Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Slíbili snadnější třídění, ale chtějí pálit odpadky

03.04.2010  |  73× přečteno      vytisknout článek

Slíbili snadnější třídění, ale chtějí pálit odpadky

Hnutí DUHA tento týden přišlo před Lidový dům připomenout sociálním demokratům konkrétní sliby, které dali občanům: že zákonem usnadní českým rodinám recyklaci a nebudou sypat peníze daňových poplatníků do megaspaloven odpadků.

"Po vzoru dalších zemí zavedeme do legislativy pravidlo, že každý musí mít možnost třídit základní druhy odpadu: bioodpad, papír, plasty a sklo", anoncovala ČSSD v programu před volbami v roce 2006 [1]. Obdobně Jiří Paroubek před půldruhým rokem ve společném prohlášení s Hnutím DUHA řekl, že "[n]ový odpadový zákon by určitě měl zahrnovat pravidlo, že každý musí mít možnost třídit základní druhy odpadu: biologicky rozložitelný odpad, papír, plasty a sklo." [2] Podobný bod je součástí zákona například na Slovensku nebo v Rakousku.

Ale sociálně demokratická hejtmanství loni prohlásila, že taková klauzule "není přijatelná" [3].

Jiří Paroubek také plánoval, že "[k]raje vedené ČSSD budou pracovat s městy a obcemi na zavedení spravedlivých poplatků za svoz odpadů: kdo třídí měl by platit méně než ten, kdo sype vše do popelnice" [2]. Obdobný princip už nyní provozuje řada českých radnic. Ale sociálně demokratická Asociace krajů posléze namítala, že: "Je zavádějící ... vnucovat poplatky ... podle toho, kolik vytřídí odpadů" [3].

ČSSD měla dále v plánu, že peníze z evropských fondů zaměří na vylepšování recyklace. "Nepodpoříme výstavbu nových spaloven odpadů z veřejných zdrojů", řekla v předvolebním manifestu [1]. Předseda strany to později potvrdil: "ČSSD trvá na svém rozhodnutí, že nepodpoří výstavbu nových spaloven směsných komunálních odpadů a nebude na ně vynakládat veřejné prostředky." [2]

Přesto o několik měsíců později kraje požadovaly miliardy korun na nepopulární spalovny: státní "podpora musí být umožněna zejména z evropských prostředků." [3]

Popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to má průměrná domácnost přes sto metrů daleko. Zbytky z kuchyní a zahrad, které tvoří zhruba polovinu odpadů, lze třídit jen v několika málo městech a obcích. Proto míra recyklace u nás stagnuje pod 20 % - zatímco v sousedním Německu nebo Rakousku už překročili padesátiprocentní hranici. Některá krajská hejtmanství chtějí udržet nízkou recyklaci a namísto toho prosazují miliardové projekty spaloven, které se setkávají s odporem veřejného mínění.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Dnes jsme přišli sociálním demokratům přátelsky připomenout záměry, kterými chtěli občanům usnadnit třídění a neutápět veřejné peníze ve zbytečných megaspalovnách odpadků. Zřejmě na své sliby zapomněli. Sociálně demokratická hejtmanství totiž lobbují proti novému zákonu o odpadech, který by lidem usnadnil třídění odpadu a podpořil recyklaci, a naopak požadují od státu miliardy na stavbu nepopulárních spaloven. Nový odpadový zákon musí zajistit, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné."

"ČSSD ve svém předvolebním programu před čtyřmi lety slibovala podporu snadnějšího třídění odpadu v zákoně o odpadech. Jiří Paroubek to dokonce potvrdil ve společném prohlášení s Hnutím DUHA. Ale sociálnědemokratická hejtmanství stranické plány ignorují a lobbují přímo proti nim."


Kontakt:     Petr Machálek, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Zelený manifest - 8 šancí pro život, ČSSD, 2006

[2] Společné prohlášení ČSSD a Hnutí DUHA "Lepší recyklace, větší prosperita", 28.8. 2008

[3] Závěry z jednání zástupců Svazu měst a obcí ČR a Komise Rady AKČR pro životní prostředí a zemědělství dne 11. března 2009, viz.: www.asociacekraju.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist