Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Plán ministra Chalupy: Kotle v domácnostech zkontrolují úředníci radnic, rozhodnou i o pokutě

16.11.2011  |  zdroj: HN  |  80× přečteno      vytisknout článek

Ústavní právníci s návrhem souhlasí, obce chtějí vyšší daň z nemovitosti pro ty, co topí neekologicky.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už má plán, jak kvůli znečištěnému ovzduší legálně kontrolovat, čím lidé topí v kotlích. Chce dát větší pravomoci úředníkům obcí, kteří by díky novému zákonu mohli prolomit soukromí domácností a zjistit, zda namísto uhlí nebo dřeva nekončí v kotli třeba plastové lahve naplněné pilinami s mazutem.

Vzduch v Česku totiž neznečišťují jen velké fabriky, svůj podíl na tom mají i lidé, kteří jsou v kotlích schopní spálit odpadky nebo rozřezané pneumatiky. Možnosti, jak to zjistit a za nelegální vytápění je potrestat, nejsou v Česku dostatečné.

"Máme vyškolených 15 strážníků, kteří měří speciálním přístrojem kouř z lokálních topenišť, ale není nám to moc platné. Když se v zimě v domcích začíná topit, většinou už se stmívá, takže se ta metoda nedá běžně používat. Hodila by se nám možnost kontrol v domácnostech, jak s ní počítá nový zákon o ovzduší," potvrzuje praxi mnoha měst a obcí náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.

Chalupa chce dosavadní praxi změnit, i proto má dostat čisté ovzduší přednost před právem na osobní svobodu. "Nehodlám ale zavést nějakou zelenou policii, která bude buzerovat slušné lidi," dušuje se ministr. Původně zvažoval dvě možnosti: buď by kontrolu přímo v domácnostech prováděli inspektoři životního prostředí, nebo proškolení úředníci obcí. Zvítězila druhá eventualita. "Úředníci radnice dokážou lépe než kdo jiný rozpoznat, zda jde o malicherný sousedský spor nebo dokonce o neopodstatněné udání," domnívá se Chalupa.

Než však budou moct úředníci překročit práh podezřelé domácnosti, musí pro to existovat důvod. Ten pomáhají Chalupovi definovat jak odborníci na ovzduší, tak znalci ústavního práva. "Nebude to fungovat na principu nahodilých kontrol, musí existovat něco jako důvodné podezření. My se nyní rozhodujeme, zda to bude už při prvním oznámení nebo po opakovaných výzvách k nápravě," sdělil ministr. Pokud kontrola odhalí neekologické pálení, budou to znovu obecní úředníci, kteří budou rozhodovat o výši pokuty. Podle Chalupy totiž jen oni dokážou přihlédnout třeba k sociálnímu zázemí rodin, které vzduch znečišťují.

Zatímco jednání s právníky je téměř u konce, debatu se zástupci obcí má Chalupa ještě před sebou. A z prvních reakcí je jasné, že bude obtížná. "Kontroly neodstraní to, že se lidem nevyplatí topit ušlechtilými palivy a mít dobré kotle. Ti, kteří mají staré kotle a topí tuhými palivy, by měli platit větší daň z nemovitosti," domnívá se předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Zároveň netuší, jak budou obce odborné kontroly provádět a jak budou vymáhat pokuty. "Je třeba nalézt peníze v rozpočtu obcí, i to může být problém," dodal.

Chalupa slibuje, že stát nechce pouze trestat, ale motivovat lidi k ekologičtějšímu topení. Proto chystá ministerstvo spolu s Moravskoslezským krajem, kde je situace s ovzduším nejhorší, pilotní projekt, v rámci něhož úřady lidem přispějí na kvalitnější a ekologičtější kotle.

V první fázi chtějí mezi zájemce rozdělit 20 milionů korun. "Příjemce této dotace se však bude muset zavázat k tomu, že u něj může být provedena kontrola kdykoliv, a bez předchozího upozornění," konstatoval Chalupa.

Návrh poputuje do sněmovny už začátkem prosince. Ministr však počítá i s variantou případné novely, pokud se nepodaří pozměňovací návrh vyjednat se všemi institucemi, kterých se bude změna týkat. "Přikláním se k tomu, aby pan ministr stihl plánované kontroly prosadit už nyní, ne v pozdější úpravě," řekla HN zpravodajka zákona o ochraně ovzduší, komunistka Kateřina Konečná.

Čím se také topí

Ostravská raketa
Asi nejhorší varianta, jde o PET láhev plněnou vyjetým olejem a uhelným prachem, případně pilinami. Vadí ale i samotný plast.

Guma
Nejčastěji lidé využívají rozřezané pneumatiky.

Ostatní odpad
Stará dřevotříska, překližka, staré oblečení z umělých vláken, hadry napuštěné chemikáliemi.

AUTOR: Kateřina Eliášová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist