Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČIŽP OI Plzeň udělila pokutu 1 000 000 Kč za nebezpečný odpad

28.04.2008  |  168× přečteno      vytisknout článek

ČIŽP OI Plzeň udělila pokutu 1 000 000 Kč za nebezpečný odpad

Nezákonné nakládání s nebezpečným odpadem se nevyplácí

Česká inspekce životního prostředí, OI Plzeň, udělila společnosti Železárny Hrádek a.s. pokutu  ve výši 1 000 000,- Kč  za porušení zákona o odpadech tím, že od roku 2005 do června 2007 nakládala s nebezpečným odpadem v zařízení, které nebylo pro tento účel povoleno.

Nebezpečný odpad byl tvořen jemnými prachovými částečkami s mnohonásobně překračujícími limity hodnot olova a zinku. Odpad byl po uvedené období shromažďován na k tomu neurčené betonové ploše ve vzdálenosti 20 metrů od řeky Klabavy, a po výše uvedenou dobu svým roznosem prachu ohrožoval bezprostřední okolí. Takovýto nebezpečný odpad je vhodné soustřeďovat v uzavřených a nepropustných zásobnících a zabránit úniku jeho do okolí. To však v tomto případě zajištěno nebylo.

Navíc tím, že společnost dlouhodobě soustřeďovala tento odpad v zařízení, které nesplňovalo podmínky pro nakládání dané zákonem, bylo do značné míry ohroženo životní prostředí v lokalitě, zejména povrchové a podzemní vody. Negativní dopady může mít i samotný prach uvolňující se z tohoto odpadu do ovzduší. Zákonně nakládat s odpady, či  provozovat zařízení tak, jak ukládá zákon o odpadech je zejména v případě nakládání s nebezpečnými odpady věcí zcela zásadní. Jasné vymezení samotného zařízení (místa), stanovení odpadů, se kterými je možno v zařízení nakládat, jejich vlastnosti a způsob nakládání s nimi, jež jsou schváleny rozhodnutím správního orgánu, jsou důležitým prostředkem pro ochranu životního prostředí a garancí ochrany práv občanů na zdravé životní prostředí.

Akciová společnost Železárny Hrádek se proti  milionové pokutě odvolala k MŽP. To však odvolání  zamítlo a potvrdilo správnost rozhodnutí ČIŽP.

Podle zákona o odpadech bude  pokuta z 50% příjmem obce Hrádek a z 50% příjmem Státního fondu životního prostředí.

V červnu 2007 společnost Železárny Hrádek všechny odpady odvezla.

 

Ivana Awwadová,mluvčí ČIŽP

nebezp.odpad.2

nebezp.odpad.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist