Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Seminář nabídl alternativy ke spalovnám odpadů

05.06.2008  |  129× přečteno      vytisknout článek

Seminář nabídl alternativy ke spalovnám odpadů

PRAHA - Alternativy ke spalování i skládkování odpadů byly hlavním tématem semináře „Nakládání s odpady a toxické látky v životním prostředí“, který se konal v pardubickém Domě Techniky. „Spalování odpadů patří k hlavním zdrojům vysoce nebezpečných dioxinů či hexachlorbenzenu, tedy perzistentních organických látek (POPs), a proto jsme náš seminář zaměřili na představení alternativních metod nakládání s komunálními, zdravotnickými i nebezpečnými odpady. Kromě toho jsme účastníky seznámili s naplňováním Stockholmské úmluvy o POPs v České republice,“ přiblížil RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů, témata, kterým se věnovala akce zorganizovaná Arnikou v pondělí 2. června.

RNDr. Čestmír Hrdinka z Ministerstva životního prostředí ČR například představil nespalovací technologie pro nakládání se zdravotnickými odpady. Ve své přednášce mimo jiné uvedl, že likvidace zdravotnických odpadů nespalovacími technologiemi jako autoklávy anebo mikrovlnky vychází ekonomicky lépe nežli jejich spalování. Vyplynulo to z analýzy zpracované pro ministerstvo v roce 2004.

Zajímavé příklady omezování množství odpadů a přístupu „zero waste“ tedy nulový odpad, kterým se vydala řada měst a regionů ve světě jako například australská Canberra anebo americké Berkeley či Oakland, uvedl ve své přednášce Ing. Milan Havel z Arniky. „Z hlediska omezování vlivu na globální oteplování je například nesmysl spalovat papírový odpad, daleko nejvíce energie vložené do výroby papíru se ušetří omezením plýtvání s papírem, na druhém místě je jeho recyklace a naprostý zlomek energie, asi do pěti procent, se vrátí spálením papíru. To samé platí pro celou škálu dalších surovin, které ztratíme v odpadech,“ řekl Havel a podpořil své tvrzení grafem a daty ze studie zadané Evropskou komisí.

„Zero waste není žádnou chimérou, kterou bychom nemohli naplnit v našich podmínkách. Vyžaduje to nový způsob přemýšlení o tocích surovin. Že to jde i v našich poměrech, dokládá příklad ze slovenského Palárikova, kde závratně snížili množství produkovaného odpadu na osobu,“ uvedl Havel.

RNDr. Vladimír Pekárek (Ústav chemických procesů AV ČR) a Ing. Tomáš Ocelka (Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě – Národní referenční laboratoř pro analýzu POPs) účastníkům semináře popsali originální českou nespalovací technologii k likvidaci odpadů s perzistentními organickými látkami. Technologie nazvaná CMD (Copper Mediated Destruction, tedy řízená destrukce za pomoci mědi) je schopna v kombinaci s termickou desorpcí vyčistit odpady s obsahem polychlorovaných bifenylů, DDT či dioxinů a dalších POPs. „To je jistě zajímavé i pro Pardubický kraj, kde je velký objem zemin kontaminovaných těmito látkami. Technologie CMD je k jejich vyčištění vhodnější nežli prosazovaná spalovna nebezpečných odpadů v areálu Synthesie,“ řekl na semináři Petrlík.

Semináře, který zorganizovala Arnika v rámci projektu „Budoucnost bez jedů“, se zúčastnilo 27 lidí. Převažovali členové samospráv obcí z Pardubického kraje a členové občanských sdružení orientovaných na oblast životního prostředí. Ale přijeli i lidé z jiných krajů České republiky. Jako zajímavý ohodnotila seminář i Katarína Vrábľová ze Spoľočnosti priatelov Zeme, která na seminář dorazila až z Košic.

http://www.arnika.org/


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist