Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Havířov rok od roku snižuje náklady za skládkování odpadu

09.10.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  76× přečteno      vytisknout článek

Havířov rok od roku snižuje náklady za skládkování odpadu

V podtextu úsilí havířovského magistrátu o zvyšování podílu separovaného odpadu v celkovém objemu sváženého komunálního odpadu je snaha šetřit náklady za skládkování, ale také šetřit životní prostředí.

Loni bylo z Havířova odvezeno a uloženo na skládku 23 737 tun komunálního odpadu. Navzdory meziročnímu poklesu obyvatelstva o zhruba 500 lidí to bylo o 1263 tun více než v roce 2010. Náměstek primátora Ing. Petr Smrček upřesňuje: >>V roce 2011 bylo na kompostárně uloženo 1166 tun biologicky rozložitelných odpadů. Do separačních nádob lidé vytřídili 1301 tun odpadů. Celkové náklady města na svoz a likvidaci komunálního odpadu činily zhruba 61 mil. Kč, přičemž 36 milionů vybereme na poplatcích. Na systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů město doplácí přibližně 25 mil. Kč.<<

V Havířově si předsevzali, aby na skládkách končilo stále méně odpadu. Objem separovaného odpadu ve městě rok od roku stoupá. >>Za poslední tři roky registrujeme hlavně nárůst tříděných plastů - z 265 tun v roce 2009 na loňských 277 tun, a skla - ze 490 tun v roce 2009 na 551 tun v roce 2011,<< vypočítává Petr Smrček. Naopak klesá podíl tříděného papíru, neboť sběrny zvýšily jeho výkupní ceny. Do povědomí lidí se však dostává i třídění tetrapakových obalů. Díky tomu vzrostl tříděný sběr těchto obalů ze 4 tun v roce 2009 na loňských 9 tun.

>>Podíl tříděného odpadu se snažíme zvyšovat nasazením stále většího počtu kontejnerů na separaci, zejména plastů, skla a papíru. Ve městě už jich je 500. Od září je v ulicích i 25 bílých kontejnerů pro sběr nepotřebného textilu. Ve spolupráci se společností EKO-KOM jsme koncem minulého roku rozdali speciální tašky určené k třídění papíru, plastů a skla přímo v 700 domácnostech. Letos v srpnu je obdržely další tři tisíce domácností. Po městě jsou rozšířeny i kontejnery pro sběr elektrošrotu. Dětem z mateřských a základních škol při dnech otevřených dveří v našich technických službách ukazujeme, jak funguje sběrný dvůr i dotřiďovací linka,<< shrnuje Petr Smrček.

STUDIE NAZNAČÍ DALŠÍ MOŽNOSTI

Havířov si také nechal zpracovat studii optimalizace odpadového hospodářství. Náměstek primátora si od ní v první fázi slibuje srovnání nákladů na likvidaci komunálního odpadu a separovaného odpadu s obdobnými městy. Studie má posoudit i efektivitu stávajícího systému ve vztahu k podpoře třídění komunálního odpadu, dostupnosti i dostatečné kapacitě stávajících kontejnerových stanovišť. Studii zpracovává společnost EKO-KOM a měla by být hotova na přelomu roku 2012/2013. Zpracovatel bude ve studii definovat problémové oblasti v systému nakládání s komunálním odpadem ve městě s ohledem na technické a organizační řešení a ekonomickou náročnost systému a navrhne opatření, která povedou k zefektivnění jednotlivých prvků v celém systému. >>Studie se stane podkladem pro další kroky v oblasti třídění odpadu našimi občany, a tím i ke snižování nákladů města na skládkování,<< uzavírá Petr Smrček.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist