Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Plánovaná spalovna má podporu státu

12.11.2009  |  141× přečteno      vytisknout článek

Plánovaná spalovna má podporu státu

KRAJ -Ministerstvo životního prostředí přehodnotilo po letech postoj k energetickému využívání komunálních odpadů. Obce a kraje tak v historii poprvé prolomily ideovou bariéru vedoucí k  racionálnímu přístupu k řešení odpadového hospodářství České republiky. 

Změna postoje státu k podpoře spaloven komunálního odpadu snímá i z připravovaného projektu Krajského integrovaného centra pro využívání komunálních odpadů v Karviné poslední nálepku nedůvěryhodnosti. "Je to obrovská pomoc i pro přesvědčení veřejnosti o nutnosti takového  řešení" uvedl 1. náměstek hejtmana kraje Miroslav Novák. "Není pochyb o tom, že podpora takových  záměrů je plně v souladu se současným trendem odpadového hospodářství celé Evropské unie a jedinou možnou cestou k naplnění cílů Plánu odpadového hospodářství České republiky. Neshoda názoru, která v minulosti byla mezi městy a kraji na straně jedné a státem na straně druhé, však pochopitelně vyvolávala u široké laické, nikoliv však u odborné veřejnosti pochyby, zda je to opravdu způsob akceptovatelný z hlediska dopadů na životní prostředí" reagoval náměstek Novák na zprávu mluvčího ministerstva životního prostředí ohledně umožnění veřejné podpory spaloven a přípravy podmínek pro získání dotace.

 Nelze donekonečna ukládat do skládek přes 90 % komunálních odpadů produkovaných v kraji, když je možno tyto odpady zhodnotit efektivněji energeticky a navíc v duchu hierarchie nakládání s odpady, jak státu předepisuje evropská legislativa. Takto vyrobená energie je čistou energií, ušetří se fosilní paliva nezbytná pro její výrobu a to v zařízení na daleko vysoké technické úrovni. Sebelépe odsířené spaliny z elektrárenských procesů se nemohou svojí kvalitou srovnávat s vyčištěnými spalinami z procesů energetického využívání odpadů tudíž i umístění spalovny v oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší, imisní situaci nezhorší a naopak přispěje k jejímu zlepšení. Objemově i hmotnostně se významně sníží  podíl odpadů ukládaných do skládek. Obavy z toho, že se v kraji přestane třídit odpad, pokud se postaví spalovna nejsou na místě. Projekt naopak počítá  i s intenzifikací třídění a jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, země s nejvyšší mírou separace komunálního odpadu jsou zároveň v čele energetického využívání odpadů.  

"Odpor tzv. ekologů nemá žádný racionální důvod a předkládat veřejnosti chiméru, že jediná cesta k řešení problému je odpad nevytvářet, je v dnešní společnosti nereálná. Je správná, ale povede k ní ještě dlouhá cesta výchovy celé společnosti a spalovna ji rozhodně nezkomplikuje. Ostatně těžko akceptovatelné je, že názory zkušených odborníků a uznávaných kapacit v různých oblastech ochrany životního prostředí často zanikají v nahlas prosazovaných mýtech "ekologů", kteří se do této profese etablují například pouze tím, že se sejdou v občanském sdružení a do stanov napíší, že pečují o životní prostředí" uzavřel náměstek Novák.

www.infozmesta.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist