Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Černošíně se otevírá naučné středisko odpadů

26.08.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

V Černošíně se otevírá naučné středisko odpadů

V Černošíně se zítra otevírá školicí a instruktážní středisko environmentální výchovy a také naučná stezka odpadů. Bude sloužit nejen pro žáky základních a středních škol, ale také pro děti MŠ. Současně by středisko mělo sloužit jako školicí zařízení pro představitele státní správy a samosprávy v kraji Plzeňském i Karlovarském.
Jedná se přitom o ojedinělý projekt v republice, neboť je zde na jednom místě soustředěno více zařízení pro využívání a odstraňování odpadů.
Účastníci exkurzí, kteří se vydají po krátké naučné stezce odpadů shlédnou nejprve na informačních tabulích informace o třídění a recyklaci odpadů a vyřazených elektrických a elektronických zařízeních v rámci tzv. zpětného odběru, dále uvidí zařízení pro kompostování biologicky rozložitelných odpadů (kompostárna), kogenerační stanici, kde se z bioplynu jímaného ze skládky komunálních odpadů vyrábí elektrická energie a dále vlastní skládku – zařízení pro odstraňování odpadů. Dalším zastavením při exkurzi je prohlídka třídící linky na papír a plast, kde se dotřiďují odpady vytříděné z komunálních odpadů.
V interiéru školicího střediska jsou praktické ukázky surovin vyrobených jak z papíru, plastů, kovů, tak i suroviny vyrobené z recyklace vyřazených elektrických a elektronických zařízení.

Školicí zařízení je perfektně vybaveno veškerou audiovideotechnikou a je zde možno, jak promítat filmy, tak i dělat prezentace lektorů.
Dále je zde vybudováno sociální zařízení a zámezí pro podávání občerstvení – kompletně zařízená kuchyně s vařícími i chladícími přístroji. Kapacita školicího zařízení je 50 lidí. Exkurze dětí provádí odborně vyškolený zaměstnanec zařízení
Exkurze, školení a semináře pro ostatní cílové skupiny provádí odborní lektoři jednotlivých společností, popřípadě akreditovaní lektoři pro účely školení pracovníků veřejné správy.

Celková hodnota celého díla je 2 mil. 300 tis. Kč a na jeho financování se podílely tyto subjekty:
· Plzeňský kraj – to jak z finanční podporou z Programu obnovy a stabilizace venkova, tak i z prostředků odboru životního prostředí
· Společnost Alcoa Foundation Czech, s.r.o jejíž nadace trvale podporuje ekologické projekty v Plzeňském kraji
· Společnost Ekokom, a.s.
· Kolektivní systémy Elektrowin, Asekol, Ekolamp a Ekobat.

Ukázky vzorků výrobků a surovin z recyklovaných materiálů poskytly bezplatně společnosti, které mají svoje provozy na území Plzeňského kraje nebo i v zahraničí, kam je dodávána kvalitní surovina produkovaná třídičkou odpadů.

http://www.regionplzen.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist