Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Semináře o možnostech čerpání financí na zlepšení hospodaření s bioodpady vzbudily velký zájem

22.05.2009  |  123× přečteno      vytisknout článek

Semináře o možnostech čerpání financí na zlepšení hospodaření s bioodpady vzbudily velký zájem

Od března do května tohoto roku proběhly v Plzni, Brně, Praze, Olomouci a Hradci Králové semináře “Dejte šanci bioodpadu – získejte finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP)”. Semináře, kterých se zúčastnilo 440 zástupců obcí, firem a neziskových organizací z celé České republiky, byly pořádány občanským sdružením Ekodomov za podpory Ministerstva životního prostředí (MŽP). Semináře byly zaměřeny na možnosti financování projektů týkajících se nakládání s bioodpady z OPŽP. Vysoká účast na seminářích dokládá, že obce mají o zkvalitňování nakládání s bioodpady velký zájem.

„Pro zkvalitnění nakládání s odpady je v OPŽP vyčleněno 520 milionů EUR, které mohou čerpat obce i podnikatelé,“ uvedl jeden z přednášejících Ing. Petr Stejskal ze Státního fondu životního prostředí. Ve své přednášce účastníkům představil způsoby, jak z těchto prostředků čerpat pro konkrétní projekty. Obce tak mají příležitost se již nyní připravit na požadavky nového zákona o odpadech, který připravuje Ministerstvo životního prostředí. Připravovaný zákon o odpadech zvyšuje poplatky za ukládání odpadů na skládky a obcím stanovuje povinnost umožnit svým občanům oddělený sběr bioodpadu. Ze zdrojů OPŽP, konkrétně z Oblasti podpory 4.1 – Zkvalitnění nakládání s odpady, mohou žadatelé financovat např. vybudování systému pro separaci bioodpadů nebo výstavbu a vybavení kompostárny. Výše dotace činí až 90% nákladů.

„Hlavním důvodem odděleného sběru bioodpadu a jeho kompostování není jen zmenšení objemu skládkovaného odpadu, a tím zamezení vzniku skleníkových plynů ze skládek, ale také nutnost dodávat do půdy organickou hmotu, jejíž obsah díky intenzivnímu zemědělství dlouhodobě klesá. Úbytek organické hmoty v půdě způsobuje nejen snížení úrodnosti, ale také zvýšení vodní eroze půdy, nebezpečí povodní a další negativní jevy. Zamezit těmto jevům je možné právě kompostováním a aplikací kompostu na půdu.“ uvedl pořadatel a jeden z přednášejících Tomáš Hodek z o.s. Ekodomov. Jeho příspěvek doplňuje Ing. Petr Plíva z Výzkumného ústavu zemědělské techniky, který cenu živin v jedné tuně kompostu vyčíslil přibližně na 2000,- Kč. Tyto živiny nyní zbytečně končí na skládkách.

Semináře byly pořádány na jaře, aby měli účastníci dostatek času připravit své žádosti pro další výzvu Prioritní osy 4 Operačního programu životní prostředí, která bude vyhlášena v srpnu 2009.

Autor: Magdalena Férová

http://www.ekodomov.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist