Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bioodpad třídí vzorně v Březníku

16.04.2008  |  zdroj: Moderní obec  |  124× přečteno      vytisknout článek

K systému sběru a svozu bioodpadů v mikroregionech Náměšťsko a Chvojnice se připojilo 11 obcí.

Projekt ale předpokládal zapojení 25 obcí s celkovým počtem 14 tisíc obyvatel. Přesto zájem a povědomí o nakládání s komunálním biologickým odpadem i v této oblasti rostou.

Při výpočtu potřebné kapacity kompostárny bioodpadu v Náměšti nad Oslavou jsme počítali také s rezervou pro potenciální podnikatelské subjekty, které by dodávaly svůj bioodpad pocházející především z údržby travních porostů na nedalekém vojenském letišti.

Kompostárna s kapacitou 3000 t/rok je v provozu již od dubna roku 2006 a polovinu nákladů na její výstavbu zaplatila Evropská unie z předvstupního programu Sapard. Je vybavena technologií kompostování v pásových hromadách na volné ploše. I když z hlediska investičních i provozních nákladů je to nejlevnější zařízení, je dostatečně účinné pro zpracování bioodpadů na kvalitní produkt - kompost.

Při této technologii je nutné dodržovat výrobní postupy, tj. správné namíchání bioodpadů a pravidelné překopávání, tj. provzdušnění a homogenizace. Na tuto operaci se používá traktorový překopávač kompostu o pracovním záběru tří metrů. Větve na kompostovatelnou velikost upravuje traktorový štěpkovač. Ten je dále opatřen čelní radlicí a používá se k manipulaci s materiálem a ke svozu bioodpadu - při připojení nosiče kontejnerů.

Kompostování probíhá na vodohospodářsky zabezpečené ploše spádované do záchytné jímky. Po celou dobu jsou zakládky zakryty speciální netkanou textilií pro udržení správné teploty a vlhkosti materiálu. Podle intenzity překopávání a druhu kompostovaného materiálu trvá výroba kompostu 8 až 12 týdnů. Stabilizaci kompostu lze dosáhnout již za 4-8 týdnů a pak jej lze uskladnit i mimo zabezpečenou plochu k dozrání.

Kompost s registraci podle požadavků zákona o hnojivech se na trh uvádí jako hnojivo. Navíc je to vysoce kvalitní organické hnojivo s živinami vázanými v takové formě, že jsou dobře využitelné pro rostliny, tzn. nevyplavují se ani neunikají do ovzduší.

V mikroregionech Náměšťsko a Chvojnice se postupně zavádí pravidelný svoz tříděných bioodpadů ve velkoobjemových kontejnerech a speciálních 240litrových nádobách. Navzdory konzultacím s představiteli obcí i osvětovým akcím s občany se dosud do projektu nezapojilo 14 z plánovaných 25 obcí (obce o velikosti do 2000 obyvatel tvoří 96 %, nad 2000 obyvatel 4 %). Některé samosprávy to odmítají, protože k systému nemají důvěru, jiné kvůli neochotě občanů za tuto službu platit.

Lidé by však měli vědět, že nakládání s bioodpadem něco stojí a že pokud skončí na skládce, je to nejen neekologické, ale i finančně dražší než zpracování na kompostárně.

V obcích, kde systém zavedli, obyvatelé vnímají třídění bioodpadu většinou pozitivně. Projevuje se to výrazným zvyšováním množství i kvality vytříděného bioodpadu. Ukazuje to příklad malé obce Březník s 652 obyvateli, kterou jsme vybrali jako modelovou ukázku. Nakládání s bioodpadem tam sledujeme už od roku 2003 (viz graf).

AUTOR: JIŘÍ JALOVECKÝ
CMC Náměšť, a. s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist