Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lepší recyklace, snadnější třídění? Bursík představí nový zákon o odpadech

27.02.2009  |  132× přečteno      vytisknout článek

Lepší recyklace, snadnější třídění? Bursík představí nový zákon o odpadech

Ministr životního prostředí dnes představí nový zákon o odpadech. Podle Hnutí DUHA by mezi ně měl zahrnout hlavně konkrétní opatření, která domácnostem usnadní třídění odpadu a rozhýbou recyklaci.

Ekologická organizace navrhla a více než tři roky prosazuje balíček změn v zákoně:

• Pravidlo po vzoru Slovenska a Rakouska, podle kterého každé město či obec musí lidem umožnit, aby zde našli kontejnery na hlavní druhy tříděného odpadu – včetně zelených odpadků z kuchyní a zahrad.

• Zvýšení poplatků za skládkování odpadu a uzavření díry v zákoně, podle které se platby nevztahují na spalování. Vybrané peníze z vyšších poplatků by měly jít na projekty měst a obcí, které domácnostem usnadní třídění odpadu.

• Recyklační slevu – obce, které hodně recyklují, by měly mít menší sazbu poplatků za skládkování. Opatření bude motivovat radnice, aby dále usnadnily třídění.

Změny v zákoně, které ekologická organizace prosazuje, by pomohly, aby třídit odpad bylo postupně stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Pomohou také nastartovat domácí recyklační průmysl, a překonat tak menší poptávku po druhotných surovinách během ekonomické krize.

Martin Bursík už loni anoncoval, že hlavní návrhy Hnutí DUHA do připravovaného zákona zahrne. V korespondenčních lístcích a emailech ministrovi je podpořilo přes 6000 lidí.

Popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná domácnost má skoro 140 metrů daleko. Odpady z kuchyní a zahrad, které tvoří nejtěžší část odpadů, lze třídit jen v několika málo městech a obcích. Proto míra recyklace odpadků u nás činí pouhých 20 % – zatímco v sousedním Německu už překročili padesátiprocentní hranici.

Informační list s hlavními čísly a údaji o komunálních odpadech: www.hnutiduha.cz/publikace/komunalni_odpady.pdf

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
„Dobře připravený nový zákon by pomohl zvýšit recyklaci na úroveň úspěšných evropských států.  Především musí zajistit, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné – stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Pouze tak recyklace stoupne na úroveň úspěšných evropských států. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to dnes často máme stovky metrů daleko. Kuchyňské a zahradní odpady, které zabírají největší část popelnic, většinou vůbec třídit nemůžeme. Hlavní body, které do nového zákona navrhujeme, usnadní třídění a recyklace se díky nim také více vyplatí.“


Kontakt:  
Ivo Kropáček, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 5 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Re: Hmm...
Využití v místě je asi dobrý nápad, ale né všechny plasty se dají jednoduše roztavit a znovu použít. Navíc cena výrobků z rercyklátů je mnohdy vyšší než výrobek z neobnovitelných surovin. Řešení nabízí snížení DPH na výrobky z recyklátů. Ovšem český "obchodník" bude cenu stejně šponovat na maximum.
vloženo: 04.03.2009 13:26     vložil:  Jenda Reagovat 
Re: Re: Hmm...
NO a nejen že recyklační provozy ničí globální ŽP, ale už jenom ta šílená přeprava...
vloženo: 02.03.2009 13:44     vložil:  Tereza Reagovat 
Re: Re: Hmm...
Měli bychom se zaměřit na maximální využití v místě vzniku odpadu a ne to vozit přes půl zeměkoule. navíc auta budou v budoucnu asi z důvodu snižování hmotnosti vyrábět více dílů z plastu, takže by tam možná nějaká šance na uplatnění plastu byla.

vloženo: 27.02.2009 12:09     vložil:  Ari Reagovat 
Re: Hmm...
Souhlas, navíc krize doléhá i na Čínu, takže např. PET lahve už přestává dovážet. Navíc není jisté, že tamní recyklační provozy neničí globální ŽP víc, než kdybychom náš odpad spalovali či jinak rozumně zpracovali v místě jeho vzniku...
vloženo: 27.02.2009 11:26     vložil:  Petr Reagovat 
Hmm...
...a bude taky někdo řešit, co pak s tím množstvím vytříděného odpadu budeme dělat? V celé Evropě začíná být tento problém palčivý, všichni poctivě třídí a třídí, ale jestli považujeme za ekologické vozit pak vytříděné plasty do Číny, nevím, zda je to ta nejlepší cesta.
vloženo: 27.02.2009 10:12     vložil:  Tereza Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist