Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

WATENVI o euronovele, zákonu o odpadech a využívání odpadů

27.04.2010  |  191× přečteno      vytisknout článek

watenviZlepšení celého systému odpadového hospodářství v České republice je cílem novely zákona o odpadech (tzv. euronovely) a nového zákona o odpadech, které se zaměřují zejména na využívání odpadu i materiálové a surovinové úspory.

Připravovaná eurono-vela implementuje novou Rámcovou směrnici EU o odpadech, kterou schválil Evropský parlament v roce 2008. Množství odpadů se stále zvyšuje, meziročně o dvě procenta v zemích EU. Průměrný občan EU produkuje 534 kg odpadu za rok. V roce 2020 bude generováno přibližně o 45 procent odpadů více než v roce 1995. EU se proto snaží do roku 2012 stabilizovat produkci odpadů a od roku 2020 bude usilovat o snižování produkce.
Na euronovele zákona o odpadech v současnosti probíhají intenzivní práce. Rámcovou směrnici o odpadech totiž musí členské státy EU implementovat do národní legislativy do 12. prosince letošního roku. "Nová Rámcová směrnice o odpadech přinesla novou filozofii v hierarchii nakládání s odpady a podpořila i energetické využití odpadu. Prv-ním krokem je novela nařízení vlády o Plánu odpadového hospodářství ČR, která umožní získat finanční dotace na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu (spaloven). Dotace na výstavbu spaloven lze získat s podmínkou, že se do těchto zařízení nebudou dovážet odpady ze zahraničí a budou sloužit pouze pro potřeby naší republiky," uvedl Prof. RNDr. Jiří Hřebíček, CSc. z Masarykovy university.

Odborný program k problematice energetického a materiálového využití odpadů


Euronovele zákona o odpadech a připravovanému zákonu o odpadech bude věnován samostatný seminář, který se uskuteční v rámci doprovodného programu Mezinárodní-ho vodohospodářského a ekologického veletrhu WATENVI hned první den veletrhu 25. května 2010. Jeho účastníci také získají informace týkající se novely nařízení o Plánu odpadového hospodářství a získání dotací z OPŽP pro oblast Zkvalitnění nakládání s odpady. Součástí programu je technický workshop zabývající se aktuálními otázkami třídění, využití a hodnocení odpadů. Pořadateli a organizátory semináře jsou Ministerstvo životního prostředí ČR a CeHO - VÚV T.G.M.
Odpadům jako zdroji druhotných surovin bude věnován v doprovodném programu WATENVI druhý den veletrhu 26. května 2010 seminář "PODPORA inovativních technologií k získání druhotných surovin a prevenci vzniku odpadů - prezentace nových technologií", jehož pořadatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Na něj naváže třetí den veletrhu 27. května 2010 seminář "Odpady 2010 a jak dál? - Odpad je energie" věnovaný právě problematice energetického využití odpadů ve spalovnách, který pořádá organizace Sdružení provozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů.
Především pracovníkům státní správy a samosprávy, vědecké a výzkumné sféry, studentům vysokých škol i širší odborné veřejnosti bude určen seminář "Městské technologie", který organizuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s Ústavem územního rozvoje a Mezinárodní federací pro bydlení a plánování (IFHP). Vystoupí na něm přední světoví odborníci z oblasti urbanismu a životního prostředí, kteří se zaměří na témata - Výroba a distribuce energií, Energeticky úsporné stavby, Vodní hospodářství, Doprava a mobilita, a Odpadové hospodářství - management zdrojů.

Alternativní řešení pro nakládání s odpady


Jedním z hlavních cílů politiky odpadového hospodářství EU patří snížení ukládání odpadu na skládky. Směrnicí EU o skládkách je uložena povinnost omezení ukládání na skládky bioodpadu z komunálního odpadu, a to do roku 2010 na 75 procent hmotnosti tohoto druhu odpadu vzniklého v roce 1995, do roku 2013 na 50 procent hmotnosti a nejpozději do roku 2020 na 35 procent. Bohužel, v loňském roce se uložilo na skládky více než 80 procent komunálního odpadu a hrozí nebezpečí, že tato povinnost nebude splněna. Pak hrozí naší republice velké finanční sankce z EU. Abychom tomu zabránili je nutné neprodleně zavést alternativní řešení k ukládání odpadu na skládky, například energetické využití odpadů ve spalovnách komunálních odpadů, mechanicko-biologická úprava odpadů a samozřejmě třídění odpadů, kompostování bioodpadů nebo jejich využití v bioplynových stanicích. Snížení množství bioodpadu (organických složek) v komunálním odpadu ukládaném na skládky je nutné pro snížení produkce skládkového plynu (methanu), který značně přispívá ke zvyšování skleníkového efektu. Komunální odpad by se měl podle Rámcové směrnice o odpadech do roku 2020 z 50 procent recyklovat, odpad stavební dokonce až ze 70 procent.
Členské státy EU jsou povinny zřídit odpovídající síť zařízení na integrované nakládání s odpady a zpracování komunálního odpadu. "V České republice jsou v provozu tři spalovny. Náklady na tunu zpracování odpadu na skládkách jsou v současnosti až 1200 korun, zatímco ve spalovnách je to asi 2000 korun. Náklady na separovaný sběr a využití odpadů se pohybují až do 3000 korun," upřesnil prof. Hřebíček. Rekonstrukce brněnské spalovny se nyní dokončuje a připravuje se realizace nových spaloven pro kraje Moravskoslezský, Plzeňský, Jihočeský a Ústecký.


Trojlístek mezinárodních projektů pro odborníky i řešení potřeb komunální sféry


Watenvi je vysoce odborný veletrh, jenž zahrnuje dva veletržní projekty. První je v pořadí už 16. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE, jehož pořadatelem je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR). Druhým projektem je 16. mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO se zaměřením na technologie, výrobky a služby, které přispívají k ochraně a obnově čistého životního prostředí. Věnuje se také oborům jako jsou čištění vzduchu a spalin, odstraňování ekologických zátěží, omezování hluku a především nakládání s odpady a jejich druhotné využití. Letos poprvé se společně s veletrhem Watenvi bude konat veletrh URBIS TECHNOLOGIE, který zahrnuje obory jako jsou Nabídka služeb a technologií pro města a obce, Komunální technika, Nakládání s komunálními odpady, Zdroje energií, Městský mobiliář a mechanizace k údržbě veřejných prostranství. Cílem nového modelu je vytvořit vysoce odborný veletrh, který prezentuje vodohospodářské technologie, zabývá se odpadovým hospodářstvím a současně komplexně řeší potřeby komunální sféry.

Více informací naleznete na www.watenvi.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist