Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Seminář Možnosti v oblasti odpadového hospodářství ve Vojvodině

20.10.2011  |  63× přečteno      vytisknout článek

jednáníDne 20.9.2011 se v městě Novi Sad uskutečnil seminář, jehož cílem bylo představit srbské odborné veřejnosti možnosti spolupráce s českými subjekty.

Jednalo se o projekt ekonomické diplomacie MZV. Na této akci se prezentovalo 9 odborných subjektů z ČR, počet návštěvníků ze srbské strany (mimo vystupující) dosáhl 81. Zúčastnění hodnotí tuto akci vysoce pozitivně a bude možné na ni navázat v rámci účasti na bělehradském veletrhu Ecofair/Energetika v říjnu 2011.

Seminář "Možnosti v oblasti odpadového hospodářství ve Vojvodině" je projektem ekonomické diplomacie č. 22/2011. Byl organizován ve spolupráci s Hospodářskou komorou Vojvodiny a agenturou CzechTrade. Výzva k účasti českých firem byla publikována naším č.j.: 884/2011-BELGRA ze dne 30.5.2011.

Srbsko má, podle schválené strategie pro odpadové hospodářství, do roku 2019 investovat do nakládání s odpady 954 mil EUR. ČR v minulosti (a v současnosti) prostřednictvím ZRS realizovala řadu projektů v tomto sektoru. ZÚ Bělehrad považuje za potřebné podpořit komerční návaznost na ZRS, která se již v některých případech začíná objevovat. Současně evidujeme zájem o možné investice českých firem do této oblasti. Předmětný seminář byl prvním krokem jak tyto projekty podpořit a současně na srbském trhu představit český systém a technologie pro nakládání s pevnými odpady. Navazovat bude účast českých firem na bělehradském veletrhu Ecofair/energetika 11.-13. října 2011 a podnikatelská mise spoluorganizovaná s Krajskou hospodářskou komorou Olomouckého kraje, v jejíž rámci se dne 12. října 2011 uskuteční česko-srbské podnikatelské fórum na Hospodářské komoře Srbska.

V rámci slavnostního zahájení semináře oslovil zúčastěné předseda Hospodářské komory Vojvodina R. Filipovi, vedoucí ekonomického úseku ZÚ Bělehrad L. Joza, náměstek ministra životního prostředí Srbska N. Pokimica, tajemnice (de facto ministryně vlády AO Vojvodina) pro životní prostředí D. Sremački a profesor z technické university Novi Sad G. Vujić. Následně se prezentovaly následující české firmy: BTG Central Europe s.r.o., Remonta a.s., GEOtest a.s., LUX-PTZ s.r.o., MOSEV plast s.r.o., ODES s.r.o., TEDOM a.s., TESAKO CZ s.r.o. a VHS Brno. V rámci posledního panelu byly prezentovány další akce a nástroje, které je možné využít k navázání či posílení česko-srbské spolupráce v dané oblasti. Tyto možnosti prezentoval L. Joza, vedoucí ZK CzechTrade Bělehrad P.Svoboda a předseda sdružení podnikatelů pro kontakt s bývalou Jugoslávií K. Šindelář. Akce byla zakončena občerstvením.

Ze srbské strany navštívilo, vedle vystupujících, danou akci 27 zástupců úřadů a státních institucí Vojvodiny a Srbska, 28 představitelů komunálních společností, 22 soukromých firem podnikajících v dané oblasti a čtyři novináři (TV kanál 9 a RTV Vojvodina), kterým poskytli vystupující interview.

Komentář ZÚ:
Tento seminář hodnotíme jako velice úspěšný. V oblasti odpadového hospodářství zvážíme další kroky, které mohou pomoci českým subjektům v průniku na srbský trh. Ten je z tohoto hlediska velice perspektivní, zásadním omezením zůstává nedostatek vlastních prostředků. Do odpadového hospodářství však již začínají být směřovány finance z předvstupní pomoci EU (IPA), což v kombinaci s možnými úvěry ze strany mezinárodních finančních institucí signalizuje zlepšení situace v brzké budoucnosti.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist