Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Členské země a Evropský parlament mají kompromis o recyklaci odpadů

09.06.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Výsledný kompomis ale nepotěšil zástupce ekologických sdružení, neboť recyklační cíle pro rok 2020 nemají být závazné.

Zástupci členských zemí, poslanci EP a zástupci Evropské komise se počátkem týdne sešli v Bruselu aby společně diskutovali sporný návrh evropské směrnice o odpadech. 

Souvislosti:

Problematika hospodaření s odpadem a otázka recyklování odpadů patří mezi základní prvky evropské politiky na ochranu životního prostředí. Tato politika je ovšem velmi často kritizována za přílišnou roztříštěnost a malou účinnost. Cílem rámcové směrnice o odpadech by měla tento problém pomoci vyřešit.

Témata:

Členské země a Evropský parlament se dlouhou dobu nemohly shodnout na konkrétních cílech pro recyklaci komunálního a stavebního a demoličního odpadu. Poslanci výboru pro životní prostředí navrhovali, aby se členské země zavázaly, že do roku 2020 budou recyklovat 50% veškerého komunálního odpadu a 70% stavebního a demoličního odpadu. Splnění těchto cílů by podle poslanců znamenalo, že se produkce odpadů do roku 2012 stabilizuje.

Členské státy ovšem tento návrh odmítly a namísto toho požadovaly, aby oba cíle byly o pět procentních bodů nižší (tj. 45% pro komunální a 65% pro stavební odpad). Argumentovaly přitom rozdílnými politikami členských zemí v oblasti recyklace odpadů.

Ve finále obě strany dospěly ke kompromisu, podle nějž zůstanou zachovány cíle navrhované Evropským parlamentem, členské země ale za plnění těchto cílů nebudou přímo odpovědné. V případě komunálního odpadu se navíc požadavek na recyklaci 50% odpadu dotkne pouze některých vybraných složek – skla, papíru, plastů nebo kovů.

Sporným tématem byla také otázka klasifikace spaloven. Některé členské země, které mají na svém území velké množství spaloven, jako například Francie, ale usilovaly o to, aby tato zařízení byla klasifikována jako „regenerační“ provozy, neboť součástí spalovacího procesu je také výroba energie. Taková klasifikace by jim totiž umožnila získávat evropské dotace v rámci státní pomoci v rámci politiky na ochranu životního prostředí.

Kompromisní návrh, s kterým již v dubnu přišla Evropská komise ale stanovil, že spalovny bude možné označit jako „regenerační“ pouze v případě, že budou splňovat určitá kritéria efektivity, která Brusel připraví. Po dvou letech by tato pravidla byla vyhodnocena.

Stanoviska:

Caroline Jackson (EPP-ED), parlamentní zpravodajka ke směrnici o odpadech, přivítala, že Rada přijala návrhy předložené Evropským parlamentem, zejména „zvýšení recyklačních cílů pro komunální odpad na 50% a pro stavební a demoliční odpad na 70%“.

Poslankyně dodala, že věří, že poslanci EP zvednou na plenárním zasedání 16. června ruku pro kompromisní návrh směrnice o odpadech, neboť „jde o nejlepší dohodu, kterou je Rada ochotná podpořit“.

Jill Evans (Zelení v EP), ale vyjádřila nad přijatým kompromisem zklamání. „Namísto vytvoření ambiciózních cílů, které by vedly ke stabilizaci odpadů, jejich omezení a k recyklaci Rada dala souhlas pouze k dalším studiím a nezávazným cílům v oblastech, které by měly být prioritou.“

Klasifikace některých spaloven jako „regeneračních“ podle ní pouze podporuje spalování odpadu a ne jeho recyklaci.

Návrh se nelíbí ekologickému sdružení Přátelé země, které parlamentní výbor kritizuje za to, že se ve vyjednáváních vzdal svého pevného postoje k cílům v oblasti recyklace odpadů a ustoupil vládám, jež se „vyhýbají zásadním závazkům, které by zlepšily prevenci vzniku odpadů a posílily recyklaci“.

Další kroky:

  • Směrnicí o odpadech se budou zabývat poslanci v Evropském parlamentu na svém plenárním zasedání 16. června.

  • Směrnicí se bude také věnovat veřejná diskuse organizovaná poslankyní EP Janou Hybáškovou (EPP-ED), která se odehraje v Praze v pondělí 9. června.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist