Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda ubírá peníze recyklaci

18.11.2009  |  260× přečteno      vytisknout článek

Vláda ubírá peníze recyklaci

Návrh seškrtat peníze na recyklaci odpadu, který dnes schválila vláda, podle Hnutí DUHA zvýší český dovoz surovin i ekologické škody.

Ministři rozhodli o narychlo připravené změně státního plánu nakládání s odpady. Schválili, že vláda povolí dotace kontroverzním spalovnám - a přesune na ně část peněz z evropských fondů, které původně vyčlenila na recyklaci a snadnější třídění odpadu.

Ekologická organizace také připoměla, že podle propočtů ministerstva životního prostředí plánovaná stavba spaloven namísto recyklace také rodinám zdraží svoz popelnic.

Ministerstvo nechalo udělat studii, jež porovnávala investice do recyklace se stavbou spaloven. Spočetla, že recyklační řešení má nižší investiční i provozní náklady a více ubere odpadků na skládkách [1]. Přesto Mikův úřad nyní plánuje dotovat spalovny. Hnutí DUHA poukázalo, že návrh, který ministr životního prostředí ve vládě prosadil, navíc neprošel žádným veřejně přístupným ekonomickým ani ekologickým hodnocením.

Změna vznikla pod silným politickým nátlakem hejtmanů z několika krajů, kteří chtějí spalovny stavět. Stavba zařízení na likvidaci 100 000 tun odpadu bude stát zhruba 2,5 miliardy korun.

Plán doposud počítal s rychlým zvyšováním recyklace na úroveň úspěšných evropských zemí. Na skládkách a ve spalovnách končí miliony tun kvalitních, recyklovatelných surovin. Ale každou tunu, kterou vyhodíme nebo spálíme, musíme někde vytěžit, vykácet nebo vydolovat.

Recyklace komunálního odpadu v České republice činí pouze 20 % - zatímco v sousedním Německu až třikrát více. Popelnice totiž stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na třídění to průměrná domácnost má přes 100 metrů daleko. Zelené odpadky z kuchyní a zahrad, které tvoří nejtěžší část odpadu, lze třídit jen v několika městech.

Hnutí DUHA proto navrhlo a prosazuje změnu zákona o odpadech, jež pomůže recyklaci a usnadní třídění. Nezbytné jsou i granty obcím a městům, které však vláda chce seškrtat, aby mohla dotovat spalovny.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Vláda neschválila jen dotace pro spalovny. Schválila hlavně seškrtání peněz na recyklaci, které na podporu spaloven přesune. Pro domácnosti to bude dražší, protože mamutí spalovny mají větší investiční i provozní náklady než dobrá recyklace. Spalovny pohltí statisíce tun recyklovatelných surovin, takže budeme muset těžit, kácet a dolovat a také importovat další a další. Každá ze spaloven bude stát asi dvě a půl miliardy. Ministerstva by měla hlavně rychle připravit nový zákon o odpadech, který zajistí, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné, a postupně zvedne recyklaci na úroveň Německa."


Kontakt:     Petr Machálek, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí  DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Podrobnosti v informačním listu: www.hnutiduha.cz/publikace/Ambrozek_recyklace%20vs%20spalovny.pdf


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Plnění směrnice se bez zpracování směsného odpadu neobejde
Hlavní překážkou plnění cílů evropské skládkovací směrnice je neplnění cílů a opatření POH ČR ze strany MŽP. MŽP neposlalo do vlády odpadový zákon, který usnadní třídění odpadů a především bioodpadů, které podle skládkovací směrnice nesmí končit na skládkách.

Co se týče MBÚ, tak MŽP stále nepřipravilo takové legislativní podmínky, aby tyto technologie mohly konkurovat zavedeným a právně ošetřeným spalovnám komunálních odpadů. Není divu, že v u nás není o tyto technologie takový zájem, když nejsou jasné podmínky provozu.

Odborná studie Bioprofit není veřejně přístupná a nebyla podkladem pro změnu POH ČR, stejně jako jakékoli jiné posouzení ekonomiky a vlivu na životní prostředí změny POH ČR z prorecyklačního na spalovací...
vloženo: 23.11.2009 07:25     vložil: Ivo Kropáček Reagovat 
Plnění směrnice se bez zpracování směsného odpadu neobejde
Hlavní překážkou splnění cílů evropské skládkovací směrnice není nedostatek prostředků na sběrné dvory či kompostárny ale tempo nárůstu třídění a zajišťování odbytu zpracovaného bioodpadu. I při nárůstu třídění na dvojnásobek do roku 2020 je nutné v ČR vybudovat nová zařízení na zpracování směsného komunálního odpadu (SKO) o roční kapacitě alespoň 1 mil. tun (viz http://www.mzp.cz/cz/news_tz090227odpady ). Může jít o mechanicko-biologické úpravny (MBÚ) s následným materiálovým či energetickým využitím části upraveného odpadu - např. v upravených stávajících energetických zařízeních. Nebo o energetické využití v nových spalovnách.

Hnutím DUHA zmiňované starší propočty MŽP z roku 2002 uváděly jako součást levnější "recyklační" varianty zpracování SKO v MBÚ (a také vyšší podíl levného skládkování). Právě dokončená odborná studie firmy Bioprofit ale potvrdila odhad MŽP z letošního února - v ČR není dostatek připravených projektů MBÚ s následným využitím části odpadu. Proto nezbývalo než zrušit v Evropě naprosto ojedinělý zákaz dotací spalovnám. Těžko bychom před Evropskou komisí vysvětlovali neplnění směrnice, pokud bychom si sami její splnění znemožnili.

Stejná studie porovnala aktuální náklady na energetické využití SKO ve spalovně a náklady na jeho zpracování v MBÚ s následným materiálovým či energetickým využitím jeho části v upravených stávajících energetických zařízeních. V případě mimořádně velkého zařízení ( plánovaná spalovna v Karviné má kapacitu 200 tis. tun odpadu ročně ) vychází ekonomicky efektivněji spalovna. Připravované projekty v ostatních krajích ovšem nepřesahují kapacitu 100 tis. tun ročně - zde vychází efektivněji MBÚ využití.

Před podáním žádosti o dotaci budou muset projekty MBÚ s využitím i projekty spaloven splnit přísné podmínky. Kapacita jednotlivého zařízení nesmí přesáhnout polovinu produkce komunálního odpadu v regionu, z něhož bude odpad odebírat a zpracovávat. Nejméně polovina komunálního odpadu je tak určena pro materiálové využití i v regionech, kde se takové zařízení postaví. Spoluspalování vysokoenergetické frakce upraveného odpadu (z MBÚ) ve stávajících energetických zařízeních je a bude možné pouze za stejných podmínek (emise, měření atp.) jako energetické využití odpadu ve spalovnách.

Nyní, bohužel, u nás platí, že nejlevnějším způsobem nakládání s odpady je skládkování, dražší je jejich energetické využití a nejdražší třídění a recyklace. Evropská hierarchie nakládání s odpady je přesně opačná. I proto MŽP v únoru letošního roku zveřejnilo návrh zákona, který má radikálně zlepšit podmínky pro třídění a recyklaci a znevýhodnit vyhazování odpadu na skládky. Od té doby intenzivně vyjednává o prosazení jeho klíčových opatření.
vloženo: 18.11.2009 19:03     vložil: Daniel Vondrouš Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist