Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kontroly ČIŽP zaměřené na zpětný odběr použitých výrobků obchodními řetězci

04.11.2008  |  158× přečteno      vytisknout článek

Kontroly ČIŽP zaměřené na zpětný odběr použitých výrobků obchodními řetězci

V průběhu měsíce května a června provedla Česká inspekce životního prostředí na prodejnách některých obchodních řetězců sérii kontrol zaměřených na bezplatný zpětný odběr použitých výrobků – především baterií a akumulátorů, elektrozařízení, pneumatik a odpadních motorových olejů. Kontroly byly provedeny v celé ČR.

Cílem kontrol bylo především ověřit, zda řetězce dostatečně dodržují své povinnosti stanovené zákonem o odpadech, a to především informovat spotřebitele o možnostech bezplatně odevzdat použité vybrané výrobky přímo na jednotlivých prodejnách nebo informovat o jiných, pro spotřebitele dostupných, místech zpětného odběru. ČIŽP má již několikaleté zkušenosti s tím, že právě některé obchodní řetězce plnění informačních povinností, tedy jednu ze základních myšlenek sytému bezplatného zpětného odběru, dostatečně nezajišťují. Při zjištění podobných, poměrně zásadních porušení zákona, ČIŽP ukládá těmto řetězcům sankce, které mají motivovat prodejce k pokud možno rychlé nápravě stavu.

Pro příklad si uveďme jeden pozitivní případ. V posledních letech uložila ČIŽP opakovaně několik pokut společnosti Lidl Česká republika, v.o.s. za porušení zákona ve vztahu ke zpětnému odběru.  Nejprve se jednalo o sankce v řádech desítek tisíc, následně stovek tisíc a stále však bylo zjišťováno porušení zákona. Po uložení sankce ve výši 2 miliony Kč nastal obrat. Společnost začala ke zjištěnému problému přistupovat zodpovědně a přislíbila nápravu zjištěného stavu. Následně ČIŽP zaměřila opět část kontrol právě na prodejny tohoto řetězce. Nemalé sankce ze strany ČIŽP a důsledné vymáhání plnění povinností přispěly k tomu, že společnost učinila dostatečná systémová opatření v celém řetězci. Některá opatření byla předem konzultovala i s ČIŽP. Tato opatření ČIŽP následně namátkově prověřila při kontrole 21 prodejen Lidl v celé ČR. Na jednotlivých prodejnách již inspektoři nezjistili žádné porušení informačních povinností ze zákona o odpadech. Spotřebitelé jsou nyní informačními cedulemi písemně informováni o možnosti přímo na prodejnách odevzdat bez nároku na úplatu a nákup nového zboží použité výrobky podléhající zpětnému odběru.

Obdobně proběhla série kontrol i u jiného řetězce, kde v průběhu minulého roku bylo zjištěno porušení zákona o odpadech ve vztahu ke zpětnému odběru výrobků a informování spotřebitelů. Zde výsledky kontrol naopak ukázaly, že řetězec se z uložené pokuty zatím dostatečně nepoučil a nadále spotřebitele dostatečně neinformuje. Spotřebitelé tak nedostávají informaci, jak mají s použitými výrobky správně naložit. Hrozí tak reálné riziko, že tyto použité výrobky skončí v komunálním odpadu. Vzhledem k tomu, že za nově zjištěná porušení zákona o odpadech teprve bude se subjektem vedeno správní řízení, nelze zatím uveřejnit název tohoto řetězce. Po ukončení správního řízení však bude ČIŽP opět standardně informovat o jeho výsledcích.

Obecné povinnosti posledních prodejců

Poslední prodejce baterií a akumulátorů, elektrozařízení, pneumatik, zářivek, výbojek a olejů (např. motorových) je povinen spotřebitele informovat o zajištění zpětného odběru. Pokud odebírá výrobky přímo na provozovně, je povinností o tomto informovat spotřebitele písemně – nápisem „Místo zpětného odběru použitých výrobků“. Poslední prodejce také může odkázat spotřebitele na jiné místo zpětného odběru zřízené dovozcem nebo výrobcem výrobků, které však musí být zřízeno v dané obci nebo městské části, kde se nachází prodejna posledního prodejce. Vyřazená elektrozařízení z domácností (včetně zářivek a výbojek) je možné odevzdávat také např. na sběrných dvorech měst a obcí, kde zřídily místa zpětného odběru kolektivní systémy – organizace založené výrobci a dovozci elektrospotřebičů.

Zpětný odběr slouží především k tomu, aby ve směsném komunálním odpadu nekončily některé nebezpečné látky, které uvedené výrobky obsahují (oleje, těžké kovy, nebezpečné chemické látky, apod.). Ty by pak mohly ohrožovat životní prostředí při dalším nakládání s odpadem. Odebrané použité výrobky z režimu zpětného odběru lze naopak vhodnými způsoby materiálově a energeticky využívat – např. získávat cenné suroviny v podobě drahých kovů z elektrozařízení, spalování pneumatik v cementárnách apod. Systém zpětného odběru jako takový je tedy velmi důležitou součástí odpovědné odpadové politiky státu.

Zpracoval: OOH ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Zase podfuk
Zpětný odběr je další podfuk na občany. Systém se tváří, že je možné určité odpady bezplatně odkládat, ale to je možné jen u prodejců a proti koupi nového výrobku. Pokud máte doma staré pneumatiky, jsou vám podobné "vymoženosti" na nic. A obec za vaše pneumatiky zaplatí, jako platila kdysi. Páni poslanci přece musí nechat vydělat svým kamarádům.
Je to stejné jako se vším. Navrch se to tváří logicky a "lidově", když se na to podíváte zblízka, jen další podfuk.
vloženo: 11.11.2008 08:36     vložil: Janoušek Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist