Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropa chce recyklovat více odpadu

01.02.2011  |  125× přečteno      vytisknout článek

Většina členských států Evropské unie produkuje stále více odpadu. Avšak díky vysokému poklesu ve Francii, Polsku, Rumunsku a Švédsku poklesl celkový průměr produkce odpadu v Unii mezi roky 2006 až 2008 o téměř 10%. Stojí za tím ekonomická krize, změna ohlašovacích povinností nebo opatření proti samotnému vzniku odpadu?

Také o tom pojednává hodnotící zpráva Evropské komise, která poukazuje na pokrok i nedostatky evropské politiky nakládání s odpadem. Komise ji vydala 19. ledna 2011 jako Sdělení o tématické strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci. Doplňující pracovní dokument pak hodnotí naplňování tématické strategie o prevenci a recyklaci odpadů.

Tato tématická strategie byla přijata v roce 2005 s cílem přeměnit EU na recyklační společnost, která se snaží co nejvíce omezit tvorbu odpadu a zároveň vytvořený odpad využívá jako surovinu. Mezi její hlavní nástroje patří podpora prevence vzniku odpadu, opětovného využívání a recyklace a modernizace existujícího právního rámce.

Jak se dařilo s odpady

Nové hodnocení shrnuje hlavní pokrok v nakládání s odpady od roku 2005, přičemž na jednu stranu vyzdvihuje dosavadní přínos odpadové tématické strategie a opatření, která byla v jejím rámci dosud nastavena, avšak zároveň upozorňuje, že některé státy budou muset na splnění nastavených cílů výrazně zapracovat.

V části zprávy, která se věnuje míře dosažení cílů tématické strategie, je uveden obecný přehled dosavadního vývoje v jednotlivých klíčových oblastech v různých státech - prevence, opětovné použití, recyklace, energetické využití a skládkování, a to i podle typu odpadu (domácnosti, průmyslový odpad, odpad ze stavebnictví atd.).

Například produkce komunálního odpadu se v rámci sedmadvacítky stabilizovala zhruba na 524 kg na obyvatele (v roce 2008), avšak mezi jednotlivými členskými státy existují výrazné rozdíly (400 - 800kg na obyvatele).

A co dál?

Obecně je dle zprávy nezbytné posílit správné zavedení současné legislativy, což bude u mnoha členských států vyžadovat značné úsilí. Komise se v budoucnu mimo jiné dále zaměří na možnost prohlubování koordinace národních inspekcí u zařízení s přeshraničním rozsahem, na ekonomické pobídky pro používání recyklovaných materiálů, na zajištění větší konsistence mezi odpadovou a výrobní fází a na další relevantní aktivy, které by měly umožnit dosažení cílů v oblasti nakládání s odpady.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist