Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Změny v legislativě o štítkování elektrospotřebičů

26.10.2004  |  zdroj: STAVITEL  |  136× přečteno      vytisknout článek

Energetický štítek má sloužit jako základní orientační pomůcka při nákupu elektrospotřebičů a jejich prodejci mají zákonnou povinnost je v prodejnách vystavovat přímo na spotřebičích.

V příspěvku jsou uvedeny informace o povinném štítkování elektrospotřebičů uváděných na trh v ČR, stanovených vyhláškou.

I když štítkování elektrospotřebičů v zemích Evropské unie má již svou 25 let dlouhou historii, společná legislativa pro všechny členské země byla uplatněna až v roce 1992. Česká republika přijala potřebnou legislativu v roce 2001 a ukázalo se, že energetické štítky hrají při orientaci zákazníků, kupujících elektrospotřebiče, důležitou roli. Avšak díky tomu, že technický rozvoj jde neustále kupředu, vzniká potřeba aktualizace a rozšíření energetických štítků na další spotřebiče a úpravy jednotlivých energetických tříd.

Zákazník si totiž podle nich může srovnat nejenom prodejní cenu a další parametry spotřebiče, ale i odhadnout jeho provozní náklady v průběhu životnosti spotřebiče. Hlavním cílem této legislativy je totiž ochrana životního prostředí prostřednictvím informovaných spotřebitelských rozhodnutí a tlaku na výrobce, aby vyvíjeli úspornější modely.

Chladničky a mrazničky

Od dob zavedení energetického štítkování šel technický pokrok skutečně dopředu a v některých evropských zemích tvoří například chladicí zařízení (chladničky, mrazničky a jejich kombinace) v energetické třídě A až 50 % trhu, ve většině případů je to více než 20 % trhu. Podle průzkumu v obchodech tento podíl v České republice přesahuje 35 % a spolu se spotřebiči třídy B tvoří téměř 90 % trhu. Díky tomu začaly převládat názory o potřebě revize technické specifikace pro tyto spotřebiče, protože jejich zařazení do třídy A už nemusí nevyhnutně znamenat, že se jedná o špičkový spotřebič s nejlepšími parametry na trhu. Problémem však byla shoda v tom, je-li vhodné zavést nové energetické třídy, vystihující ještě lepší energetic-ké parametry, nebo zpřísnit stávající třídy A až G.

Dne 3. června 2003 schválila Evropská komise směrnici 2003/66/EC, která zavádí používání energetických tříd A a A pro chladničky, mrazničky a jejich kombinace. V ČR je od 1. 8. 2004 zrušen předpis 215/2001 Sb. a je plně nahrazen předpisem - vyhláškou 442/2004 Sb. , kterou se stanoví podrobnosti označování energetických spotřebičů energetickými štítky a zpracování technické dokumentace, jakož i minimální účinnost užití energie pro elektrické spotřebiče uváděné na trh.

Podle této vyhlášky musí mít chladničky a mrazničky ve třídě A spotřebu energie minimálně o 25 % nižší než spotřebiče třídy A. V našich obchodech sice již dnes můžeme najít spotřebiče třídy A , zatím se však jednalo o vlastní marketingovou iniciativu jednotlivých výrobců. V obchodech se však už každopádně nesetkáme s výrobky horšími, než je značení "D", v zemích Evropské unie je už povolen pouze prodej spotřebičů energetických tříd A až C.

Klimatizační jednotky

Změna je i v oblasti klimatizačních jednotek, kdy předpisem je stanoveno povinné štítkování těchto spotřebičů, určených k přímému prodeji. Směrnice EU o štítkování klimatizačních jednotek byla schválena v březnu 2002 pod číslem 2002/31/EC a povinné štítkování se vyžaduje od 30. 6. 2003. Implementace evropských technických norem v ČR se předpokládá do konce roku 2004.

Ostatní spotřebiče

Technologický pokrok se však nezastavil ani v dalších oblastech a EU proto připravila další novinky, energetickou certifikaci budov pro nové a rekonstruované budovy. Další připravovanou novinkou jsou energetické štítky pro osobní automobily.

Označení elektrických trub energetickým štítkem je již povinné i v České republice, doposud však mělo jinou podobu. U nás uplatňovaná podoba energetických štítků tyto spotřebiče nezařazovala do energetických tříd, udávala však spotřebu energie na zahřátí vnitřního prostoru trouby na 200 °C a na udržení této teploty po dobu jedné hodiny. Od června 2003 je i v zemích EU energetické štítkování povinné, štítky však mají tradiční podobu a uvádějí zařazení trub do energetické třídy. Po našem vstupu do EU byla evropská legislativa nadřazena české a týká se proto i této oblasti. Energetické štítky na elektrických troubách proto změnily podobu a obsahují klasickou škálu energetických tříd od A po G.

Další novinkou na trhu bude logo Energy star, určené pro osobní počítače, monitory, faxy, skenery, kopírky a tiskárny, tedy kancelářskou a výpočetní techniku. Logo, původně zavedené v USA, bude označovat spotřebiče s nízkou provozní a tzv. stand-by spotřebou energie.


Na závěr uvádíme seznam energetických spotřebičů, pro které je stanovena povinnost energetického štítku:

-automatické pračky

-bubnové sušičky prádla,

-pračky kombinované se sušičkou,

- elektrické chladničky, mrazničky a jejich kombinace,

-myčky nádobí,

-elektrické trouby,

-elektrické ohřívače vody,

-zdroje světla,

-předřadníky k zářivkám,

-klimatizační jednotky.

Každý výše uvedený spotřebič má vyhláškou stanoveny náležitosti a technické informace, které musí být na štítku uvedeny (přílohy 1-10 442/2004 Sb.).

Další informace na www.uspornespotrebice.cz.

AUTOR: JURAJ KRIVOŠÍK
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist