Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obcím autovraky vadí, o peníze na jejich likvidaci však nežádají

15.09.2010  |  168× přečteno      vytisknout článek

vrakAčkoliv Státní fond životního prostředí (SFŽP) je připraven poskytovat obcím finanční příspěvek 2100 Kč na likvidaci každého opuštěného autovraku na jejich území, dosud o tuto dotaci požádaly jen dvě radnice.

Jednou z možností, jak získat dotaci ze SFŽP, je zapojit se do Programu na podporu systému nakládání s autovraky, který byl schválen ministrem životního prostředí 27. 11. 2009 a novelizován letos 30. 4. (viz Směrnice Ministerstva životního prostředí č. 6/2010 jako příloha číslo VI. Cílem programu je podpořit systém nakládání s vybranými autovraky. Program se vztahuje také na řešení tzv. staré zátěže.

Program mohou kromě podnikatelů vyu-žít i kraje, obce a jimi zřízené příspěvkové organizace (žadatelé typu A), jimž je letos určena celková podpora do 40 mil. Kč. Čtvrtletně zasílané žádosti budou propláceny po ukončení roku 2010. Podporuje se sběr, svoz a doprava vozidel na odstavné plochy, sběrná místa a do zpracovatelských zařízení k tomu určených s přednostním materiálovým či dalším využitím a zajištěním odstranění nevyužitelných zbytků.

PODMÍNKY PRO PŘIZNÁNÍ DOTACE

Příslušný územní samosprávný celek musí:

doložit, že se mu nepodařilo vypátrat posledního vlastníka vozidla s ukončenou životností a není znám ani výrobce, akreditovaný zástupce či právní nástupce, který by vybraný autovrak odebral;

autovrak pak odvézt do nejbližšího autorizovaného zařízení zapojeného do MA ISOH (Modulu Autovraky Informačního systému odpadového hospodářství).

MNUTNÉ PŘÍLOHY K ŽÁDOSTI

Přílohy k žádosti o proplacení příspěvkuobcím či krajům jsou následující:

potvrzení o převzetí autovraku ve formě přílohy elektronické zprávy;

fotodokumentace s popisem autovraku, event. s identifikačními čísly označených částí;

protokol o zjišťování vlastníka vozidla; nemá-li vozidlo registrační značku (RZ) či nebyl-li zjištěn majitel, je nutné potvrzení o vyvěšení výzvy k odstranění autovraku na úřední desce po dobu 2 měsíců;

má-li vozidlo RZ nebo VIN, je třeba doložit doklad z registru vozidel, že nebyl zjištěn majitel vozidla.

Podmínkou přihlášení pro žadatele typu A do programu je zaslání žádosti o proplacení podpory, a to písemně či elektronicky (poštovní adresa: SFŽP ČR, Olbrachtova 2006/9, 140 00 Praha 4, elektronická adresa: autovraky@ sfzp.cz).

Obce nevyplňují formulář Žádost o zařazení do Programu autovraky, nýbrž jen Formulář o proplacení podpory - obce. Podpora činí 2100 Kč na jeden autovrak. Bude-li autovrak předán přihlášenému autovrakovišti, obdrží podporu i toto zařízení.

Elektronická zpráva musí obsahovat číslo žádosti, které bude sděleno při podání první žádosti. Více informací a formulář pro čtvrtletní přehled autovraků jsou na www.sfzp.cz, sekce Národní programy (článek Podpora likvidace autovraků - nabídka pro provozovatele autovrakovišť a obce). Další informace lze získat na Zelené lince SFŽP 800 260 500 nebo na telefonním čísle 267 994 387.

Pro pracovníky SFŽP je určitým překvapením, že zatím se o tuto dotaci přihlásily jen dvě obce. Fakt, že obce si dovedou poradit s likvidací autovraků samy, se projeví při formování programu pro příští roky. Podle naší miniankety mezi obcemi by se však mohlo zdát, že si jejich zaměstnanci jen nechtějí pro >>tak málo


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist