Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obce bojovaly za vlastní strategii nakládání s odpady v Senátu

21.07.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Obce bojovaly za vlastní strategii nakládání s odpady v Senátu

Vlastní strategii nakládání s odpady představil v úterý Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) ve spolupráci s Asociací krajů ČR (AK ČR) na půdě Senátu PČR. Jde o další krok k vyjádření nespokojenosti starostů s navrhovanou novelou zákona o nakládání s odpady z pera Ministerstva životního prostředí. Ústy náměstka středočeského hejtmana a předsedy komise životního prostředí Asociace krajů Viléma Žáka zazněla kritika navrhované novely.

Strategie rozvoje nakládání s odpady je nejkomplexnějším zpracováním problematiky odpadového hospodářství u nás za posledních 10 let a obsahuje návrhy řešení řady palčivých otázek oboru, které se plně dotýkají každého občana. Přítomným senátorům a zájemcům z řad široké veřejnosti ji dnes představil Dan Jiránek, primátor statutárního města Kladna a člen předsednictva SMO ČR. "Návrh zákona z dílny Ministerstva životního prostředí je nesystémovým krokem, který ve svém důsledku povede ke zdražování odpadů pro obce a především pro jejich obyvatele. České republice v roce 2010 a 2013 reálně hrozí pokuty za nedodržení směrnice Evropské unie o skládkování odpadů," řekl při té příležitosti Dan Jiránek. Ve svém příspěvku také poděkoval senátnímu výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí za zprostředkování semináře. "Strategii, připravenou Svazem měst a obcí České republiky a Asociací krajů České republiky, vítám a souhlasím s ní. Byl bych rád, kdyby novela odpadového zákona brala větší ohled na potřeby lidí a obcí, které jsou za likvidaci odpadu ze zákona odpovědné," uvedl ve svém diskusním příspěvku Vladimír Molík, starosta Pačejova. "V problematice kompostovatelného odpadu bych byl pro co nejjednodušší zákonnou úpravu, tak aby novela nebyla komplikována následnými vyhláškami," dodal poté Ivan Truksa, starosta Jenišova. Uvedl příklad, kdy podle vyhlášky by měla obec zřídit u kompostérů měřiče teploty a stavu obsahu. Dále by také měla obec zajistit obsluhu zařízení. "Máme obavy, že pro obce naší velikosti bude tato záležitost finančně i personálně velmi náročná," dodal Truksa, jehož obec čítá 550 obyvatel.

"Čtyřsetstránkový materiál jsme předali ministru životního prostředí počátkem června tohoto roku. Svaz měst a obcí i Asociace krajů věří, že Strategie bude využita při tvorbě nového zákona o odpadech. Jde o natolik odborný podklad, který by neměl být pominut," hovoří o budoucnosti dokumentu primátor Jiránek. Dokument bude zpřístupněn odborné i laické veřejnosti na stránkách Svazu měst a obcí České republiky, možnost vyjádřit svůj postoj ke Strategii tak bude mít každý.

Samotná Strategie vychází ze všech dostupných statistických údajů v ČR a je odborným dokumentem, který navrhuje realistická řešení nakládání s odpady. Jde o materiál, který je unikátní svou komplexností. Dokument obsahuje mimo jiné také hodnocení současného stavu odpadového hospodářství, jeho problémů způsobených nekoncepčním přístupem vlády, zejména pak stále převažujícího skládkování odpadu jako formy odstranění, která je fakticky preferována před využíváním odpadu v energetice. Součástí je také zásadní konstatování, že část závazku České republiky vůči EU v oblasti nakládání s odpady nemůže být splněna včas a plnění dalších závazků bude ohroženo, nedojde-li k okamžité změně politiky Ministerstva životního prostředí, které odmítá standardní a v EU obvyklé postupy využití odpadu. Materiál Strategie dále obsahuje argumentačně podložené odůvodnění toho, proč další nekoncepční úprava odpadové legislativy navrhovaná Ministerstvem životního prostředí je nesystémová, extrémně nákladná, ale především nepovede k řešení výše uvedených problémů nakládání s komunálním odpadem. Dokument také přináší zásadní návrhy formulované obcemi, městy a kraji pro okamžitou změnu politiky v oblasti nakládání s komunálními odpady, jejichž přijetí je nutné k tomu, aby obce a města byla schopna plnit svou primární odpovědnost za nakládání s komunálním odpadem způsobem environmentálně šetrným, funkčním a především takovým, který nebude občany obtěžovat a ani je zatěžovat zbytečnými náklady.

Martin Krška


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist