Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

SDĚLENÍ odboru odpadů MŽP o výkladu MŽP k § 37a zákona č. 185/2001 Sb. ve znění zákona 154/2010 Sb.

10.08.2010  |  243× přečteno      vytisknout článek

sdeleniVyšlo ve Věstníku MŽP 07/2010

K § 37a odst. 2


Podle § 37a odst. 2 jsou výrobci součástí používaných ve vozidlech povinni poskytovat zpracovatelům vybraných autovraků v rozsahu požadovaném těmito zařízeními příslušné informace pro demontáž, skladování a zkoušky součástí, které lze opětovně použít.

Uvedeným ustanovením není, dle směrnice 2000/53/ES, dotčena ochrana průmyslového vlastnictví a obchodního tajemství podle jiných předpisů (obchodní zákoník, zákon č. 527/1990 Sb. apod.). To znamená, že rozsah informací požadovaných zpracovateli vybraných autovraků se nesmí týkat údajů, které jsou předmětem průmyslového vlastnictví a obchodního tajemství (m. j. i výrobní, technologické, materiálové či zkušební know-how). Příslušná informace poskytnutá výrobcem tedy bude přiměřená těmto skutečnostem. Přiměřenost informace se vztahuje též na případy, kdy výrobci nejsou známy limitní rozsahy opotřebení, které ještě umožňují další použití součástí ve vozidlech, nebo když požadovanými informacemi nedisponuje.

K § 37a odst. 5 písm. a)


Směrnice 2000/53/ES neurčuje konkrétní hustotu sběrných míst. Proto se podle § 37a odst. 5 písm. a) in fi ne se za přiměřenou hustotu sběrných míst považuje, pokud ve správním obvodě každé obce s rozšířenou působností, kde je prodejní místo výrobce, je vytvořeno minimálně jedno sběrné místo vybraných autovraků a jejich částí.Pojem "prodejní místo výrobce" není v zákoně o odpadech přímo defi nován. Pro účely tohoto zákona se jím rozumí prodejna, kde výrobce vlastním jménem a na vlastní odpovědnost prodává motorová vozidla své značky. Pokud výrobce ve správním obvodu obce s rozšířenou působností takové místo nemá, nemá povinnost zajistit vytvoření sběrného místa vybraných autovraků a jejich částí.

K § 37a odst. 6


Podle § 37a odst. 6 musí výrobce nebo akreditovaný zástupce ke splnění povinností stanovených v odstavci 1 písm.c) a odstavci 3) uzavřít písemnou smlouvu s osobou oprávněnou ke sběru, výkupu, zpracování, případně využívání a odstraňování vybraných autovraků, pokud jí není sám. Povinnost výrobců a akreditovaných zástupců je však již uložena ustanovením, na něž se zde odkazuje. Smyslem tohoto ustanovení je pouze uvést způsob, jakým má být povinnost splněna. Ke splnění povinností stanovených v odstavci 1 písm.c) a odstavci 3) postačuje, když výrobce nebo akreditovaný zástupce uzavře nebo již má uzavřenou písemnou smlouvu s osobou oprávněnou ke sběru, výkupu, zpracování, případně využívání a odstraňování vybraných autovraků, pokud jí není sám.

Výrobce nebo akreditovaný dovozce tedy nemá obecně zákonnou povinnost uzavřít smlouvu s každou osobou oprávněnou ke sběru, výkupu, zpracování, případně využívání a odstraňování vybraných autovraků a jejich částí.

RNDr. Zdeňka Bubeníková, Ph.D., v.r.
ředitelka odboru odpadů


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist