Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na WATENVI vše o legislativě v odpadovém hospodářství

27.04.2011  |  112× přečteno      vytisknout článek

bvvNejnovější informace o vývoji legislativy v oblasti odpadového hospodářství bude hlavním tématem semináře, který se uskuteční v rámci Mezinárodního vodohospodářského a ekologického veletrhu WATENVI.

Ten se na brněnském výstavišti bude konat ve dnech 24. - 26. května 2011. Blok přednášek připravilo Ministerstvo životního pro-středí ČR a Centrum pro hospodaření s odpady CeHO-VÚV TGM, v.v.i. na první den veletrhu a uskuteční se 24. května od 10 hodin v pavilonu P, v přednáškovém sále P4.
Zahájí jej přednáška ředitelky odboru odpadů MŽP RNDr. Zdenky Bubeníkové o nove-le zákona o odpadech, jež reaguje na povinnost České republiky transponovat do pro-since 2010 novou rámcovou směrnici Evropského parlamentu a Rady (ES) z listopadu 2008 o odpadech a zrušení některých směrnic. Novela má umožnit zlepšit celý systém odpadového hospodářství v ČR, které se zaměřuje na materiálové a surovinové úspory.

Nová filosofie pro nakládání s odpady podporuje jejich energetické využití


Nová směrnice EU přinesla i novou filozofii v hierarchii nakládání s odpady a podpořila energetické využití odpadu. Prvním krokem je změna nařízení týkající se plánu odpadového hospodářství ČR, který požaduje, aby se zvýšilo materiálové využití komunálních odpadů na 50 % do roku 2010. Tento požadavek se již nesplní a to přesto, že v třídění některých obalových komodit jsme dnes na čelném místě v Evropě. Ročně vzniká na území ČR přibližně 31 mil. tun všech odpadů. Trend vzniku všech odpadů je postupně klesající. Komunálních odpadů ročně vzniká asi 4,4 mil tun a trend je naopak mírně vzestupný. Tyto odpady (KO) představují necelých 15 % celkového množství odpadů, které u nás vzniká. Komunální odpady jsou velmi různorodé a zahrnují v sobě odpady z domácností, z měst a obcí, objemné odpady, ale i živnostenské odpady podobné komunálním. Většina komunálních odpadů - 78 % se dnes skládkuje, 14 % se materiálově využívá a jen 8 % se energeticky využívá.

Evropská unie požaduje po svých členských státech, aby skládkování odpadů radikálně omezily, a to podle přesného harmonogramu a v množstvích ve vztahu na biologicky rozložitelný odpad. ČR tyto požadavky neplní. V podstatě jediné řešení je, zbytkový odpad po vytřídění všech využitelných složek nedávat na skládky, ale energeticky vyu-žívat. Jednoduchá bilanční úvaha ukazuje, že v roce 2020 bude vyprodukováno 2,7 mil. směsného komunálního odpadu, to znamená, že toto množství zbude po vytřídění materiálově využitelných složek a bioodpadu. Podle evropských normativů musíme z toho zhruba 2 mil. tun směsného komunálního odpadu ročně odklonit od skládkování a jen necelých 0,7 mil. tun bude možno uložit na skládky.

Workshop o využití a hodnocení odpadu


Blok přednášek věnovaný odpadovému hospodářství 24. května v sále P4 bude pokra-čovat od 11.15 hod. tzv. Technickým workshopem. Zaměří se na návrhy nových postupů hodnocení odpadů - N-odpady, monolitické odpady. Následovat budou přednášky Stavební odpad, konec odpadu, výrobek - jaký volit přístup dle nové směrnice o odpadech, Sledování evidenčního toku odpadů a využití informací z internetových stránek. Centrum pro hospodaření s odpady (CeHO) se ve své činnosti zabývá širší oblastí nakládání s odpady. Při rozhodování, jak s odpadem naložit, mo-hou odborné veřejnosti pomoci informace uvedené na internetových www.ceho.cz. Je na nich prezentována činnost CeHO a aktuální informace z oboru.


Významní hosté na Konferenci Odpady 2011


Již potřetí se uskuteční 25. května 2011 od 10. hod. v Kongresovém centru (sál C) v rámci veletrhu WATENVI seminář Odpady 2011 a jak dál? Pořádá jej Sdružení pro-vozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů (STEO) a zaměří se na téma Energetické využívání odpadu. Vedle odborníků z MPO a STEO na semináři mimo jiné vystoupí expert z Mezinárodní konfederace spaloven CEWEP paní Dr. Ella Stengler, prezidentka Evropské asociace spaloven se sídlem v Bruselu a Michael Hügi ze Spolkového úřadu pro švýcarské odpadové hospodářství v Bernu. Švýcarsko není členem EU, má 7 milionů obyvatel a 38 spaloven komunálního odpadu. Od roku 2000 neskládkuje žádné odpady a disponuje nejvyspělejším odpadovým hospodářstvím, a to nejen v Evropě. Účastnici semináře shlédnou i zajímavý historický dokument o Vysočanské spalovně z Filmového archivu ČT z roku 1938 "Miliony na dlažbách". Jde o dokument, jenž ukazuje proces sběru a svozu komunálního odpadu, jeho třídění a spalování nevyužitelného zbytku v Praze ve 30. letech minulého století.

Zajímavé údaje o energetickém využívání odpadů


Odpadové hospodářství preferuje využití odpadů před jeho odstraňováním. V roce 2009 bylo energeticky využito přes 250 tisíc tun komunálních odpadů, přičemž z tohoto množství bylo vyrobeno okolo 18 tis. MWh elektřiny a téměř 2,3 mil. GJ tepla. Vyrobená elektřina by dokázala pokrýt roční potřebu zhruba 50 000 domácností a vyrobené teplo 8 500 domácností. Energetickým využitím odpadů tak bylo ušetřeno například až 200 tisíc tun hnědého uhlí, které by odhadem naplnilo 4 000 železničních vagónů a celá souprava by vytvořila souvislou kolonu z Prahy do Mladé Boleslavi. V Evropě provozuje nejvíce spaloven komunálních odpadů Francie, v roce 2007 to bylo 130 zařízení.

Vystavovatelé a doprovodný program opět v pavilonu P


Letošní ročník Mezinárodního vodohospodářského a ekologického veletrhu WATENVI se uskuteční na brněnském výstavišti od 24. do 26. května 2011 v prostorách moderního pavilonu P. Tento vysoce odborný veletrh zahrnuje dva veletržní projekty Mezinárodní vodohospodářskou výstavu Vodovody-Kanalizace, jejíž pořadatelem je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR), a Mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí Envibrno.

Více informací na www.watenvi.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist