Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hliník – kam ho odstěhovat?

29.05.2008  |  126× přečteno      vytisknout článek

Hliník – kam ho odstěhovat?

Hliník se odstěhoval do Humpolce. Věta z filmu Marečku, podejte mi pero, která se většině z nás vybaví při slově hliník. V minulosti se běžně používal na výrobu kuchyňského nádobí a příborů. Po tom, co se zjistilo, že je zdraví škodlivý, z kuchyní zmizel. Ale ne tak docela. Ekologické centrum Most radí, kde je dobré se hliníku raději vyhnout a jak hliník, jehož výroba je energeticky velmi náročná, třídit a kde jej odevzdat.

Ekologové nemají hliník moc v oblibě. Není to ani tak z důvodu jeho zdravotní škodlivosti jako spíše velkého množství energie spotřebované při jeho výrobě z bauxitu a emisí škodlivin, které výrobu doprovázejí. Jen pro srovnání: na výrobu PET se spotřebuje 2,5krát, na výrobu pozinkovaného plechu dokonce 5krát méně energie. Budeme-li si tedy vybírat ze dvou stejných nápojů, z nichž jeden bude v hliníkové plechovce a druhý v PET lahvi, bude ten druhý rozhodně ekologicky šetrnější. To byl i hlavní důvod proč se Dánsko rozhodlo zakázat prodej piva a nealko nápojů v hliníkových plechovkách. Bohužel ale s tímto zákazem neuspělo u Evropského soudního dvora. Jen na konečném spotřebiteli tedy závisí jakou alternativu zvolí.   

Přestože hliníkové příbory z většiny restaurací a zejména školních jídelen zmizely, jejich prodej nebyl úplně zakázán. Setkáme se s nimi např. v některých bistrech a bufetech. Hliník se může z hliníkového nádobí uvolňovat pouze v kyselém prostředí, neměl by tedy být používán při přípravě kyselých pokrmů. I když nepoužíváte hliníkové nádobí a příbory, s největší pravděpodobností se ve vaší kuchyni nějaký hliník najde. Kromě alobalových fólií to budou obaly od čokolád, víčka od jogurtů, obaly od paštik, sprejové nádobky apod. V drtivé většině však končí v koši a posléze v kontejneru na směsný odpad. Přitom recyklací hliníkového odpadu se dá ušetřit až 95% energie oproti výrobě hliníku z bauxitu.

Kam tedy s hliníkovým odpadem?

„Většina domácností si již zvykla třídit základní složky jako je papír, plast a sklo. Třídění hliníku a kovů obecně moc nenahrává fakt, že tento odpad nemůžeme odhodit do zvláštního kontejneru. Hliník je však možné odevzdat ve sběrně surovin, kde za něj dostaneme i zaplaceno nebo ve sběrném dvoře. Cena se
u drobného hliníkového odpadu jako jsou víčka a obaly od čokolád pohybuje od 9 do 12 Kč za kilogram.
Za plechovky od limonád a staré žaluzie je možné dostat 18 Kč. Je pravdou, že u víček nebo plechovek s potiskem je recyklace problematičtější, jelikož z barev se uvolňují dioxiny. I přes tuto skutečnost má třídění hliníkových a kovových obalů smysl.“ uvedla Soňa Hykyšová, vedoucí Ekologického centra Most, které zjišťovalo jaký je přístup mosteckých sběren k výkupu drobného hliníkového odpadu. Většina sběren v Mostě drobný hliníkový odpad vykupuje, výjimkou jsou Rudolicie, Obrnice a Havraň. Lze se však setkat
i s přístupem, kdy sběrna přijímá plechovky od limonád, ale nevybírá např. víčka od jogurtů, která mohou být znečištěná, probíhají na nich hnilobné procesy a takový odpad pak zapáchá. Pokud už se rozhodneme třídit hliník, měli bychom jej zbavit zbytků potravin už i s ohledem na to, že takový odpad skladujeme doma delší dobu.

Není všechno černobílé. Použití hliníku má samozřejmě v mnoha případech své opodstatnění i z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí. Je to např. v automobilovém průmyslu, kde je důležitým kritériem lehkost
a pevnost materiálu, která se pak odráží na spotřebě paliva. V případě nápojových obalů však existují přírodě šetrnější varianty, které jsou lehké a na jejichž třídění si již veřejnost zvykla. 

Co tedy ekoporadci doporučují na závěr?

Výrobky balené v hliníku raději nekupovat, hliníkový odpad třídit a odevzdat do sběrny nebo sběrného dvora. Některé obaly však na první pohled vypadají jako hliník, ale jedná se o směsný materiál. Jsou to např. obaly od žvýkaček, sáčky od kávy, polévek, obaly od sušenek apod. Takové obaly nezbývá než vyhodit do kontejneru na směsný odpad. 

Informace o sběrných dvorech, sběrnách a třídění odpadu vám sdělí prostřednictvím Zeleného telefonu 800 195 342 pracovníci ekologického centra. Na této lince se můžete dozvědět i více informací o ekospotřebitelství.

Autorka článku:
Ing. Soňa Hykyšová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist