Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odpady, ze kterých může být i bomba

08.07.2009  |  zdroj: Český rozhlas  |  125× přečteno      vytisknout článek

Odpady, ze kterých může být i bomba

Čtyři středoasijské státy, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán, mají problém. Na jejich území je téměř 800 milionů tun odpadního uranového kalu. Je toxický a radioaktivní. Skladuje se pod širou oblohou, v nádržích a přehradách, jejichž hráze nejsou dostatečně pevné - a jako by to vše nestačilo, skladuje se zpravidla v oblastech, které jsou hustě osídlené, a v blízkosti řek a vodních zdrojů. Tento odpad po těžbě uranové rudy či po jejím zpracování je dědictvím sovětské éry. Tehdy se ovšem o takové nebezpečné látky starala centrální vláda. S rozpadem Sovětského svazu přešla tato tíživá a nákladná povinnost na nástupnické státy - a ty přirozeně hledají, kdo by jim jejich břímě ulehčil. Ukázalo se to zkraje týdne na konferenci středoasijské čtyřky v Ženevě. Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán se tam sice dohodly, že uranový odpad zabezpečí, ale zároveň vyzvaly k zvýšení zahraniční pomoci. Zabezpečení úložišť bude totiž jen prvním krokem, následovat musí druhý, náročnější a dražší krok - likvidace odpadu. Přičemž pro všechny jmenované země platí, že nemají peněz nazbyt.

Kyrgyzský premiér Igor Čudinov řekl, že kdyby se úložiště nezajistila, dopady na zdraví obyvatelstva a na životní prostředí by mohly být tak nebezpečné, jako při použití jakékoli zbraně.

A navíc, z uranového kalu se ta zbraň dá vyrobit. Netvrdí to ve snaze získat další peníze jen zmíněná středoasijská čtyřka. Zapravdu jí dává i Organizace spojených národů, která ženevskou schůzku středoasijské čtyřky pořádala. Z uranového kalu se dá získat tzv. špinavá radiologická bomba, o niž prokazatelně usilovala Al-Káida a o jejímž možném použití se spekulovalo po 11. září.

Dá se tedy s určitostí předpokládat, že Západ bude Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu v jejich potížích s odpadním uranovým kalem i nadále ochotně pomáhat. Mimochodem, podle agentury Reuters se na tom už nyní podílí také Česká republika - kromě Německa, Norska, Finska a Evropské unie jako celku. Pomoc jde také od Světové banky a americké a japonské vlády. A také z Moskvy, která má na vzniku problémů s nebezpečným uranovým odpadem lví podíl.

Odpadní uranové kaly jsou přirozeně jen jednou z hrozeb, které zůstaly po sovětské éře. O některých se ví více, o jiných méně. V obou případech se Západu vyplácí, když se na likvidaci této zátěže podílí.

Svého času se hojně psalo o tristním stavu bývalého sovětského jaderného arzenálu. V článcích zejména amerických listů strašily děravé ploty jaderných úložišť, nedbalá ostraha a rezavějící obaly atomové munice. Do zabezpečení jaderného arzenálu svého bývalého protivníka - a možná i protivníka budoucího, ale tehdy se po tom nikdo neptal - investovaly hodně peněz Spojené státy, stejně jako do likvidace nadbytečných exsovětských atomových hlavic.

A více než miliardu dolarů daly i na jiný podnik, méně známý, ale srovnatelně důležitý. Jde o likvidaci chemických zbraní nejrůznějších velikostí a míry smrtonosnosti. Některé z nich by podle amerického senátora Richarda Lugara dokázaly zabít 80 tisíc lidí, jiné jsou malé. Celkem dva miliony by jich měly být postupně zlikvidovány ve specializovaném zařízení v sibiřském Ščučje. Výstavbu objektu o rozloze vesnice financovaly z větší části právě Spojené státy.

Senátor Lugar byl koncem května při tom, když se Ščučje slavnostně otevíralo, a ve svém projevu řekl: "Cesta Ruska i Spojených států k míru a prosperitě závisí na tom, jak se vyrovnáme s hrozbami arzenálů pořízených k vybojování třetí světové války. K té naštěstí nikdy nedošlo. Ale dnes musíme zajistit, že tyto zbraně nebudou nikdy použity - a že nepadnou do rukou těch, kteří by nám či někomu jinému chtěli ublížit. A toto zařízení je důkazem, že tam, kde máme základní společné zájmy, dokážeme úzce spolupracovat." K prospěchu obou, chtělo by se k senátorově řeči dodat, a ku prospěchu celého světa. Není zapotřebí velké fantazie, aby si člověk dokázal představit, jak by fanatické nepřátele západní civilizace potěšilo, kdyby se dostali k něčemu z toho, co se ve Ščučje likviduje. Třeba k bojovým plynům VX či sarin. Nebo kdyby se dostali k části postsovětského jaderného arzenálu.

Anebo dokonce k v uvozovkám "pouhým" středoasijským jaderným kalům.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist