Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tábor chystá sběr bioodpadu z domácností

16.04.2009  |  zdroj: Moderní obec  |  184× přečteno      vytisknout článek

Určitě to však bude takříkajíc běh na dlouhou trať

Nyní už mají v Táboře jasno. Radnice totiž v závěru března dostala zprávu, že Řídící výbor Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) doporučil ke schválení její žádost o podporu městského pilotního projektu na sběr biologicky rozložitelného komunálního odpadu (BRKO).

V Táboře v souladu se svým plánem odpadového hospodářství (POH) již odděleně shromažďují biologicky rozložitelný odpad ve sběrných dvorech a také ve velkoobjemových kontejnerech pravidelně přistavovaných po celém území města. Zatím však jde jen o odpad z veřejné zeleně a soukromých zahrad. Předává se ke zpracování do kompostárny v areálu stávající skládky komunálního odpadu v Klenovicích, kterou provozuje městská firma Technické služby Tábor, s. r. o. Vzniklý substrát se tam používá průběžně k rekultivaci bývalé i současné skládky.

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Starostka Ing. Hana Randová připomíná, že POH stanovuje do konce příštího roku snížit podíl bioodpadu ve skládkovaném materiálu na nanejvýš 75 % hmotnostních z celkového množství BRKO vzniklého v roce 1995. Proto město přistoupilo ke zpracování studie možností rozšíření sběru bioodpadu také z domácností a na jejím základě podalo žádost o dotaci z OPŽP na svůj pilotní projekt. Podle Ing. Lenky Koubkové z odboru životního prostředí si radnice zatím chce sběr bioodpadu z domácností vyzkoušet na vzorku zhruba 350 rodin z rodinných domů a také jedné ulice v sídlišti. "V rodinné zástavbě totiž počítáme s větší ukázněností občanů, takže by se tam do 110 a 240litrových hnědých nádob na biodpad nemělo dostávat nic, co by tam nepatřilo. Tito občané jsou už obvykle zvyklí biologicky rozložitelný odpad zakládat do svých kompostů a nevyhazovat jej do popelnic," doplňuje starostka. Ani v paralelně odzkušované ulici na sídlišti Táborští zatím nechtějí nic ponechat náhodě, a proto zvolili nízkopodlažní zástavbu s převahou starších obyvatel.

"Určitě to však bude takříkajíc běh na dlouhou trať - a i když náš pilotní projekt chceme zahájit příští rok na jaře, neočekáváme, že by hned první měsíce přinesly nějaké převratné výsledky. Chce to čas, trpělivost - a také osvětu," míní starostka Tábora Ing. Hana Randová. Přesto vyjadřuje znepokojení nad o 60 % vyšším poplatkem za ukládání komunálního odpadu na skládky, jak to předpokládá současný návrh zákona o odpadech.

RADĚJI BEZ DALŠÍCH PŘEKVAPENÍ

Doufá také, že ekonomická krize nepřinese pro sběr bioodpadu ještě další nenadálá překvapení, jak se tak stalo u separace odpadů. Například pokud letos v Táboře vytřídí přibližně tolik papíru jako loni (přes 562 tun, průměr na občana 15,8 kg), město bude potřebovat na úhradu za jeho využití přibližně 0,6 mil. Kč. U PET lahví (loni 176 tun, průměr na občana 4,9 kg) je situace ještě zoufalejší. Jestliže ještě loni se jejich výkupní cena pohybovala v relacích od 8 do 10 tisíc Kč za tunu, nyní lze tuto komoditu prodávat nanejvýš za 1500 Kč. Město, které si dříve za PET lahve přišlo na zhruba 1,5 mil. Kč, letos může počítat maximálně s 0,23 mil. Kč. "Ne-zlepší-li se situace, náklady na separaci se nám tak zvýší o 59 %," konstatuje Ing. Hana Randová.

V ŽELČI BY MOHLA BÝT "KONCOVKA"

Kam tedy s bioodpadem z táborských domácností? Kromě popsaného kompostování se rýsuje další možnost. Společnost Rumpold, s. r. o., se chystá v nedaleké Želči na území provozované skládky odpadů postavit bioplynovou stanici (BPS) a ve výběrovém řízení se ucházet u města Tábor o to, aby stanice byla logickou koncovkou pro jeho systém sběru BRKO. Projekt v řádu 90 až 100 mil. Kč je již ve fázi stavebního řízení a také čeká na případnou dotaci z OPŽP.

Podle ředitele společnosti Rumpold pro jihočeskou oblast Ing. Vladimíra Koštovala by však firma BPS vybudovala, i kdyby případně dotaci neobdržela. Jižní Čechy se silným zemědělstvím a rozvinutým potravinářským průmyslem by totiž uvažovanou roční zpracovatelskou kapacitu stanice 20 tisíc tun bio-odpadu hravě naplnily. Ostatně bioodpad z města Tábor by v tomto objemu pro želečskou BPS představoval jen minimální podíl. Bioplynovou stanici začne především zásobovat potravinářský průmysl (velkým zdrojem má být výroba bramborových lupínků v Choustníku) a prošlé potraviny z obchodních řetězců (až 6,5 tisíce tun). BPS v Želči s nejmodenější technologií je naplánována bezmála dva kilometry od nejbližší domovní zástavby. Protože má být vybudována přímo v areálu skládky, s níž jsou lidé z okolí už beztak dávno srozuměni, žádné hlasité protesty proti stavbě BPS se neozývají.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ

Některá fakta o odpadovém hospodářství města Tábor v roce 2008

Ve městě se vytřídilo 562,1 t papíru, 175,7 t plastů, 238,45 t skla a 5,035 t nápojových kartonů.

Ve sběrných dvorech se v rámci zpětného odběru sebralo 183,2 t vysloužilých elektrospotřebičů. Stejně jako v roce 2007 i loni tak v Táboře překročili průměr 5 kg zpětně odebraných elektrozařízení na hlavu, tedy o kilogram více, než pro loňský rok České republice uložila evropská směrnice.

Ve městě je funkční systém nakládání s vozidly po skončení jejich životnosti.

Na území města fungují dva sběrné dvory a další dva se budují. Jejich provoz se předpokládá od srpna letošního roku.

Město zkušebně zavádí novou (placenou) službu - individuální svoz objemných odpadů a elektrozařízení na telefonické vyžádání (například za odvoz sedačky či kuchyňské linky je poplatek 350 Kč, za odvoz lednice 110 Kč atd.).

Radnice sází i na ekologickou výchovu dětí a mládeže. Proto již v roce 2006 zavedla pilotní projekt sběru baterií v základních školách. Protože se projekt osvědčil, byl rozšířen i do škol mateřských. Loni bylo prostřednictvím tohoto projektu sebráno celkem 1340,8 kg použitých baterií. Například v ZŠ Měšice sebrali 182,5 kg baterií (2,2 kg na žáka), v ZŠ Husova 400,6 kg (0,56 kg na žáka) a v MŠ Měšice 217,5 kg (3,88 kg na dítě).

ZDROJ: MĚÚ TÁBOR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist