bioplynových stanic je však velmi náročná a je vysoce závislá na celém komplexu opatření a zejména na spolupráci celého regionu. Optimálně pracující komunální BPS vyžaduje roční objem zpracovaného bioodpadu v objemu okolo 10 tis. tun, případně s doplněním jiného vhodného vstupu. Pokud se chcete dozvědět o projektování, technologiích, výstavbě, zkušenostech s uváděním do provozu a s provozováním bioplynových stanic, nenechejte si ujít veletrh TECHAGRO. Vedle expozic vystavovatelů s technologiemi zpracování biomasy, budou každý den probíhat semináře předních českých i zahraničních odborníků a firem, které se podělí o své zkušenosti. Do projektu se přihlásilo více než padesát firem.

agriKomp Bohemia s.r.o. = nejkratší cesta k výrobě elektrické energie

Jednou z velmi úspěšných firem v oblasti využití alternativních zdrojů energie je mladá, ale velmi dynamicky se rozvíjející brněnská společnost  agriKomp Bohemia s.r.o., která se také představí na dubnovém TECHAGRu. Firma podniká v oblasti využití biomasy a nabízí zemědělcům možnosti, jak se  rychle a rentabilně zapojit právě do výroby elektrické energie. Za dobu své relativně krátké existence již tato firma zvládla zrealizovat výstavbu několika bioplynových stanic vždy k maximální spokojenosti zákazníků.

Firma agriKomp Bohemia s.r.o. čerpá zkušenosti od svého německého partnera firmy agriKomp GmbH, která se zabývá výrobou bioplynu z biomasy již od roku 1990 a která  má již na svém kontě na 180 bioplynových stanic o velikosti 40 až 750 kW. Vlastním vývojem výkonných a vysoce kvalitních komponentů v oblasti bioplynových stanic tak nasadil agriKomp vysoký standard.

agrikomp Bohemia s.r.o. zajišťuje komplexní služby šité na míru pro každý podnik od vypracování projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení, zpracování žádosti o dotaci z operačních programů až po stavbu samotné bioplynové stanice na klíč, u kterých jsou jednotlivé komponenty až do detailu vzájemně sladěny. Samozřejmostí je pravidelná údržba a servis bioplynové stanice.

Doposud agriKomp Bohemia s.r.o. realizoval bioplynové stanice pro tyto zákazníky:

1) ZD Bohuňovice, s.r.o.                       BPS 500 kW                          již v provozu

2) ZD Dolní Újezd, Vidlatá Seč                        BPS 750 kW                          ve zkušebním provozu

3) Ing. Martin Novák, Obora                      BPS 250 kW                          již v provozu

Rekordy agrárních veletrhů

Na trojlístku veletrhů TECHAGRO, ANIMAL VETEX, SILVA REGINA se letos představí kolem 720 vystavovatelů na celkové ploše asi 63 000 metrů čtverečních, což je o 15% více než v roce 2006 a vůbec nejvíc ve své historii. Na výstavišti předvedou své výrobky firmy z ČR, Belgie, Bulharska, Dánska, Finska, Francie, Itálie, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Švédska, Ukrajiny a Velké Británie. Proti minulému ročníku je zastoupeno v tomto roce více přímých vystavovatelů a projevilo se i zvětšování výstavní plochy mnoha vystavovateli- zejména dovozci zemědělské techniky.

Veletrh TECHAGRO začíná 6. dubna v Brně.

Otevřeno ve dnech Ne-St: 9.00-18.00 hod., ve Čt: 9.00-17.00 hod.

Vstupné: základní 80 Kč / zlevněné 40 Kč

Více informací k veletrhu najdete na www.techagro.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist