Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tašky na třídění odpadu mění návyky ostravských domácností

13.12.2012  |  177× přečteno      vytisknout článek

Tašky na třídění odpadu mění návyky ostravských domácností

V červnu letošního roku rozdala městská společnost OZO Ostrava do 130 tisíc domácností v Ostravě sety tašek na třídění odpadu. Novinka, která nemá v tomto rozsahu v ČR obdoby, měla usnadnit třídění odpadu v ostravských domácnostech a přimět ke třídění i ty, kteří původně odpad vůbec netřídili. Průzkumem bylo nyní zjištěno, že 77 procent domácností tašky ke třídění i po pěti měsících skutečně používá a že tašky přivedly ke třídění 19 procent dotázaných.

Městská společnost OZO Ostrava ve spolupráci se statutárním městem Ostravou v průběhu letošního června dodala do 130 tisíc ostravských domácností třídílný set tašek na třídění odpadu - jejich cílem přitom bylo zkvalitnit a zjednodušit Ostravanům systém třídění odpadu ve městě a posunout třídění odpadu od barevných kontejnerů před domem přímo k samotným občanům do bytu.

V říjnu tohoto roku pak společnost OZO Ostrava zadala rozsáhlejší dotazníkové šetření, aby zjistila, jak Ostravané tašky přijali, zda jim pomohly při třídění odpadu a jestli některé z dosud netřídících obyvatel přiměla tato praktická pomůcka se separací odpadů začít. "V první polovině listopadu probíhal sběr dat v šesti stech domácnostech centrálních i okrajových částí města Ostravy, druhá polovina měsíce pak byla věnována vyhodnocování dat. Na výsledky výzkumu jsme byli všichni moc zvědaví," říká tisková mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová a pokračuje: "Výsledky potvrdily, možná i předčily naše očekávání. Tašky na třídění se setkaly s pozitivním ohlasem. Ještě po pěti měsících od distribuce tašek je téměř 77 procent dotázaných domácností ke třídění skutečně používá, přes 60 procent respondentů se domnívá, že díky taškám se zvýšilo množství vytříděného odpadu v jejich domácnostech, a 87 procent dotázaných Ostravanů by tašky doporučilo k distribuci i v jiných městech."

I další výsledky průzkumu ukazují, že distribuce třídílných setů tašek na separaci do ostravských domácností měla smysl. "Zvláště oceňuji fakt, že tašky změnily postoje občanů - 19 procent Ostravanů totiž uvedlo, že začalo odpad třídit právě po doručení tašek na třídění odpadu," hodnotí výsledky Karel Belda, ředitel společnosti OZO Ostrava, a dodává: "Ukazuje se také, že tašky mají vliv i na zvýšení produkce vytříděného odpadu v Ostravě. Například v říjnu tohoto roku jsme dosáhli letošního maxima u svozu separovaných složek odpadu - 779 tun, u plastů dokonce absolutního historického maxima - 335 tun (průměr ostatních měsíců letošního roku je 279 tun). V souvislosti s tím pozorujeme i pokles produkce odpadu směsného, a to nám umožňuje omezovat počet kontejnerů na směsný odpad tam, kde nejsou kapacitně využity, a zlevnit tak své služby pro město Ostravu." Pro Ostravu znamená zvýšená míra separace odpadu také možnost získat větší příspěvek za třídění od společnosti EKO-KOM, a snížit tak schodek mezi výší vybraných poplatků a skutečnými náklady na svoz odpadu ve městě.

"Po zvážení všech aspektů se město rozhodlo pro příští rok zachovat poplatek za odpady pro své občany ve stejné výši jako v letech minulých, tedy 498 korun na osobu a rok," hodnotí situaci Tomáš Petřík, náměstek primátora Ostravy, a dodává: "Věřím, že toto rozhodnutí občané města přivítají a že je povzbudí k ještě intenzivnějšímu třídění odpadu. Třídit totiž znamená šetřit!"


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist