Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bioodpady patří zpět do půdy

28.05.2009  |  126× přečteno      vytisknout článek

Bioodpady patří zpět do půdy

Legislativě týkající se problematiky nakládání s biologicky rozložitelnými odpady byl věnován seminář Nová legislativa – odpadové hospodářství, ekologické škody a vodní hospodářství, který se uskutečnil v rámci veletrhu Watenvi. Česko patří k zemím, které požadují, aby v EU byla v tomto směru sjednocená legislativa. Řekla to Dagmar Sirotková vedoucí Centra pro hospodaření s odpady VÚV T.G.M.

„Jedná se o běžně se vyskytující materiály například trávu, dřevo, zbytky potravin, papír, kaly z ČOV a části textilu. Zejména jde o skládkování. Důležité je také nahradit pomocí upravených bioodpadů některé zdroje surovin, včetně energetického využití a v neposlední řadě využít bioodpady pro vylepšení kvality degradovaných půd. V tomto případě kvalitní kompost může nahradit chemická hnojiva. Tím se půdě vrací přirozené složky. Nedochází tak k negativnímu ovlivnění životního prostředí, což je dobré pro zdraví lidí,“ vysvětlila Sirotková. V tomto směru byl vydán nový prováděcí předpis k zákonu o odpadech (vyhláška č. 341/2008. Sb.). Podle odborníků jde o účinný nástroj, který by měl umožnit široké využití bio odpadů, ale při zachování základních požadavků ochrany zdraví a životního prostředí. Velmi důležitou a očekávanou část vyhlášky tvoří soustava ukazatelů pro hodnocení a zařazování bio odpadů do skupin podle způsobu využití.

Sirotková upozornila na povinnost evidovat zařízení s jedovatými polychromovanými bifenyly (PCB) tuzemské firmy oddalovaly sedm let. „Česku za to hrozí kromě sankcí od EU do budoucna velké ekologické problémy. Tento problém považuje za závažný i ředitel legislativního odboru ministerstva životního prostředí Libor Dvořák. Česku hrozí, že v příštím roce nesplní směrnici EU, která evidenci a likvidaci zařízení s PCB požaduje.

Polychromované bifenyly obsahují například staré transformátory a kondenzátory které se používají v průmyslu, energetice nebo železnici. V Česku je jich několik tisíc. Povinnost zaevidovat je a zajistit jejich odstranění do roku 2010 požaduje evropská směrnice, která se promítla do zákona o odpadech z roku 2002.

Podle Sirotkové některé subjekty, a to poměrně velké, které si nemohou stěžovat na nedostatek finančních prostředků, svoji povinnost oddalovaly. V loňském roce začaly intenzivnější snahy o to, aby se tyto povinnosti zmírnily. Díky poslanecké iniciativě se tyto návrhy dostaly až do takzvané 'baterkové novely', která se vyčlenila z připravované velké novely zákona o odpadech. V současné době leží v poslanecké sněmovně. Zdůraznila, že pokud by se novela schválila a firmy evidenci zařízení nedokončí, hrozí Česku kromě sankcí EU také žaloby firem, které zákonné povinnosti splnily a nákladné opatření provedly včas. Česko patří mezi evropské země, které jsou polychlorovanými bifenyly zamořeny nejvíce. Byly zjištěny i v mateřském mléce. Podle odborníků jsou polychlorované bifenyly karcinogenní, mohou narušovat hormonální rovnováhu nebo imunitní systém. Hromadí se v živočišných tucích, do lidského těla se dostávají takřka výhradně potravou. "Hrozí tak, že nám tady polychromované bifenyly zůstanou a budou nekontrolovatelně odstraňovány. Můžeme tak nejen sobě, ale i dalším generacím způsobit závažné ekologické problémy," dodala Sirotková.

Tiskové středisko BVV


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist