Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rozšiřování Ďáblické skládky

04.11.2011  |  68× přečteno      vytisknout článek

Rozšiřování Ďáblické skládky

Tento týden se rozhodne o budoucnosti největší pražské skládky. Ve čtvrtek 3. listopadu se bude konat zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy, na kterém se budou projednávat připomínky různých městských částí ke konceptu územního plánu hl. m. Prahy. Tento plánovaný zásah výrazně zhorší životní prostředí obyvatel severní části Prahy. Neustálé prodlužování existence skládky je absurdní vzhledem ke skutečnosti, že se na ní skládkuje odpad nejen z Prahy, ale z části i ze středočeského kraje.

Něco takového je na počátku 21. století v moderní metropoli nemyslitelné a posouvá nás to do hluboké minulosti. Pikantní je i fakt, že k celému prodloužení došlo kvůli požadavku sousední městské části Březiněves, na jejíž katastr by se skládka posunula a ač je skládce i dopadům z ní plynoucí vzdálenější, od skládky ji odděluje dálnice a ochranný val, rozhodla se tak ze zištných důvodů a hl. m. Praha tuto aktivitu přivítalo . Proti prodloužení skládky se ostře vymezilo i současné vedení městské části Praha - Ďáblice v čele se starostou Ing. Milošem Růžičkou.

V zásadách územního rozvoje na území hl. m. Prahy není zmínka o skládkování na území hlavního města. Existuje varianta konceptu územního plánu bez rozšíření skládky. Zítra se však bude projednávat a následně hlasovat o variantě konceptu územního plánu hl. m. Prahy, který počítá s rozšířením skládky.

Občanské sdruženi pro Ďáblice nesouhlasí s rozšířením skládky o dalších 1 500 000 tun odpadu. Skládka tu existuje od roku 1993 a při rozhodovaní o posledním rozšíření 26.sekci II. etapy skládky, souhlasily Ďáblice s tímto rozšířením jen za podmínky, že skládkování naplněním 26.sekce skončí.
Občanské sdružení pro Ďáblice požaduje ukončeni skládky z následujících důvodů:
- Více než 5 miliónů tun odpadu je uloženo nad zemí, ve vzdálenosti pouze několik set metrů od obytné zástavby.
- Skládka zvyšuje množství prachových částic v ovzduší, včetně plísní, které pak musí dýchat místní obyvatele. V bezprostřední vzdálenosti bývá cítit nepříjemný zápach.
- Monitoring podzemních vod a ovzduší prokázal, že v ovzduší byly překročeny limity arzenu a niklu, v podzemních vodách jsou překračovány limity chloridů, což potvrzuje i vlastní monitoring městské části.
- Občanské sdružení ani samospráva městské části Praha-Ďáblice nemají přístup k výsledkům monitoringu ovzduší, který dle provozního řádu na skládce má být prováděn 2x ročně.
- Nezkoumají se zdravotní dopady na obyvatele, kteří již téměř 20 let bydlí v blízkosti skládky.

Vedeni městské části Praha Ďáblice a většina obyvatel, tak jak se vyslovili v referendu konaném v listopadu 2009, si rozšířeni skládky nepřeje.
Pokud se zastupitelé hl. m. Prahy rozhodnou pro rozšíření skládky v Ďáblicích, skládka bude existovat dle jejich slibů "pouze" dalších pět let. Co nás čeká v budoucnosti? Pokud Magistrát hl. m. Prahy mezi II. a III. etapou nepřipravil nový koncept hospodaření s odpadem a ani jiné místo k uloženi odpadu, jaká je pak naděje, že se bude tímto tématem zabývat během následujících 5 let? Skutečně není možné začít hledat jiné řešení likvidace odpadu v Praze? Bude se hora s odpadem neustále zvětšovat?

PRAHA [Občanského sdruženi pro Ďáblice]
Autor: Karolína Kovtun, tel: 608729169


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist