Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spalování odpadů z lagun Ostramo může ohrozit životní prostředí v místech jejich likvidace

16.07.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Spalování odpadů z lagun Ostramo může ohrozit životní prostředí v místech jejich likvidace

OSTRAVA – Připravovaná likvidace lagun Ostramo v ostravské čtvrti Fifejdy v blízkosti centra města nebyla posouzena komplexně ve všech jejích stádiích. Zejména nebyl posouzen dopad na obyvatele a životní prostředí v okolí závodů, kde má probíhat spalování odpadů z lagun.

„Vůbec neproběhlo posouzení vlivů spalování odpadů z ostravských lagun na životní prostředí v místech, kde je plánováno, a to je chyba. Nebyl zveřejněn ani konečný a úplný seznam zařízení, kde by se měly odpady z lagun spalovat. Ministerstvo průmyslu a obchodu prosazuje, aby se směsi vyrobené z kalů z lagun  nepovažovaly za odpady. Zařízení jako dětmarovická elektrárna by tak nemusela plnit předpisy platné pro spalování odpadů a nebyla by zaručena ochrana zdraví a životního prostředí v okolí těchto provozů. Směs vyrobená z kalů v lagunách by měla být i při spalování považována za odpad,“ shrnul základní výhrady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady. Dosud také nebyly posouzeny vlivy transportu a skladování odpadů na životní prostředí (1).

„Vadí nám hlavně to, že se proces likvidace lagun Ostramo neřešil komplexně, ale byl rozdělen do tří částí. Sanace lagun, výroba paliva z odpadů i jeho spalování měly být posouzeny v jednom materiálu. A na celý proces se mělo pohlížet jako na nakládání s nebezpečnými odpady,“ řekl starosta obce Dětmarovice Ing. Lumír Mžik. V místní elektrárně má skončit většina z více jak 120 tun tuhých odpadů z lagun. Z nich se smícháním s uhelným prachem vytvoří tzv. alternativní palivo TPS – NOLO 1. „Zkoušky na jeho spalování se dělaly jen pilotně, ne za běžného provozu. Vůbec se také neřešila logistika celého procesu, jak dostat palivo s odpady bezpečně do systému, kde shoří,“ upozornil Mžik, „Elektrárna Dětmarovice má velký regulační rozsah, kotle se často odpojují a znovu napojují. Když se kotel rozjíždí, nefunguje odsíření, které se zapne až při určité teplotě zplodin. Pokud se v té době bude topit tím alternativním palivem, dojde k zamoření ovzduší. Neřešily se také poruchové stavy, kdy se jede bez odsíření. Nikdo se také nezabýval skladováním paliva s příměsí odpadů. Bojíme se, že bude ležet na haldě někde u trati a kontaminovat dešťovou vodu.“

Obavy z nakládání s odpadem z lagun má i starosta městského obvodu Slezská Ostrava Ing. Antonín Maštalíř. Na území Heřmanic ve Slezské Ostravě vznikne meziskládka odpadů z lagun a zároveň tam budou odpady míchány s uhelným prachem. „Máme obavy, aby na území Heřmanic nevznikly další haldy zejména z kontaminovaného podloží lagun Ostramo,“ řekl Maštalíř.

Přílohy a poznámky:

(1) Dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí pro plochu na skladování paliva v Heřmanicích ještě nebyla zveřejněna. Viz:

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MSK1055

SPOLEČNÁ Tisková zpráva sdružení Arnika a OBCE DĚTMAROVICE


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist