Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pro zavedení záloh na PET lahve a další obaly není důvod - potvrzuje studie MŽP

09.12.2009  |  250× přečteno      vytisknout článek

Pro zavedení záloh na PET lahve a další obaly není důvod - potvrzuje studie MŽP

České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí - CICPEN  konstatuje, že studie životního cyklu nápojových obalů v ČR, jejíž provedení zadalo MŽP, se shoduje s řadou dalších studií provedených na toto téma v různých zemích EU v těchto čtyřech obecně přijímaných tezích:

1. Environmentální důsledky používání vratných skleněných lahví, nevratných PET lahví a kompozitních nápojových kartonů jsou přibližně stejné. Každý z těchto typů obalů exceluje v některé kategorii hodnocení vlivu na životní prostředí. Z celkového hlediska ochrany životního prostředí jsou pak tyto obaly zcela srovnatelné.

2. Zatížení životního prostředí při distribuci nápojů strmě klesá s rostoucí recyklací používaného obalu. Jedinou výjimkou z toho pravidla tak zůstává nevratný skleněný obal, který zatěžuje životní prostředí několikrát více než PET obaly nebo nápojové kartony, a to i při vysoké dosahované recyklaci. Potvrzuje se tak dlouhodobý názor našeho sdružení, že jedinou skutečnou ochranou životního prostředí je koncepční zajištění efektivního tříděného sběru obalového odpadu a jeho následná recyklace.

3. Mezi environmentální účinností tříděného sběru PET lahví a účinností jejich sběru za pomoci zálohování není žádný rozdíl. Tím bylo ověřeno, že ani v českých podmínkách by nedošlo přechodem na zálohování PET obalů k automatickému snížení zátěže životního prostředí.

4. Velké balení je vždy environmentálně výhodnější než malé. Díky tomuto obecnému pravidlu pak velká PET balení v řadě sledovaných parametrů překonávají i opakovaně používané sklo. To pro spotřebitele znamená, že pro ochranu životního prostředí udělá více výběrem velkého balení místo malého než může učinit výběrem toho či onoho obalového materiálu.

Zveřejněná studie potvrdila odborníky mnohokrát opakované argumenty. Nepřekvapilo, že studie označila celkový vliv nápojového průmyslu na životní prostředí za marginální ve srovnání s jinými oblastmi lidské činnosti. Podíl nápojového průmyslu a pivovarů se, dle kategorie zátěže, pohybuje od setin po desetiny procenta celkového zatížení životního prostředí v ČR.

V souvislosti s výsledky této studie, chceme upozornit na to, že díky ekologickému chování členů CICPEN dochází  v poslední době ve výrobě k výraznému odlehčení nápojových obalů  a tím k dalšímu snižování jejich dopadů na životní prostředí.

Mgr.  Jan Bláha
tajemník CICPEN                 


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Studie MŽP potvrzuje, že je třeba zvýšit recyklaci obalů
Hezký den,

dovoluji si potvrdit, že závěry ze studie životního cyklu nápojových obalů, uvádí CICPEN správně. Chybné jsou pouze dva subjektivní komentáře k závěrům:

Ad. 1. Studie pečlivě na základě konkrétních údajů porovnává dopady na životní prostředí z hlediska jednotlivých aspektů u jednotlivých obalů a jasně uvádí jednotlivá výsledná pořadí i pořadí celkové. Výrazně lépe dopadly v hodnocení kompozitní obaly a vratné sklo. Nejhůře skončily nápojové plechovky a nevratné sklo. PET lahve se pohybují ve středu pole (horší jsou ty malé). Každý si osobně může ve studii ověřit, že dojem, že výsledky "jsou srovnatelné", je nesprávný.

Ad 3. Článek správně vyzdvihuje srovnatelnou environmentální účinnost tříděného sběru a zálohového systému. Subjektivní dojem, že "přechodem na zálohování nedojde ke snížení zátěže životního prostředí" je ale trochu zmatečný. Ze studie především vyplývá, že zátěž na životní prostředí sníží zvýšená prevence a recyklace. Skutečná čísla o výkonu jednotlivých systémů v různých zemích přitom ukazují, že systém třídění má svůj strop. U PET lahví se strop pohybuje kolem dvou třetin vytříděných obalů, u zálohového systému kolem 95 % (Německo, Dánsko, pivní lahve v ČR). Zvýšení recyklace PET lahví se tedy u nás dá ve stávajícím systému třídění dosáhnout jen o pár procent (ze 60 % na teoreticky max. 70 %), v případě zavedení zálohového systému o více než polovinu (ze 60 % nad 90 %). U plechovek je rozdíl ještě výraznější. Ve stávajícím systému se plechovky netřídí prakticky vůbec a zavedení zvláštních kontejnerů na plechovky by bylo dost nákladné. Společný zálohový systém na PET lahve a plechovky by recyklaci plechovek zvýšil (z 0 % nad 90 %).


Především je ale třeba zdůraznit, že zmíněná studie se vůbec nezabývala otázkou zavedení či nezavedení zálohového systému. Pro její řešení jsou ostatně důležitější jiné dvě studie, které byly pro MŽP zpracovány. MŽP ale opakovaně a jednoznačně deklarovalo, že touto otázkou se v rámci dokončení novely zákona o obalech bude zabývat až nové vedení MŽP po volbách. Zájem CICPEN o problematiku zálohování je jistě pochopitelný, nicméně před státní správou a všemi klíčovými aktéry odpadového hospodářství nyní leží mnohem urgentnější a vážnější cíl a tím je dokončení nové odpadové legislativy.

vloženo: 09.12.2009 17:28     vložil: Daniel Vondrouš Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist