Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Autovraky by se už neměly ztrácet ze systému

17.02.2010  |  zdroj: Moderní obec  |  348× přečteno      vytisknout článek

Informační systém pro sledování toku vybraných autovraků MA ISOH završil první rok svého fungování. Byl tento rok pro něj úspěšný?

Oficiálně byl systém spuštěn prvního ledna roku 2009 a první přijaté autovraky do něj byly ohlášeny o pět dní později. Systém slouží k plnění ohlašovacích povinností příjemců a zpracovatelů autovraků (podle vyhlášky č. 352/2008 Sb., o nakládání s autovraky). Využívá jednoduché komunikace prostřednictvím on-line webových služeb a uživatelé se mohou do systému připojit pomocí zdarma di-stribuovaného softwaru, případně pomocí běžně dostupných komerčních produktů, které pracují s datovým standardem Ministerstva životního prostředí.

PRAVOST POTVRZENÍ LZE OVĚŘIT

Přístup do systému získá každý provozovatel zařízení ke sběru a zpracování autovraků, který má platné povolení k provozu od krajského úřadu. Pro distribuci přístupových údajů byly využity přepážky Czech Pointu, kde uživatel po předložení identifikačních údajů a kontrole v databázi platných povolení získá uživatelské jméno a heslo.

Potvrzení o přijatém autovraku (kategorie M1 a N1) vystaví systém až po odeslání dat o autovraku do jeho databáze. Kromě toho systém vygeneruje unikátní identifikační kód, jehož prostřednictvím úřady dopravně správních agend obcí budou kontrolovat pravost potvrzení při odhlašování automobilu z Centrálního registru vozidel. Ověřit platnost potvrzení však může kdokoliv. Na adrese /autovraky.mzp.cz/webklient/ je k tomu možné použít jeden ze tří identifikátorů ověřovaného autovraku: identifikační kód potvrzení, registrační značku vozidla nebo VIN kód.

V současné době je do systému zapojeno celkem 537 provozoven pro nakládání s autovraky. Aktivních, jež za posledních 30 kalendářních dní uskutečnily příjem alespoň jednoho autovraku, je v systému 357.

KDE JSOU TY AUTOVRAKY?

Za rok 2009 bylo do systému MA ISOH nahlášeno celkem 155 547 přijatých autovraků. Poslední autovrak roku 2009 byl do systému ohlášen 31. 12. 2009 v 19.11 zařízením umístěným na území Plzeňského kraje.

Počet přijatých autovraků ohlašovaných do MA ISOH (155 547 kusů) se výrazně liší od počtu vyřazených vozidel z Centrálního registru vozidel. Podle portálu sda-cia.cz to bylo vloni 251 753 ks. Rozdíl v obou údajích je značný - 61,19 %. Tento rozdíl je způsoben možností odhlášení vozidla prostřednictvím čestného >>Prohlášení o zániku využití osobního automobilu<< podle zákona o provozu na pozemních komunikacích (§ 13 odst. 2, zák. č. 56/2001 Sb.). Toto prohlášení se využívá zejména v přpadech, kdy vozidlo je sice stále vedeno v Centrálním registru vozidel, avšak fyzicky již z nejrůznějších důvodů neexistuje.

Od začátku roku 2009 začala být vymáhána platba zákonného pojištění odpovědnosti za provoz vozidla na pozemních komunikacích od všech majitelů vozidel, která jsou v registru evidována. Proto ve druhé polovině roku 2008 a také loni výrazně vzrostl počet odhlášených vozidel.

V současné době by všichni opozdilci měli mít vozidla odhlášená, a proto je nutné zrušit možnost odhlášení vozidla prostřednictvím čestného prohlášení. Pak by byla jedinou možností ekologická likvidace s odhlášením autovraku přes systém MA ISOH, což mohou provést jen zařízení, která mají povolení k provozu od krajského úřadu a splňují požadované technické podmínky.

UŽITEČNÉ INFORMACE

Informace z MA ISOH jsou užitečné při kontrolní činnosti České inspekce životního prostředí. Krajské úřady je využívají pro vyhodnocení povinností vycházejících ze zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci, a slouží také Ministerstvu životního prostředí. Nově budou rovněž využity Státním fondem životního prostředí při posuzování žádostí v rámci Programu na podporu systému nakládání s autovraky. Proces elektronického ohlašování je navíc prvním krokem k postupné elektronizaci ohlašovacích agend, které se postupně zpracovávají, a které v letošním roce představuje Informační systém pro plnění ohlašovacích povinností (ISPOP).

Systém MA ISOH provozuje CENIA, Česká informační agentura životního prostředí pro Ministerstvo životního prostředí.

JIŘÍ VALTA
CENIA, Česká informační agentura životního prostředí


PROCENTUÁLNÍ ZASTOUPENÍ ZNAČEK V SYSTÉMU MA ISOH

Škoda 47

Ford 8

Fiat 6

Opel 5

Ostatní 10

Peugeot 5

VW 3

Citroen 2

VAZ 2

Mazda, Seat, Nissan, Trabant, Avia, Hyundai, Mitsibishi, Toyota, Daewoo, Audi, Wartburg, BMW - po 1


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Autovraky by se už neměly ztrácet ze systému
Né žese ztrácejí ze systému ale,dostávájí se do systému vozidla, která dále jezdí.Na naše ičo si někdo udělal razítko a podobný formulář a klidně likviduje vozidla.Stalo se to na Tchovsku a my jsme v Ostravě. NĚKTEŘÍ ŮŘEDNÍCI nekontroluji správnost,vygenerovaných kontrolních čísel.Poddali jsme trestní oznámení na cizího pachatele.Měl jsem kvůli tomu kontrolu ve firmě,jak z ŽP tak s kraje.Myslím si že by měli kraje pro nás vydávat papíry pro tisk dokumentu, který by měl mít nějaké ochranné prvky proti zneužití (vodoznaky,atd.)A razítka těchto firem zaevidované originály na krajích. Jinak to celé ztácí smysl.
Naschledanou. www.likvidacevozidel.cz
vloženo: 23.02.2010 22:50     vložil: Josef Basovník Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist