Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krajské centrum a třídění odpadu

23.10.2009  |  zdroj: Moderní obec  |  186× přečteno      vytisknout článek

V současnosti se v České republice ukládají na skládky téměř tři čtvrtiny všech odpadů...

Na neudržitelnost tohoto způsobu nakládání s odpady naléhavě upozorňuje Evropská unie. Z jejího podnětu má proto u nás do roku 2020 dojít ke snížení na 25 %. Je to záměr, na který musí již nyní reagovat zvláště velká města a v zájmu i těch nejmenších obcí též politické reprezentace krajů.

Koncepčně k dané problematice přistupují například v Pardubickém kraji. Již usnesením krajského zastupitelstva ze dne 29. 5. 2004 bylo zřízeno Regionální odpadové centrum Pardubického kraje. V uplynulých letech získalo řadu zkušeností z činností, které se staly přínosem pro obce a tím i jednotlivé občany. Proto jsme se obrátili na Ing. Václava Kroutila, krajského radního, a Ing. Josefa Hejduka, vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu, aby nám je přiblížili.

PORADENSKÁ ČINNOST

Oba se shodují, že regionální odpadové centrum (ROC) naplnilo očekávání. Jeho činnost lze z časového a obsahového hlediska rozdělit na dvě základní etapy. V prvních letech se týkala převážně poradenství při zpracovávání Plánů odpadového hospodářství původců odpadů, a to jak obcí, tak podnikatelských subjektů. Zaměřovala se na poradenskou činnost pro samosprávné orgány měst a obcí i pro podnikatelskou veřejnost, nikoli však pro jednotlivé občany. Proto také za celou dosavadní činnost ROC nebyl vznesen žádný dotaz k problematice odpadového hospodářství fyzickou osobou.

Do současnosti bylo vyhodnoceno 286 návrhů plánů odpadového hospodářství, předložených původci odpadů, tj. obcemi nebo podnikatelskými subjekty. Regionální odpadové centrum je ve spolupráci s Krajským úřadem Pardubického kraje systematicky připomínkovalo a schvalovalo. Jejich úroveň je podle vyjádření Ing. Kroutila prakticky každoročně stejná: "Vždy se objevily návrhy, kterým nebylo co vytknout a které byly schváleny v první verzi, a naopak byly i případy, že návrhy se vracely i dvakrát až třikrát k dopracování." K upřesnění však dodejme, že z celkově podaných návrhů jich bylo z obcí a měst zhruba třicet, tedy přibližně jedna desetina ze všech návrhů.

V posledních dvou letech se činnost regionálního centra zaměřuje také na mapování starých ekologických zátěží na území kraje. Navíc se již v roce 2005 ROC stalo hlavním realizátorem a koordinátorem projektu Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití odpadů včetně jejich obalové složky na území Pardubického kraje, který je zaměřen na podporu třídění odpadů.

STÁLÁ KOMUNIKACE

Jak ovšem Ing. Kroutil a Ing. Hejduk současně zdůrazňují, jednou ze záruk úspěšné činnosti ROC je jeho stálá komunikace s obcemi. ROC proto provozuje webové stránky www.odpadypk.cz, jejichž prostřednictvím je možné posílat příslušné dotazy. Všem obcím Pardubického kraje centrum také nabízí své služby prostřednictvím informačních letáčků rozesílaných krajskou poštou a elektronickým "infomejlem".

Orgány Pardubického kraje se snaží motivovat obce a jejich občany k třídění odpadu kromě jiného realizací projektu Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití komunálních odpadů včetně jejich obalové složky na území Pardubického kraje. V jeho rámci probíhá komunikační kampaň, která navazuje a podle názoru Václava Kroutila vhodně doplňuje plošnou kampaň, realizovanou obalovou společností EKO-KOM. Součástí kampaně je například soutěž v třídění odpadů pod názvem O Perníkovou popelnici, do níž se každoročně zapojují stovky obcí. Kromě toho se odehrávají na webu www.ekontejnery.cz pro občany internetové soutěže o hodnotné ceny. Navíc v minulých letech se uskutečnily ve spolupráci se svozovými firmami LIKO Svitavy a KOS Jablonné nad Orlicí soutěže v třídění PET lahví.

Další aktivitou uvedeného projektu je tzv. projekt nádob, jehož prostřednictvím je každoročně zahuštěna síť sběrných nádob na tříděný odpad v obcích Pardubického kraje o více než 300 nových nádob. Důležitou součástí projektu je také podpora základních a mateřských škol a ostatních školských zařízení, například poskytnutím nádob na třídění pro interiéry a bezplatných ekovýchovných programů na téma odpady.

Při realizaci uvedeného projektu se osvědčuje také spolupráce se svozovými firmami. Ty například na svých vozidlech dávají prostor reklamním tabulím a podílejí se na rozmístění nádob v obcích, které je dostávají v rámci projektu.

V souhrnu se dá říci, že se obce aktivně zapojují do zmíněného krajského projektu. Svědčí o tom mj. fakt, že některé přímo žádají o nádoby pro sebe, jiné zase žádají o podporu lokálních propagačních kampaní nebo o nádoby pro jimi zřizované školy. K řešení předkládají různé dotazy, které však přicházejí i od podnikatelských subjektů. O jejich odpovědném přístupu také svědčí, že z celkového počtu obcí v kraji (451) jich bylo již v polovině minulého roku 406 zapojeno do systému EKO-KOM.

Pro samotné občany je důležitá síť separačních dvorů (respektive sběrných dvorů). V současnosti jich na katastrálním území Pardubického kraje funguje 88. Jejich činnost se uskutečňuje na základě platného rozhodnutí - souhlasu k provozování zařízení ke sběru a výkupu odpadů ve smyslu ustanovení § 14 odst. 1 zákona o odpadech.

DOTACE KRAJE

Příklady z Pardubického kraje potvrzují, že k problematice odpadů je zapotřebí přistupovat komplexně. Její jednotlivé články je také nutné specificky podporovat. Proto je například Regionální odpadové centrum Pardubického kraje dotováno z krajského rozpočtu. V letošním roce činí dotace 250 tisíc korun, přičemž se stejnou částkou se počítá i pro příští rok. Podle radního Václava Kroutila nebude zapotřebí nějak výrazně měnit jeho aktivity. Nadále by měly být prospěšné celému kraji a přinášet užitek, který se očekává.

AUTOR: MILOŠ CHARBUSKÝ
AUTOR: JAN STEJSKAL


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist