Úterý, 16. dubna 2024

EK vydala pro členy EU doporučení ke snižování emisí

 EK vydala pro členy EU doporučení ke snižování emisí

Evropská komise dnes vydala doporučení jednotlivým členům Evropské unie ke snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030. Největší omezení se týká zemí s nejsilnější ekonomikou, tedy Německa, Francie a Británie, nejnižší pak nových členů unie. Česká republika by měla emise skleníkových plynů, považovaných za hlavní příčinu globálního oteplování, snížit o 14 procent. Čísla se vztahují ke stavu z roku 2005.

Unie se už v roce 2014 shodla na tom, že do roku 2030 sníží emise přispívající ke skleníkovému efektu o 40 procent. Tento cíl se vztahuje ke stavu z roku 1990 a týká se všech sektorů ekonomiky. Dnes zveřejněný návrh zahrnuje období od roku 2021 do roku 2030 a sektory dopravy, stavebnictví, zemědělství, odpadu, pozemkového a lesního hospodářství.

Evropský komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Caňete řekl, že "závazné cíle pro jednotlivé státy, jak je navrhuje komise, jsou spravedlivé, realistické a pružné". Komisařka pro dopravu Violeta Bulcová sdělila, že "čtvrtina skleníkových plynů se produkuje v dopravě". "Přechod na dopravní prostředky s nízkými emisemi je zásadní pro splnění klimatických cílů EU a pro zlepšení života v našich městech. Je to také příležitost modernizovat ekonomiku EU a udržet evropský průmysl konkurenceschopný," řekla Bulcová.

Největší "oběti" co do omezení emisí se očekávají od hospodářsky vyspělých zemí. Mezi státy, které mají do roku 2030 emise snížit o 35 až 40 procent, je tedy Lucembursko a Švédsko (40 procent), Dánsko a Finsko (39 procent), Německo (38 procent), Francie a Británie (37 procent), Nizozemsko a Rakousko (36) a Belgie (35).

Naopak jen malá změna se požaduje od slabých ekonomik. Bulharsko tabulku uzavírá s 0 procenty, Rumunsko má přispět snížením o dvě procenta. Rovněž Polsko, i když je považováno za pátého největšího znečišťovatele v Evropě, má do roku 2030 emise snížit pouze o sedm procent. Česká republika by měla přispět snížením o 14 procent.

Návrh projde debatou členských zemí a také Evropským parlamentem. Zahrnuje rovněž mechanismus, který umožní zřízení banky emisních úvěrů, kam mohou přispívat země, které své limity nevyčerpají a z níž bude možné čerpat dodatečně. Systém je také otevřený možnosti prodeje a nákupu emisních příspěvků mezi jednotlivý členskými zeměmi.

Jak uvedla agentura Reuters, komise strávila vyjednáváním s jednotlivými zeměmi několik měsíců a návrh zahrnuje i Británii, která je po Německu v Evropě druhým největším producentem skleníkových plynů. Její vystoupení z EU si podle diplomatů vyžádá další úpravy navržených opatření buď snížením unijních klimatických cílů, nebo zvýšením požadavků na jednotlivé země.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů