Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Když papír, tak recyklovaný

22.08.2008  |  148× přečteno      vytisknout článek

Spotřeba papíru za rok 2006 činila v České republice v přepočtu 143 kg na jednoho obyvatele, v roce 1994 to bylo „jen" 64 kg.

Čím více používáme počítačů a internetu pro práci s texty, tím je paradoxně spotřeba papíru větší a větší. Papírenský průmysl je přitom energeticky i materiálově náročné odvětví, uvádí se, že zhruba 17 % ze světové těžby dřeva se ročně spotřebuje na výrobu papíru. Nejdůležitější pro životní prostředí je snížit jeho množství, možností je celá řada: preferencí elektronické komunikace, odmítáním reklamních tiskovin do schránek. Česká pošta vede evidenci označených schránek, které odmítají reklamu (www.cpost.cz > Ke stažení > Počty domácností dle obcí - Roznáška informačních/propagačních materiálů). Nejde jen o leták, který nedostaneme, ale o faktické snížení množství tištěných materiálů.
Při práci s počítačem provádíme důslednou kontrolou před tiskem (např. funkce „náhled strany"), tiskneme a kopírujeme oboustranně, při drobných chybách a překlepech netiskneme dokument znova, ale používáme korektor (opravné pero). Papírové předměty využíváme vícekrát, ať je to dárkový papír či krabice, papírové pytlíky nebo tašky. Samozřejmostí snad již je důsledné třídění papíru (nejlépe zvlášť noviny a zvlášť vlnitá lepenka), a to nejen doma, ale i v zaměstnání či ve škole.

Používáme recyklovaný papír

Přes všechna úsporná opatření se použití papíru nevyhneme. Důsledně používáme recyklovaný papír, tj. papír vyrobený ze sběrového papíru. Výroba tohoto papíru má kromě úspory samotného dřeva (na výrobu balíku 500 listů „dřevěného" papíru je potřeba 7,5 kg dřeva) i výrazně nižší další dopady na životní prostředí: spotřeba primární energie na výrobu je o polovinu nižší, spotřeba vody 5× nižší, zatížení odpadních vod je až 15× nižší. Kvalita recyklovaného papíru je srovnatelná s kvalitou papíru vyrobeného z primárních surovin a lze ho použít do většiny tiskáren a kopírek. Pro správný tisk není důležité, je-li papír recyklovaný, či nikoliv, ale jaké má parametry.

Je samozřejmé, že přes všechna úsporná opatření se použití papíru nevyhneme. Při jeho použití používáme důsledně recyklovaný papír, tj. papír vyrobený ze sběrového papíru. Výroba tohoto papíru má kromě úspory samotného dřeva (na výrobu balíku 500 listů „dřevěného" papíru je potřeba 7,5 kg dřeva) i výrazně nižší další dopady na životní prostředí: spotřeba primární energie na výrobu je o polovinu nižší, spotřeba vody 5x nižší, zatížení odpadních vod je až 15x nižší. Kvalita recyklovaného papíru je srovnatelná s kvalitou papíru vyrobeného z primárních surovin a lze ho použít do většiny tiskáren a kopírek. Pro správný tisk není důležité, je-li papír recyklovaný či nikoliv, ale jaké má parametry.

Úřady, instituce i firmy se často brání používat recyklovaný papír. Přitom neexistuje žádný zákon, vyhláška, či norma, která by bránila v oficiální dokumentaci používat recyklovaný papír. Nikde se nemluví o barvě ani o stupni bělosti. Ostatně řada úřadů posílá úřední dokumenty na recyklovaném papíru, např. Ministerstvo životního prostředí. Může existovat vnitřní předpis, který nařizuje, jaký má být papír pro úřední tisk. Lze navrhnout jeho zrušení či přeformulování. Může taky existovat servisní smlouva s dodavatelem kopírek/tiskáren, že se bude používat přesně daný papír. Je třeba smlouvu nechat doběhnout (při porušení by se přišlo o záruku), a neprodlužovat. Od dodavatele je nutné požadovat ne „jeho značkový recyklovaný papír", který bývá většinou dražší, ale pouze přesné parametry, jaké má papír vhodný do jeho zařízení splňovat (tloušťku, zaklížení, prašnost, opacitu) a papír v těchto parametrech pak zajistit. Z odpovědi výrobců tiskáren a kopírek, dostupné na webové stránce papir.arnika.org, vyplývá, že prakticky všechny produkty zvládají recyklovaný papír. Na tyto odpovědi se lze odkázat. Na stránce www.zeleneuradovani.cz je ke stažení materiál o veřejných zakázkách udělaný na příkladu papíru, včetně konkrétních technických parametrů.

Papír s ekoznačkou

Z recyklovaného papíru můžeme mít pochopitelně většinu dalších papírových výrobků: školní sešity pro děti, obálky všech velikostí, krabice a krabičky, pořadače, šanony, archivační krabice, toaletní papír, papírové ubrousky, kuchyňské utěrky a kapesníčky, poznámkové bločky, různé formuláře a tiskopisy, ale třebas i pokladní kotoučky. Skutečnost, že výrobek vznikl z recyklovaného papíru, nemusíme na první pohled poznat, žádné značení není povinné. Někdy je takový výrobek označen anglickým nápisem „recycled paper 100%". Nejlepší je nakupovat výrobky s ekoznačkou, např. naším značením „ekologicky šetrný výrobek", které navíc zaručuje, že papír není bělen velmi nevhodným chlórem.
Většina výrobků z výše popsaného seznamu se vyrábí i u nás. Problém nastává jen u papíru pro tisk, který se v současnosti do České republiky pouze dováží. Tento kancelářský papír můžeme koupit s garantovanou ekoznačkou německou (tzv. modrý anděl), případně skandinávskou (tzv. severská labuť).

Recyklovaný papír pro archivaci

Občas se v ekologické poradně setkáváme s argumentem, že recyklovaný papír se nesmí používat pro archivaci dokumentů. Není to pravda. U nás platný zákon č. 499/2004, o archivnictví a spisové službě, a příslušné vyhlášky požadují, aby dokument, jemuž podle spisového a skartačního plánu bude přidělen skartační znak A, byl vyhotoven na trvanlivém papíru určeném pro dokumenty. V metodice Ministerstva vnitra, odboru archivní správy je přímo psáno, že dnes, kdy „prakticky všichni současní výrobci papíru produkují trvanlivý, tj. nekyselý papír, který je cenově shodný s běžným papírem, lze tento požadavek zajistit bez zvýšení nákladů. Je však vhodné vyžádat si u prodejce doklad o tom, že dodaný papír je skutečně trvanlivý. Nejedná se přitom o tzv. archivní papír podle ISO 9706, který je výrazně kvalitnější a dražší; postačuje používání trvanlivého papíru."
Nikde není zmínka o tzv. bílém či recyklovaném papíru. Místo dotazu na výrobce by mohl postačovat odkaz na německou ekoznačku „modrý anděl" (Der Blaue Engel), jelikož skoro všechny u nás běžně užívané recyklované papíry tuto značku mají. Tato ekoznačka totiž vyžaduje, aby papír splňoval nejpřísnější testy, takže jde vždy o papír největší kvality odolávající stárnutí. Při použití jiného papíru než s ekoznačkou „modrý anděl" se ohledně archivace doporučuje zeptat se dodavatele nebo výrobce.

Z časopisu Veronica č. 4/2008 (rubrika Ekologická poradna), Petr Ledvina


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist