Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energie leží na skládkách

14.08.2012  |  186× přečteno      vytisknout článek

spalV minulých článcích našeho seriálu o odpadech bylo několikrát nastíněno řešení problematické situace v nakládání s komunálními odpady v podobě zvýšení jejich energetického využívání k výrobě tepla a elektřiny.

Energetické využití KO v sobě ale také nese možnost úspory fosilních paliv, která se k výrobě elektřiny a tepla používají nyní. Odhaduje se, že průměrná výhřevnost komunálního odpadu (běžně vytříděného) je 9,1 MJ/kg1. Kolik energie tak leží bez užitku na skládkách?
 
Výhřevnost odpadu
Výhřevnost KO je dána především jeho složením. Vyšší výhřevnost KO dodává přítomnost plastů, dřevěného odpadu, ale i papír. Odpad biologického původu výhřevnost snižuje (viz Tab. 1). Tyto složky lze ale jednoduše přímo v domácnosti třídit a upřednostňuje se u nich materiálové využití. Pro energetické využití tak připadají v úvahu především směsný KO a objemný odpad, které dnes tvoří podstatnou část KO končícího na skládkách.
 
Tab. 1: Výhřevnost některých druhů odpadů
Druh odpadu
Výhřevnost (MJ/kg)
Čerstvé zeleninové odpady (65 % vody)
3,35
Dřevěný odpad
14,6 až 16,3
Papírový odpad
14,6
PVC odpad
18,8
Staré pneumatiky
36,2
Polyetylénové odpady
41,8
Zdroj: Švec J., Ekonomické souvislosti likvidace odpadů2, upraveno ECMaK
 
Hodnoty výhřevnosti KO se z různých zdrojů liší. Je možné se setkat s čísly od 5,9 2 do 10,7 MJ/kg 3. Pro objemný odpad byla spočítána výhřevnost zvlášť, a to 19 MJ/kg 3. Výhřevnost tohoto odpadu podstatně zvyšuje přítomnost dřeva (nábytek, větve) a plastů (rozměrné obaly, textil, koberce, obuv). Zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) ale nejsou konstruována na tak vysoce výhřevný materiál, a proto se objemný odpad nejdříve drtí a poté velmi pečlivě promíchává s ostatním odpadem.
 
 
Množství KO ukládaného na skládky
K tomu, abychom zjistili, kolik energie je bez užitku na skládkách, potřebujeme údaje o sládkovaných odpadech. V letech 2002-2010 to byly v Ústeckém kraji statisíce tun KO ročně (viz Tab. 2)4.
 
Tab.2: Množství sládkovaného KO v Ústeckém kraji v letech 2002-2010
Rok
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
Množství KO [tis t]
283,8
303,9
326,2
338,1
357,5
370,5
338,2
348,1
348,6
Zdroj dat: Ústecký kraj4, zpracovalo ECMaK
 
 
Množství energie na skládkách
Prostým výpočtem nyní můžeme zjistit kolik energie je každým rokem ukládáno na skládky. Pro výhřevnost KO vezmeme v úvahu hodnotu 9,1 MJ/kg. V roce 2010 tak bylo uloženo na skládky více než 3 tis. TJ energie. Obdobně tomu bylo i v letech předešlých.
Výhřevnost KO se blíží výhřevnosti hnědého uhlí (viz Tab. 3)2, část tepla a elektřiny vyrobeného z uhlí by tak mohla být nahrazena právě energií z odpadu. Zmiňované 3 tis. TJ v sobě obsahuje např. více než 200 tis. t hnědého uhlí, 120 tis. t černého uhlí nebo více než 1 mil m3 zemního plynu.
 
Tab.3: Výhřevnost paliv
Druh paliva
Výhřevnost (MJ/kg)
Hnědé uhlí
14 až 17
Černé uhlí
24 až 28
Topný olej
40 až 42
Nafta
42
Zemní plyn
44
Zdroj: Švec J., Ekonomické souvislosti likvidace odpadů2, upraveno ECMaK
 
Další zajímavé přepočty výhřevnosti paliv naleznete zde.
 
Úspory neobnovitelných zdrojů v praxi
Spalovna v Brně5 uvádí, že v roce 2006 se díky výrobě tepla z KO podařilo ušetřit více než 24 mil. m3 zemního plynu nebo 31 tis. t černého koksovatelného uhlí a nebo 21 tis. t topného oleje. Z 89 tis t KO dodalo zařízení 711 TJ tepla.
ZEVO Malešice6 uvádí údaje o tom, že ročně zpracovaných 210 tis. t KO odpovídá 130 tis. t hnědého uhlí nebo 80 tis. t uhlí černého. Zařízení dodá 1200 TJ tepla 25 tis. domácnostem.
Obdobné údaje uvádí též spalovna v Liberci7. Zpracováním více než 93 tis. t KO v roce 2005 došlo k úspoře 19 tis. t mazutu nebo 22 mil m3 zemního plynu nebo 28 tis. t černého uhlí. Zařízení dodalo 642 TJ tepla a na 6300 MWh elektřiny do sítí.
Více spaloven KO v ČR není. Data z MBÚ nejsou dostupná, protože takové zařízení v ČR v současné době neexistuje.
 
 
Závěr
Výhřevnost KO vzrostla v ČR po r. 1990 s používáním plastů a poté klesla díky třídění plastů, především PET, a papíru3. I přes stále se zlepšující třídění KO se ve směsném KO tyto komodity stále objevují. A to ať už z důvodu laxního přístupu ke třídění či v podobě mastného a mokrého papíru nebo jako součást vícesložkových odpadů (např. dětské pleny, tuby od past a šamponů apod.). Určité procento těchto (i jiných tříditelných) materiálů se bude v KO objevovat i v budoucnu. Energetické využití takového odpadu je tak jistě řešením environmentálně příznivějším než je pouhé uložení odpadu na skládku, kam je ročně v Ústeckém kraji uloženo okolo 3 tis. TJ využitelné energie.
 
Autorka článku: Mgr. Renáta Červenková
Ekologické centrum Most a Kralupy nad Vltavou
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most
 
 
 
1 TZB info: Výhřevnost paliv
2 ŠVEC, Jiří. Ekonomické souvislosti likvidace odpadů [online]. 2009 [cit. 2012-06-05]. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta. Vedoucí práce Milan Viturka. Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/99570/esf_m/>.
5 SAKO Brno, a.s.: Úspora nerostných surovin
6 Pražské služby a.s.: Energetické využívání odpadů


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist