Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obce v Olomouckém a Moravskoslezském kraji dají šanci bioodpadu!

04.05.2009  |  125× přečteno      vytisknout článek

Obce v Olomouckém a Moravskoslezském kraji dají šanci bioodpadu!

Ve čtvrtek 23.4.2009 se sešlo 90 zástupců obcí a firem v Olomouci na semináři „Dejte šanci bioodpadu – získejte finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí“, který pořádalo občanské sdružení Ekodomov. Vysoká účast dokládá, že obce mají zájem zkvalitňovat nakládání s bioodpady. Finanční podpora z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) toto umožňuje.
 
„Pro zkvalitnění nakládání s odpady je v Operačním programu Životní prostředí vyčleněno 520 milionů EUR, které mohou čerpat obce i podnikatelé,“ uvedl Ing. Petr Stejskal ze Státního fondu životního prostředí. Ing. Petr Stejskal ve své přednášce účastníkům prakticky radil, jak mohou z těchto peněz čerpat prostředky pro svoje projekty.

Ing. Jaroslav Matěásko z Ministerstva životního prostředí několikrát zdůraznil, že Česká republika neplní své závazky vztahující se ke snižování množství ukládaného biologicky rozložitelného odpadu na skládky. K plnění stanovených cílů by měl pomoci připravovaný zákon o odpadech, který by měl zvýšit poplatky za ukládání odpadů na skládky a obcím stanovit povinnost umožnit svým občanům oddělený sběr bioodpadu.

Bez dostatečné osvěty mezi občany je však plnění cílů nereálné, na tom se shodli všichni účastníci závěrečné diskuze. Ve svém příspěvku o tom hovořil předseda občanského sdružení Ekodomov Tomáš Hodek a představil osvětovou kampaň „Dejte šanci bioodpadu“, která v současnosti probíhá v televizi i v dalších médiích a její osvětové materiály jsou k dipozici všem obcím. „Lidé nevědí, proč by měli bioodpad třídit“, tvrdí Tomáš Hodek a dodává: „Hlavním důvodem není jen zmenšení objemu skládkovaného odpadu a tím zamezení vzniku skleníkových plynů ze skládek, ale také nutnost dodávat do půdy na polích organickou hmotu, jejíž obsah díky intenzivnímu zemědělství dlouhodobě klesá. Úbytek organické hmoty v půdě způsobuje nejen snížení úrodnosti, ale také zvýšení vodní eroze půdy, nebezpečí povodní a další negativní jevy. Řešením je aplikace kompostu na půdu.“ Jeho příspěvek doplňuje Ing. Petr Plíva z Výzkumného ústavu zemědělské techniky, který cenu živin v jedné tuně kompostu vyčíslil přibližně na 2000,- Kč.

Zájem byl také o přednášky řešící konkrétní technologie kompostování a anaerobní digesce, která umožňuje při zpracování bioodpadu získat i teplo a elektrickou energi.

Sborník přednášek z tohoto semináře je všem k dispozici v e-Shopu Ekodomova na stránkách http://www.ekodomov.cz/e-shop/.

Semináře „Dejte šanci bioodpadu – získejte finanční prostředky z OPŽP“ jsou spolufinancovány z Prioritní osy 8 OPŽP – Technická pomoc financovaná z Fondu soudržnosti.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist