Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co je dobré vědět o Státním fondu životního prostředí

16.12.2010  |  zdroj: ČTK  |  306× přečteno      vytisknout článek

Ty nejdůležitejší informace o Státním fondu životního prostředí (SFŽP), vizitky jeho dosavadního ředitele Libora Michálka i nově pověřené ředitelky Radky Bučilové, to vše najdete v tomto článku.

Poznejte SFŽP


- Příjmy fondu jsou tvořeny především z plateb za znečišťování nebo poškozování životního prostředí, z poplatků za odběr podzemních vod, úhrad za vydobyté nerosty, státních dotací či podílů z výnosů daní. Za loňský rok byly příjmy fondu 15,9 miliardy korun, celkové výdaje 1,8 miliardy korun.


- Mimoto získává fond od roku 2009 také příjmy z programu Zelená úsporám (GIS), které by měly sloužit na realizaci úsporných opatření v rodinných a bytových domech. Celkem může stát z programu Zelená úsporám přerozdělit víc než 17 miliard korun, které získal prodejem volných kreditů na vypouštění oxidu uhličitého.


- Prostředky fondu lze použít např. na podporu investičních a neinvestičních akcí souvisejících s ochranou a zlepšováním životního prostředí či na podporu výzkumu, výroby a zavádění vhodných technologií v oblasti životního prostředí.


- Státní fond životního prostředí České republiky byl zřízen zákonem 388/1991 Sb. Správcem fondu je ministerstvo životního prostředí (MŽP), v jeho čele stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr životního prostředí. O poskytování prostředků z fondu rozhoduje ministr, který také jmenuje Radu SFŽP jako svůj poradní orgán.

Dosavadní ředitel


Libor Michálek (nar. 1968) absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a poté manažerský program na Masarykové univerzitě v Brně.

Pracoval jako makléř na Fondu národního majetku, v dohledu nad kapitálovým trhem na ministerstvu financí, v Komisi pro cenné papíry jako ředitel odboru kolektivního investování a na stejné pozici byl i v České národní bance (ČNB). Jako konzultant pro licenční standardy působil ve Světové bance. Na ministerstvo životního prostředí přišel letos v srpnu z postu experta dohledu nad finančním trhem v ČNB. Dnes byl odvolán.

Pověřená ředitelka


Radka Bučilová byla až dosud ředitelkou odboru fondů EU na MŽP (od října 2010). Na ministerstvu v minulosti vedla útvary makroekonomických souvislostí, finanční politiky a před rokem 2002 byla ředitelkou právě Státního fondu životního prostředí.

Od roku 2003 vedla řídicí orgán Fondu soudržnosti ministerstva pro místní rozvoj. Po roce 2007 působila na ministerstvu zemědělství v pozici ředitelky odboru protipovodňových opatření hrazených z úvěru EIB. Bučilová vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou, ekonomiku a řízení chemického a potravinářského průmyslu.


Tomáš Miřátský


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist