Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

OPŽP nabízí dalších osm miliard pro projekty v oblasti energetiky a odpadů

03.08.2009  |  zdroj: Operační program Životní prostředí  |  123× přečteno      vytisknout článek

OPŽP nabízí dalších osm miliard pro projekty v oblasti energetiky a odpadů Státní fond životního prostředí ČR bude od pondělí 3. srpna do konce září přijímat již jedenáctou vlnu žádostí o podporu projektů, které zlepší životní prostředí. Dotace z Operačního programu Životní prostředí jsou v této výzvě určeny pro projekty v oblasti udržitelného využívání zdrojů energie, zkvalitnění nakládaní s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží.

Otevřeny budou dvě ze sedmi prioritních os OP Životní prostředí, a to prioritní osa 3 - zaměřená na udržitelné využívání zdrojů energie a prioritní osa 4 - zkvalitnění nakládaní s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží.

Z prostředků Evropské unie bude dotováno mj. zateplování veřejných budov, výstavba a rekonstrukce lokálních zdrojů tepla využívajících OZE pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody, a zavádění technologií pro využití odpadního tepla (např. rekuperace, výměníky na využití odpadního tepla apod.). Pro projekty zaměřené na úspory energie je vyčleněno z Fondu soudržnosti 5 miliard Kč.

V oblasti odpadů mohou žadatelé předložit projekty, které vytvářejí systémy odděleného sběru, skladování a manipulace s odpady, budují nová zařízení na úpravu nebo využívání odpadů, zejména na třídění, úpravu a recyklaci odpadů nebo rekultivují staré skládky. Pro tuto oblast podpory je vyčleněno z Fondu soudržnosti 1,5 miliardy korun, další 1,5 miliardy korun čeká na projekty inventarizující kontaminovaná místa nebo sanující vážně kontaminované lokality.

"Ministerstvo životního prostředí přijalo jako jedno z protikrizových opatření „zhuštění" plánu výzev na rok 2009. A právě tato výzva s dominancí podpory projektům z oblasti úspory energie představuje značný potenciál pro rychlý přísun tolik potřebných finančních stimulů do české ekonomiky", říká Jan Kříž, ředitel odboru fondů ministerstva životního prostředí k nové výzvě.

U prioritní osy 3 připravilo MŽP ve spolupráci se SFŽP ČR metodickou novinku - příjem žádostí může být v případě velkého zájmu ukončen již před 30. zářím 2009.

„Pokud bude dosaženo u písemně došlých žádostí objemu požadované dotace z prostředků EU 7,5 mld. Kč - tedy žádosti dosáhnou objemu 150 % alokované částky, příjem žádostí bude zastaven. Opatření má přispět k menšímu počtu odmítnutých žádostí z důvodu vyčerpání alokace a větší jistotě žadatelů," vysvětlil opatření Petr Štěpánek, ředitel SFŽP ČR.

Žádosti o dotace budou přijímat krajská pracoviště SFŽP ČR dle místa realizace projektu. Všechny závazné dokumenty jsou k dispozici na internetových stránkách OPŽP, v sekci Dokumenty ke stažení .

Termín splnění směrnice o čištění městských odpadních vod se blíží a pro její naplnění toho musíme ještě mnoho udělat. I proto bude k 15. 8. vyhlášena další výzva pro příjem projektů pro aglomerace nad 2000 ekvivalentních obyvatel z prioritní osy 1, tedy projekty rekonstrukcí a výstavby čistíren odpadních vod a kanalizací. Příjem žádostí bude zahájen koncem měsíce srpna. Podmínky a text výzvy najdete již brzy na stránkách www.opzp.cz.

Až do poloviny prosince přijímá SFŽP ČR žádosti o podporu tzv. velkých projektů (1) - a to v prioritní ose Zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní, prioritní ose Zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí a prioritní ose 3 Udržitelné využívání zdrojů energie.

Poznámky:
(1) * Velký projekt = projekt v oblasti životního prostředí, jehož celkové náklady přesahují částku 25 mil. € vč. DPH (čl. 39 Nařízení 1083/2006/ES, který definuje možnost financovat Velký projekt jako výdaje určené k dosažení nedělitelného úkolu).

Text XI. výzvy a hodnotící kritéria pro XI. výzvu


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist